přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2021, 13:56

Taylor vs. Zango na Tretře

Organizátoři jubilejního 60. ročníku Zlaté tretry v Ostravě odhalili další hvězdná jména, která by se příští středu 19. května měla na vítkovickém stadionu představit.

Skutečným klenotem letošní Zlaté tretry by mohl být závod trojskokanů. V něm se utkají legenda této disciplíny a rekordman mítinku Christian Taylor a čerstvý halový světový rekordman Hugues Fabrice Zango. Dvojnásobný olympijský šampion a čtyřnásobný mistr světa Taylor už ví, jaké to je na tomto mítinku zvítězit. Podařilo se mu to v minulosti již třikrát, a to v letech 2015, 2017 a 2020. Při svém triumfu v sezóně 2017 stanovil hodnotu rekordu mítinku na 17.57. Ten však bude jistě v ohrožení. Zango se stal v únoru totiž prvním mužem, který v hale překonal osmnáctimetrovou hranici, když doskákal na 18.07. Jeho venkovní národní rekord Burkiny Faso má pak hodnotu 17.66 a dosáhl ho při zisku bronzové medaile na posledním mistrovství světa v Dauhá 2019. Zango si svou premiéru na Zlaté tretře odbyl v loňském roce, kdy podlehl Taylorovi o pouhé čtyři centimetry. Vůbec poprvé si na vítkovickém stadionu zazávodil na Kontinentálním poháru v roce 2018, kdy byl druhý. Také tehdy mu byl přemožitelem právě Taylor. Má mu tak co vracet.

Čeští příznivci budou jistě držet v koulařském kruhu palce halovému evropskému šampionovi Tomáši Staňkovi. Český rekordman se radoval z triumfu na Zlaté tretře v roce 2017 a na tento primát by rád navázal. Nebude to však mít jednoduché. Postaví se mu tradiční rival z Polska Michal Haratyk. Národní rekordman své země a mistr Evropy v hale i pod otevřeným nebem stále na vítězství v Ostravě čeká. V posledních čtyřech ročnících Zlaté tretry byl vždy druhý. V sektoru by měl být také chorvatský rekordman Filip Mihaljevič, majitel bronzových medailí z HMS i HME. Závod bude jakousi odvetou za finále halového mistrovství Evropy v Toruni, kde zvítězil Tomáš Staněk právě před Haratykem a Mihaljevičem.

Naše elitní oštěpařské duo Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková bude mít více než zdatnou soupeřku z Polska. Do Ostravy totiž přijede Maria Andrejczyková, která o uplynulém víkendu zvítězila na evropském vrhačském poháru ve Splitu výkonem 71.40, což ji řadí na třetí místo historických světových tabulek a skvělou formu bude chtít potvrdit i na Zlaté tretře.

Závod mužů na 10 000 metrů je Zátopkovým memoriálem a památku legendárního českého běžce se pokusí poctít rychlým časem půlmaratonský světový šampion Jacob Kiplimo. Ugandskému mladíkovi se na Zlaté tretře daří. Při minulém ročníku vylepšil časem 12:48.63 rekord mítinku na trati 5000 metrů. Tentokrát si bude muset poradit s dvojnásobnou porcí kilometrů. Jistě však pomýšlí na výrazné vylepšení svého osobního maxima z roku 2016, která má hodnotu 27:26.68.

Potvrzené hvězdy Zlaté tretry 2021

100 m – Justin Gatlin, Andre de Grasse
200 m – Dafne Schippersová, Sha´Carri Richardsonová, Shelly-Ann Fraser-Pryceová
400 m – Pavel Maslák
800 m – Timothy Cheruiyot
1500 m – Jakub Holuša, Filip Sasínek, Simona Vrzalová
3000 m – Joshua Cheptegei
10 000 m – Jacob Kiplimo
400 m př. – Zuzana Hejnová
Tyč – Armand Duplantis, Sam Kendricks
Trojskok – Christian Taylor, Hugues Fabrice Zango
Dálka – Radek Juška
Koule – Tomáš Staněk, Michal Haratyk, Filip Mihaljevič
Oštěp – Johannes Vetter, Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková, Maria Andrejczyková
Kladivo – Anita Wlodarczyková

 

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík

Vytisknout