přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. září 2018, 19:13

Talence: Mayer má WR, Cachová 3.

Světový desetiboj má nového rekordmana. Na mítinku v Talence se jím stal Francouz Kevin Mayer. Dařilo se také naší jediné zástupkyni Kateřině Cachové, která skončila třetí jak v samotném závodě, tak i jako první česká závodnice v celkovém hodnocení vícebojařské Challenge.

Neskutečnou desetibojařskou jízdu předvedl v Talence Kevin Mayer, který celému závodu jasně dominoval. Francouzský desetibojařský suverén měl co napravovat, jelikož na mistrovství Evropy v Berlíně zapsal tři křížky v dálce a ze soutěže odstoupil. Na domácí půdě ovšem zahájil velkolepě. Na stovce si vylepšil osobní rekord na 10.55 a kariérní maximum posunul i v dálce, kde dolétl na 780 centimetrů. V koulařském sektoru zapsal rovných šestnáct metrů. Ve výšce se přenesl přes laťku o hodnotě 205 centimetrů a čtvrtku zvládl za 48.42. Zvítězil ve čtyřech z pěti dílčích disciplín a přenocoval na vedoucí pozici s luxusním náskokem a myšlenkou na překonání světového rekordu Američana Ashtona Eatona.

Ve vítězném duchu pokračoval i v průběhu druhého dne. V prvních čtyřech disciplínách si opět připsal dílčí primáty, a navíc v osobních rekordech. Stodesítku překážek prolétl za 13.75. V disku byl jediným, kdo překonal padesátimetrovou hranici (50.54). Skvělý osobák 545 centimetrů zaznamenal v tyči a oštěpem hodil 71.90. Před závěrečnou patnáctistovkou bylo už více než pravděpodobné, že se stane novým světovým rekordmanem. Otázkou bylo, kolik bude činit jeho bodový součet. Nepopulární patnáctku uběhl za 4:36.11.

Kevin Mayer v Talence posbíral celkem 9126 bodů a tři roky staré historické světové maximum svého amerického předchůdce Ashtona Eatona překonal o celých 81 bodů. Stal se tak třetím desetibojařem historie, který překonal bájnou devítitisícovou hranici a vůbec prvním závodníkem, který se dostal přes 9100 bodů. Na stupně vítězů ho v Talence doprovodili dva Němci. Druhý byl mistr Evropy Arthur Abele za 8310 bodů a třetí příčku obsadil Tim Nowak se součtem 8229 bodů.

Kateřina Cachová zažila v Talence nejen jeden ze svých nejkvalitnějších vícebojů, ale rozhodně byl i jedním z nejzajímavějších. Vše začalo již po příletu do Francie, kdy Katce nepřicestoval kufr s veškerým vybavením. Úvodní stovku překážek tak musela absolvovat ve vypůjčených tretrách i dresu. Touto nepříjemností se ovšem svěřenkyně trenérky Blažkové nenechala rozhodit a prolétla trať nejrychleji ze všech v čase 13.23, čímž vylepšila své vlastní letošní národní maximum o šest setin. Velmi dobře si vedla také ve výškařském sektoru, kde se úspěšně přenesla přes 180 centimetrů. Parádně rozjetý sedmiboj podpořila novým osobním rekordem v kouli, když poslala své náčiní na 13.32 a úvodní den zakončila solidní dvoustovkou za 24.44.

Druhý soutěžní den zahájila v dálkařském sektoru. Hned v první sérii zajistila velmi dobrým skokem na 628 centimetrů. Ještě delší pokus předvedla ve třetí sérii, kdy ideálně trefila odrazové prkno a dopadla okolo mety 640. O to větší zklamání pak přišlo, když rozhodčí zvedla červený praporek. Ukazované záznamy pak dokázaly, že pochybila a připravila naši reprezentantku o cenné body. Zhruba o hodinu později nabídli pořadatelé Katce náhradní čtvrtý pokus, který však nevyužila a rozhodla se šetřit síly na zbývající dvě disciplíny. V hodu oštěpem si vylepšila sezónní výkon na 46.39 a podobný počin předvedla na osmistovce, kterou proběhla v čase 2:14.61.

V celkovém součtu posbírala Katka 6381 bodů, což je její druhý nejlepší kariérní výkon. Za svým osobákem z ME v Berlíně zaostala o devatenáct bodů. Z mítinku v Talence si odveze třetí místo. Zvítězila Němka Caroline Schäferová se ziskem 6457 bodů. Druhá skončila mladá Švýcarka Geraldine Ruckstuhlová, která si vytvořila velký osobní rekord 6391.

Kateřina Cachová tak v Talence zakončila úspěšnou sezónu. Ve vícebojařské Challenge obsadila celkové třetí místo, což se v jednadvacetileté historii tohoto seriálu ještě žádné české závodnici nepovedlo. Potřetí za sebou se z celkového vítězství v Challenge radovala Caroline Schäferová. Druhá skončila Američanka Erica Bougardová.

Petr Jelínek

Vytisknout