Top desítka atletů už byla zvolena

pondělí 24. října 2011
Do výroční ankety ČAS „Atlet roku 2011“ se zapojilo stejně jako před rokem 132 hlasujících z řad trenérů, funkcionářů a novinářů. V tuto chvíli zveřejňujeme desítku jmen v abecedním pořádku a pořadí od 11. místa.

Kompletní tajenka, včetně kategorií trenér, junior a objev roku bude odhalena jako každý rok při slavnostním galavečeru v hotelu Ambassador-Zlatá husa. Přímý přenos České televize začíná tentokrát v sobotu 5. listopadu od 21:15 hodin.

Do top desítky se vrátil po roční pauze Roman Šebrle, celkově tak bude mezi elitou vyhlášen již počtrnácté. Nováčky mezi nejlepšími jsou Kateřina Cachová, Pavel Maslák a Vítězslav Veselý, jemuž před třemi lety unikla desítka o jediné místo. Celkem po sedmé budou vyhlášeni Jaroslav Bába, Zuzana Hejnová a Barbora Špotáková, která navíc anketu již čtyřikrát v řadě vyhrála.

Medailony desítky „ATLETA ROKU 2011“

K radosti všech ukončil výškař Jaroslav Bába dlouholetý medailový půst již v první části sezony, když na halovém ME podlehl pouze Ivanu Uchovovi. Na jaře zvládl maturitu a osobnostní posun se projevil i na výkonech. Ačkoli pro svěřence Jana Janků nebyla Diamantová liga hlavním cílem, dokázal při mítinku v Paříži triumfovat. Pouze čistší zápis soupeře na mistrovství světa jej pak připravil o ještě skvostnější vrchol, skončil těsně čtvrtý.

Sedmibojařka Kateřina Cachová zaznamenala hned několik významných počinů. Osobní rekord posunula za hranici šesti tisíc bodů (6123), za což získala po zásluze stříbrnou medaili na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Prapor všech atletů-akademiků pak svěřenkyně Michala Buzka udržela na univerziádě v Šen-čenu, kde vydřela bronz. Při své premiéře na mistrovství světa předvedla svůj letošní standard a rozhodně se neztratila. Na podzim rozšířila řady Rychlých holek přestupem k trenérce Blažkové.

V hale, v níž postrádá svou disciplínu, se tentokrát Zuzana Hejnová přiklonila spíše k pětiboji. A nevedla si v něm špatně, dokladem je sedmé místo při halovém vrcholu, a to jí ještě příliš nevyšla dálka. Na jaře vyhrála jako opora družstva čtvrtku překážek při ME ve Stockholmu v českém rekordu, který však vydržel pouze do jejího druhého triumfu v Diamantové lize. Pařížský čas 53.29 dával svěřenkyni Martiny Blažkové naději na medaili v Tegu, v reálu se ale musela spokojit se sedmým místem. Svou rychlost potvrdila i ve štafetě, v níž byla jako finišmanka hlavní oporou.

Sprintersky všestranný Pavel Maslák získal na mistrovství republiky titul na nejkratším sprintu, jinak se ale letos soustředil především na dvoustovku. Při evropském šampionátu v Ostravě na ní bez bázně a hany vybojoval bronz, pomohl také k pátému místu a českému rekordu do 22 let štafety 4x100 metrů. Za důvěru v podobě divoké karty se na mistrovství světa odvděčil postupem do semifinále a osobním rekordem 20.63.

Stabilizace výkonnosti byla hlavní devízou tyčkařky Jiřiny Ptáčníkové. Snad jen únava z náročné kvalifikace připravila svěřenkyni otce Františka a Nikolaje Goroškova o medailový boj na halovém ME, skončila nakonec těsně pod stupni vítězů. Přestože pak nebyla v průběhu letní sezony stoprocentně fit a musela odřeknout hned několik startů na Diamantové lize, dokázala v Tegu předvést své maximum. Sedmé místo a prohru s kdysi suverénní Isinbajevovou jen na pokusy může považovat za své letošní velké plus.

Denisa Rosolová se v elitní desítce dosud objevovala v tříletých intervalech (2004, 2007, 2010). To už po letošku neplatí a není divu, když se svěřenkyně Martiny Blažkové stala v Paříži evropskou šampionkou v hale. Parádně začala i venkovní čtvrtkařkou sezonu, když si při Zlaté tretře vylepšila osobní rekord o setinu na 50.84. Jen zdravotní potíže jí neumožnily poprat se v Tegu více o vysněné finále, se sebezapřením ale ukázala týmového ducha pro štafetu, která i díky ní složila oddílový rekord ČR a skončila celkově sedmá.

Překážkář Petr Svoboda se dočkal vysněného zlata, když v halové části sezony ani jednou neodešel z cíle poražen a dokráčel tím k titulu mistra Evropy. Po Paříži však jako by bylo všechno špatně. Zranění chodidla z Kanárských ostrovů ukrojilo nejprve velkou část přípravy, poté kus závodní sezony a nakonec se svěřenec Luďka Svobody už na závodním startu v létě ani neobjevil. Dobrá zpráva je, že aktuálně už se připravuje na náročnou olympijskou sezonu.

Roman Šebrle vydržel v halové sezoně se zdravím a i když se musel nejprve poprat o samotnou nominaci a pak svedl lítý boj o medaili, v obou bitvách uspěl a z Paříže si odvezl vskutku vydřený bronz. Na jaře už tolik důvodů k radosti neměl, zranění oddalovala útok na limit pro mistrovství světa a svěřenec Dalibora Kupky se kvalifikoval až na poslední chvíli. V Tegu pak skončil čtrnáctý.

Oštěpařka Barbora Špotáková pod novým trenérem Janem Železným zpočátku neházela příliš daleko. Směrem k vrcholu však její forma evidentně rostla, i proto že tentokrát nesoustředila tolik sil na Diamantovou ligu a některé starty v prestižním seriálu vynechala. Na mistrovství světa pak předvedla s Marijí Abakumovovou nervydrásající souboj, tentokrát narozdíl od olympiády se šťastnějším koncem pro ruskou soupeřku. Výkon Špotákové 71.58 však byl nejdelší od světového rekordu před třemi lety.

Nenápadný Vítězslav Veselý se spolu s výškařem Bábou postaral o druhý nejlepší výsledek české výpravy na mistrovství světa a i v jeho případě chyběl k medaili „chlup“. Čtvrté místo jakoby letos bylo dalšímu svěřenci Jana Železného souzené, obsadil jej totiž hned na pěti závodech sezony, vedle šampionátu v Tegu čtyřikrát na Diamantové lize. Přesto nemá tolik důvodů ke smutnění, stabilizoval výkonnost za osmdesát metrů a tohle byla určitě jeho nejúspěšnější sezona kariéry.