přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2018, 14:38

Tretra: superduel tyčkařů, rychlá půlka žen

Devět. Tolik aktuálních světových šampionů z Londýna již přilákali pořadatelé na letošní Zlatou tretru. 57. ročník ostravského mítinku bude ve středu 13. června ve znamení špičkových duelů zahraničních hvězd a české špičky. Aktuálně přibyli na startovní listinu tyčkaři Kendricks a Braz či elitní mílařka Genzebe Dibabaová.

Tyčkařský duel šampionů: Londýn versus Rio

Jedinečný souboj uvidí diváci v tyčkařském sektoru. Pokud fanoušci dosud váhali s koupí lístků poblíž této disciplíny, tak teď mají více než dostatečnou motivaci. Mistr světa 2017 Američan Sam Kendricks má skočeno 6 metrů a také na kontě stříbro z halových MS 2018 v Birminghamu. V Ostravě zažije premiéru.

To olympijský vítěz Thiago Braz da Silva, s nímž se vždy usměvavý Kendricks utká, na Tretry zavítal už třikrát v letech 2013 až 2015. Poprvé byl Brazilec devátý, pak druhý a před třemi lety již vyhrál výkonem 575 cm. Rok na to pak triumfoval v Riu se 603 cm. Jeho trenér Vitalij Petrov, který připravoval svého času Sergeje Bubku, má na Ostravu dlouhodobě pozitivní vzpomínky.

Oba elitní čeští skokani Jan Kudlička a Michal Balner budou mít možnost v silné konkurenci atakovat kvalitní výkony. A aby toho nebylo málo, ve startovní listině je i mistr světa 2015 Shawn Barber z Kanady.

„Těším se na svou ostravskou premiéru. Slyšel jsem, že je to jeden z nejlepších mítinků se skvělými diváky. Loni bylo hlavním cílem vyhrát titul mistra světa a to se mi povedlo. V roce 2018 půjde o to, abych skákal co nejvýše a měl z toho radost. Ostrava je super místo na obojí. Věřím, že se mi podaří atakovat rekord mítinku mého dobrého kamaráda Lavillenieho 592 cm,“ vzkázal Kendricks.

„Čtvrtý start v Ostravě bych rád oslavil druhým vítězstvím, poprvé se představím jako olympijský vítěz a to zavazuje. V duelu s Kendricksem chci skočit co nejvýše. Mám rád vaše diváky, kteří skvěle povzbuzují,“ dodal Brazilec.

Dibabaová si na půlce věří „hloboko pod dvě“

Ženská osmistovka bude mít na startu výjimečnou hvězdu. Otestovat si své schopnosti na kratší trati si odskočí osminásobná medailistka celosvětových soutěží a držitelka světového rekordu na 1500 m Etiopanka Genzebe Dibabaová. V roce 2014 atakovala na Tretře světový rekord na 2000 m, tentokrát se chce pokusit o rekord mítinku na 800 metrů 1:57.72 Marie Mutolaové z roku 2004. Půlku si zatím vyzkoušela pouze jednou, a to loni v Dauhá za 1:59.37, tentokrát ale myslí na výrazně lepší čas. V Ostravě půjde o třetí start mistryně světa 2015 během letní sezóny.

„Návrat do Ostravy je vždy výjimečná událost. V roce 2014 jsem u vás téměř zaběhla světový rekord na 2000 m. Tentokrát se chci pokusit o své maximum na 800 m. Bude to speciální v zemi, odkud pochází aktuální světová rekordmanka. Bude to můj třetí start po Eugene a Chorzowě. Měla bych být připravena na čas hluboko pod dvě minuty. V každém případě to bude můj nejvážnější pokus o kvalitní čas na 800 m v kariéře,“ sdělila Dibabaová, která v březnu v Birminghamu vyhrála na HMS běhy na 1500 i 3000 m.

Taylor na čtvrtce, Collinsova rozlučka

A ještě dvě jména na závěr. Američan Christian Taylor, jenž má doma dva olympijské a tři světové tituly z trojskoku, se objeví na startu 400 metrů. Nebude to však žádná symbolika či exhibice, Taylor si čtvrtku čas od času zaběhne. A velmi slušně ostatně jeho osobák 45.17 z dubna 2014 mu vynesl i účast na štafetovém šampionátu v Nassau, kde se měsíc nato podílel na zlatu (v rozběhu i finále) týmu USA.

A pak je tu Kim Collins. Tenhle sympaťák, jenž proslavil karibský státeček Svatý Kryštof a Nevis, se v sezóně 2018, kdy oslavil (v dubnu) 42. narozeniny, rozžehnává s aktivní kariérou. Jednou ze zastávek na rozlučce, která zdá se definitivní, bude i Ostrava. Pochopitelně na stovce, na níž se stal v roce 2003 mistrem světa. Podaří se mu při posledním pokusu konečně vyhrát křišťálovou trofej?

DOSUD POTVRZENÉ HVĚZDY

  • Koule: Walsh (mistr světa 2017) vs. Crouser vs. Staněk
  • Dálka: Manyonga (mistr světa 2017) vs. Echevarría vs. Juška
  • 400 m: Maslák (halový mistr světa 2018) vs. Husillos vs. Makwala
  • 200 m: Schippersová (mistryně světa 2017) vs. Okagbare-Ighoteguonorová
  • Výška: Barshim (mistr světa 2017) vs. Lysenko (halový mistr světa 2018) vs. Ghazal
  • Oštěp: Česko vs. „All-Stars“ (Vadlejch, Veselý, Frydrych, Jílek – Vetter, Röhler, Chopra + 1)
  • Disk: Gudzius (mistr světa 2017)
  • Kladivo: Wlodarczyková (mistryně světa 2017)

Hvězdy a další disciplíny pořadatelé jako vždy postupně představují až do konání závodů. Prodej vstupenek tradičně přes sít Ticket-art.cz.

www.zlatatretra.cz

M. Procházka dle podkladů pořadatele, foto: A. Gräf

Vytisknout