Tituly na desítce pro Stewartovou a Follera

neděle 28. dubna 2019
V Břeclavi proběhlo mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů mužů, žen, juniorů a juniorek na dráze. Z mistrovských titulů se radovali Moira Stewartová a David Foller.

Moira Stewartová byla jasnou favoritkou závodu žen a tomu nasvědčoval i jeho průběh. Svěřenkyně trenéra Václava Janouška vyrazila hned od startu do čela a běžela svůj závod. Běžkyně Spartaku Praha 4 se teprve před několika dny vrátila z tréninkového kempu v italském Melagu a ukázala, že se nachází ve vynikající formě. Cílem proběhla vítězně v novém osobním rekordu 33:24.58, čímž si vylepšila dosavadní kariérní maximum z loňského roku téměř o 17 vteřin. Její radost byla dvojnásobná, jelikož s přehledem vyhověla nominačnímu požadavku pro start na Evropském poháru v běhu na 10 000 metrů, který hostí stejně jako v minulém roce Londýn. Stewartová se svým vítězným výkonem zařadila na šesté místo českých historických tabulek a stala se třetí nejrychlejší ženou v rámci tohoto národního šampionátu. „Z času jsem naprosto nadšená. Netušila jsem, že mužů běžet tak rychlý sólo závod. Trenér stál v cíli a hlásil mi kola, to byl vlastně můj soupeř. Běželo se mi skvěle a docela rychle to uteklo. Nepřišla ani žádná výrazná krize. Řekla bych, že to byla první desítka, kterou jsem zaběhla dobře i hlavou,“ zhodnotila nyní již čtyřnásobná mistryně republiky na dráhové desítce. Pro stříbrnou medaili si doběhla Hana Homolková z Nového Města na Moravě v čase 36:21.26. Bronz zůstává v Břeclavi zásluhou Kateřiny Vévodové (37:24.25).

Mužský závod byl otevřenou záležitostí. S tratí si nakonec nejlépe poradil loňský juniorský šampion David Foller z Univerzity Brno, když nenašel přemožitele v čase 31:15.90 a mohl se těšit z prvního mistrovského titulu mezi muži. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Dominik Sádlo (31:21.07) a bronzový Kamil Krunka (31:28.37). Oba borci jsou reprezentanty atletického oddílu z Nového Města nad Metují.

V kategorii juniorek jasně dominovala Adéla Koláčková z Olympu Brno. Mistrovský titul si zasloužila časem 35:25.21, což je zároveň hodnota nového českého juniorského rekordu. Předešlé maximum Hany Doleželové z roku 1990 překonala téměř o půl minuty. Stříbrné Tereze Hlaváčkové (37:25.40) nadělila v cíli dvě minuty. Třetí skončila další zástupkyně Olympu Brno Lucie Filipová (38:27.96).

Mezi juniory byl nejrychlejší Jan Švejnoha z Univerzity Brno, který zvítězil za 32:57.32. Dalšími medailisty se stali šumperský Jan Ristovský (34:01.68) a Jiří Brychta z Nového Města na Moravě (34:06.44).