Tábor opět nezklamal

středa 17. července 2019
Jižní Čechy prožily každoroční tradiční atletický svátek v podobě Velké ceny Tábora a memoriálu Ing. Jana Pána, kde se sešla velmi zajímavá mezinárodní konkurence i české hvězdy a padaly zajímavé výkony.

Sprinterům přál v Táboře vítr někdy až příliš, ale to nebyl případ mužské stovky, kde byly k vidění parádní regulérní výkony. Strhující finálový závod vyzněl lépe pro Jána Volka ze Slovenska, jenž se prohnal cílem v čase 10.29. Jan Veleba byl o pouhé dvě setiny pomalejší (10.31). Třetí skončil Brit Theo Etienne za 10.43. Samotné finále však bylo pomalejší než rozběhy. V těch se blýskl hlavně Veleba, když zaostal časem 10.24 jen setinu za vlastním osobním maximem z roku 2010 a zaběhl letošní nejlepší český výkon. Volko zaznamenal v rozběhu svůj sezónní čas 10.28 a dařilo se také Štěpánu Hamplovi, který si těsně po návratu z ME v Gävle dosprintoval pro nový osobák 10.36. Mezi ženami ovládla stejnou distanci Klára Seidlová za 11.63.

Na dvojnásobné trati byl v kategorii žen vyrovnán rekord mítinku. Zasloužila se o to Indka Hima Dasová. Juniorská mistryně světa z loňského roku na čtyřstovce proběhla zatáčku s rovinkou v čase 23.25. Druhá byla její krajanka V. K. Vismayaová (23.43) a třetí skončila nejlepší z českých sprinterek Klára Seidlová (23.80).

Na hlavní memoriálové trati, kterou je mužská osmistovka, konající se na počest legendy táborské atletiky Jana Pána, obhájil své loňské prvenství Mickus Benediktas z Litvy v čase 1:49.43. Pod 1:50 stlačil svůj čas také druhý Hakim Saleh (1:49.54), který svému soupeři zdatně šlapal na paty až do cíle. Půlku žen vyhrála Diana Mezuliáníková (2:05.35).

Velmi kvalitní čas 45.40 předvedl vítěz mužské hladké čtvrtky Moohammed Anas z Indie, který také obhájil primát z loňského roku. Závod vůbec patřil indickým čtvrtkařům, kteří obsadili první čtyři pozice. Nejlepším českým závodníkem byl šestý Patrik Šorm za 47.99.

Do táborského dálkařského sektoru se vrátil český rekordman Radek Juška a s přehledem potvrdil roli favorita, když zvítězil výkonem 794 centimetrů. U svěřence trenéra Josefa Karase by se jednalo o vylepšení sezónního maxima, kdyby mu ovšem do zad nefoukal příliš silný vítr. Radek by však vyhrál i svým nejlepším regulérním skokem o hodnotě 775 centimetrů. Druhé místo si vyskákal Mateusz Jopek z Polska (763) a třetí byl Jamajčan Clive Pullen (748). Vyrovnaný závod žen ovládla skokem 626 centimetrů Michaela Kučerová.

Zajímavý duel svedly v oštěpařském klání Irena Šedivá a Nikol Tabačková. Šedivá od úvodního pokusu vedla, ale v závěrečné sérii se před ni její tréninková kolegyně dostala, když si hodila nový osobní rekord 57.50. Šedivá však zabojovala a přidala na 58.19. Z Tábora si tak přeci jen odvezla vítězství.

V soutěži výškařek dominovala Lada Pejchalová. Také ona se teprve v pondělí vrátila z Gävle, ale únava na ní nebyla znát, jelikož v Táboře skákala parádně a zvítězila za 185 centimetrů. Následně se pokoušela i o překonáni 190, ale tato hodnota jí prozatím odolala. Druhá skončila Oldřiška Marešová (179) a třetí byla Peruánka Candy Tocheová (176). Mužský závod patřil Japonci Riovi Satovi, jenž se jako jediný přenesl přes 219 centimetrů.

Velmi solidní konkurence se sešla na stovce překážek. Bohužel při tomto běhu foukal do zad vítr o hodnotě 2.4 m/s. Zvítězila Řekyně Elisavet Pesirídouová za 13.17 před Ukrajinkou Natalyou Jurčuk-Ruchivskou (13.28) a Peruánkou Dianou Bazalarovou (13.30). Nejlepší českou závodnicí byla čtvrtá Helena Jiranová (13.31). Mužská stodesítka měla saudskoarabského vítěze, kterým byl Mohammed Al-Jadani (14.13).

Na čtvrtce překážek si doběhla pro vítězství Daniela Ledecká v čase 58.21 před dvojicí českých závodnic Michaelou Bičianovou (59.51) a Lucií Pertlíkovou (59.94).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben