Tituly obhájili Sekyrová a Kocourek

neděle 25. září 2011
Za pěkného babího léta se mistry republiky v silničním běhu stali na tradiční trati z Běchovic na pražský Jarov stejně jako před rokem Ivana Sekyrová a Milan Kocourek. Absolutní vítězství patřilo Keňanu Sawemu.

Střetnutí šampionů z předešlých dvou ročníků vyznělo vcelku jednoznačně pro toho loňského, Milana Kocourka, byť ho nakonec v celkovém účtování předčil host z Keni, Elisha Kiprotich Sawe. Ten se jako jediný dostal o čtyři vteřiny pod půlhodinu, svěřenci Jiřího Sequenta tahle meta odolala o 5 s. „Kdyby to vyšlo o šest vteřin rychleji, tedy pod třicet, byl bych spokojený,“ uvedl Kocourek pro behej.com, který svého keňského soupeře ztratil za polovinou trati. „Nemohl jsem se ho za boha udržet někde okolo šestého kilometru,“ uznal. Mistr z roku 2009 Jan Kreisinger, stejně jako Kocourek v barvách Kroměříže, se dostal do cíle v čase 30:33, pod 31 minut se vešel i bronzový Jiří Homoláč. Pod stupni vítězů zůstali již s větším odstupem Kourek, Pavlišta a Krunka s Bajzou.

Vládkyně uplynulé dekády z Olomouce se musela stejně jako loni spokojit se stříbrem. Obhajoba se vydařila Ivaně Sekyrové, přestože přiznala, že před startem cítila trému, i vzhledem k návratu z vrchů na silnici. „Závod byl od začátku hodně rychle rozběhnut, v druhé polovině jsem se docela potrápila. O to větší mám z titulu radost,“ pochvalovala si pro behej.com sokolovská vytrvalkyně, která zvítězila za 36:03. „Ivana v poslední době hodně běhala vrchy a to se projevilo v závěrečném stoupání, kdy získala náskok,“ uznala poražená Petra Kamínková, která však byla se svým výkonem spokojená. Do cíle dorazila o 11 vteřin zpět. Bronz získala Kristiina Mäki, která na ostřílené soupeřky ztratila půlminutku. S menším odstupem se pak objevily v cíli lyžařka Nývltová a maratonská šampionka Churáňová.

Mistrovskou kategorii juniorů ovládli mladíci z pardubické Hvězdy, kteří kompletně obsadili stupně vítězů. Titul však přesvědčivě vybojoval Libor Bucifal před Janem Janů a Matějem Trávníčkem. Mezi juniorkami si zlato zasloužila Lada Nováková. Běchovickou trať dnes okusil nejvyšší počet běžců za poslední roky. Do cíle jich nakonec dorazilo 1644, z toho 281 žen.

Top závodníci Běchovic 2011

MUŽI – 1. Elisha Kiprotich Sawe (Keňa) 29:56, 2. Milan Kocourek 30:05, 3. Jan Kreisinger (oba Kroměříž) 30:33, 4. Jiří Homoláč (Uni Brno) 30:41, 5. Lukáš Kourek (N. Město na Mor.) 31:28, 6. Vít Pavlišta (Slovan Liberec) 32:02
ŽENY – 1. Ivana Sekyrová (Sokolov) 36:03, 2. Petra Kamínková (Olomouc) 36:14, 3. Kristiina Mäki (Hvězda Pardubice) 36:42, 4. Eva Nývltová (Olymp Brno) 37:06, 5. Radka Churáňová (Trutnov) 37:11, 6. Lenka Formanová (Hvězda Pardubice) 39:15
JUNIOŘI – 1. Libor Bucifal 33:20, 2. Jan Janů 34:00, 3. Matěj Trávníček (všichni Hvězda Pardubice) 34:15
JUNIORKY – 1. Lada Nováková (Havl. Brod) 39:58, 2. Barbora Jíšová (Turnov) 41:45, 3. Tereza Košíková (N. Město na Moravě) 48:34