přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. prosince 2010, 19:27

Téma týdne: Jaké byly … vrhy a hody v roce 2010

Než se v rámci seriálu Jaké byly … vydáme mimo dráhu, dění na stadionu uzavřeme vrhy a hody.

Z celkového pohledu jsou asi nejzajímavějšími postavami koulaři Cantwell a Ostapčuková. Stálici představuje oštěpař Thorkildsen, už svůj druhý světový rekord přidala po loňském zápisu kladivářka Wlodarczyková. Viděno českou optikou nadále hraje prim právě oštěp a to nejen ženský zásluhou hvězdy číslo jedna Barbory Špotákové, ale už i mužský, zejména díky Petru Frydrychovi.

Takřka neporazitelný Cantwell
V minulých letech jsme byli zvyklí hledat jedničku mezi pestrou škálou koulařů, letos se situace výrazně proměnila. Lví podíl na tom má Christian Cantwell, letošní halový mistr světa a suverénní vítěz Diamantové ligy. Stopadesátikilový americký pořízek si ze 24 finálových startů za celý rok připsal pouhé dvě porážky – sice v obou případech na nejprestižnějším seriálu, ale nebyly to žádné propadáky, skončil druhý a třetí.


Letošní král Cantwell při Zlaté tretře 2007 - foto: www.graf.cz

Cantwellova dominance v sezoně je patrná i při pohledu do tabulek. Patří mu tři nejlepší výkony a šest z top desítky. Dva nejdelší vrhy (22.41 a 22.35) se vejdou i do třicítky v historickém měřítku.  Aktuální mistr světa v hale i venku se čtyřikrát dostal za 22 metrů, trio soupeřů v čele s krajanem Hoffou každý jen jednou.

Pro dalšího Američana Martina i mistra Evropy Michněviče to byla za 22 metrů premiéra (byť už Bělorus hranici trefil na centimetr předloni) a exkluzivní klub se díky nim rozšířil na devatenáct koulařů. Jen krůček, přesně 3 cm chyběly k zaokrouhlení na dvacet Whitingovi, celkem tak zůstává na 90 výkonů přes tuto metu.

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout