přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. května 2020, 13:38

Taplin si čtyři roky nezazávodí

Grenadský čtvrtkař Bralon Taplin dostal čtyřletý distanc, když se vyhnul dopingové zkoušce.

K celému incidentu, který má za následek zmíněný postih, došlo na konci dubna loňského roku. Osmadvacetiletý Bralon Taplin odstartoval sezónu na domácím mítinku v grenadském Saint George, kde zvítězil v čase 44.92, což byl zároveň nejrychlejší čas, který v minulém roce běžel. Po závodě byl vyzván k absolvování dopingové zkoušky, na kterou ovšem nedorazil. Taplin se hájil tím, že nebyl ze strany dopingového komisaře adekvátně upozorněn, jelikož v ten okamžik dával rozhovory novinářům. S tímto argumentem, bohužel pro něj, u sportovní arbitrážní rady CAS neuspěl, a ta jeho odvolání zamítla.

Taplin byl tak potrestán čtyřletým zákazem činnosti, což znamená, že nepřijde pouze o olympijské hry v Tokiu 2021, ale také o nadcházející dva světové šampionáty v Eugene 2022 a Budapešti 2023.

Rodák z Floridy, který reprezentuje barvy karibského ostrova Grenada, zažil nejlepší sezóny v letech 2016 až 2018. K jeho největším úspěchům patří sedmé místo z olympijských her v Riu de Janeiru a čtvrté místo na halovém světovém šampionátu v Portlandu. Je osmým mužem historických světových tabulek na čtvrtce v hale, když v roce 2018 zvládl tuto distanci proběhnout v čase 44.88. Pod otevřeným nebem je hodnota jeho osobní maxima z Monaka dokonce 44.38.

Dvakrát se také představil na mítincích v České republice. V sezóně 2017 se blýskl na halovém mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě, kde zvítězil na třístovce ve vynikajícím čase 31.97, což je výkon, kterým se řadí na šesté místo historických světových statistik na této trati v hale za pětici Američanů. O rok později běžel čtvrtku na Zlaté tretře.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout