Táborská VC slavila jubileum

úterý 7. září 2021
Na jihu Čech proběhl jubilejní 60. ročník Velké ceny Tábora, kam zavítalo trio českých olympioniků i zajímavá zahraniční konkurence.

Jednoznačně největší hvězdou táborského mítinku byl halový mistr Evropy Tomáš Staněk. Soutěž koulařů měla jen pět účastníků, takže její průběh byl skutečně bleskový. Tomáš zahájil křížkem, když mu koule v závěru otočky vypadla z ruky. Následně zapsal 19.83 a ve třetí sérii výrazně přitlačil na 20.72. Nejdelší byl čtvrtý pokus, který měřil 20.82. Přes dvacet metrů se český rekordman dostal i v páté sérii. Konkrétně vrhl 20.29. "Cítil jsem se mnohem lépe než v Břeclavi. Také jsem hodil dál v rozcvičce. V závodě jsem se to pak snažil zbytečně moc rozjíždět, což byla chyba. Na to asi nejsem ještě vyházený, abych to trefoval. Důležité je, že tam byla energie. Věřím, že zrelaxuji směrem k mému letošnímu poslednímu startu v Záhřebu," řekl Tomáš.

Hlavní memoriálovou disciplínou byla mužská půlka, která je memoriálem Ing. Jana Pána. V letošním roce měla elitního vodiče v podobě Filipa Sasínka, který tahal tempo zejména pro juniorského národního rekordmana Jakuba Davidíka a také obhájce prvenství z loňského roku Filipa Šnejdra. Mezičas na čtvrtce pod 51 vteřin sliboval vynikající výkony a Sasínek odtáhl závod až do šestistovky. Závěrečnou zatáčku s rovinkou pak zvládl nejlépe Šnejdr, který tak úspěšně obhájil primát za 1:46.72. Druhý byl nakonec Adam Dvořáček za 1:48.05 a na Jakuba Davidíka zbyla třetí příčka. Jeho čas v cíli měl hodnotu 1:49.42. „Bylo to rozběhnuté skvěle. Na šestistovce jsme byli akorát. Držel jsem se za Kubou Davidíkem a cítil, že začíná zpomalovat a šel před něj, ale posledních padesát metrů mi došlo. Bylo znát, že jsem dlouho neběžel nějaký rychlý závod,“ nechal se slyšet vítěz.

Závod žen na 800 metrů se běžel na počest nedávno zesnulé české legendy této disciplíny Heleny Fuchsové, která právě v Táboře s atletikou začínala. Na startu byly také naše olympioničky Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková. Právě ony si to nakonec v cílové rovince rozdaly o vítězství. Silnější závěr měla Mäki, která proběhla cílem jako vítězka v letošním nejlepším českém výkonu 2:02.29 a za svým osobákem z roku 2018 zaostala jen o osm setin. „Už cítím lehkou únavu, ale výsledek byl nakonec docela dobrý,“ znělo její stručné, ale výstižné hodnocení. Mezuliáníková doběhla těsně za ní ve svém sezónním maximu 2:02.45. Třetí byla Irka Katie Kirková v čase 2:03.34.

Na stovce mužů byl nejrychlejší spoludržitel českého rekordu Jan Veleba, který prolétl rovinku za 10.39 a nenašel přemožitele. „Čas 10.39 beru. Je to přeci jen pouze dva dny po mistrovství republiky družstev, takže tam je cítit nějaká únava. V Táboře se mi běhá skvěle. Proto jsem tady i letos a věřím, že příště tady předvedu ještě lepší výkon,“ uvedl. Nejblíže mu byl olympionik z Tokia a rekordman Konga Dorian Keletela, jenž se do cíle předkláněl v čase 10.44. Třetí byl Ukrajinec Stanislav Kovalenko (10.50). Závodu žen jasně dominovala Jamajčanka Shashalee Forbesová v čase 11.52, která následně přidala druhé vítězství na dvoustovce za 23.55. Mezi muži si s umístěním oproti stovce polepšil vítězný Stanislav Kovalenko (21.17).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman