přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2019, 18:17

Sýkora poprvé přes 6000

V pražské Stromovce proběhl závěreční den soutěží halového mistrovství České republiky ve vícebojích. Zazářil zejména Jiří Sýkora, který poprvé v kariéře překonal hranici šesti tisíc bodů.

Mistrovský závod v sedmiboji mužů byl zejména ve znamení duelu mezi Jiřím Sýkorou a Janem Doležalem. Oběma v průběhu prvního soutěžního dne velmi dařilo. Úvodní šedesátku zvládli podobně. Sýkora byl nejrychlejší ze všech za 7.02, Doležal zaostal o pouhé čtyři setiny zpět. Dálka byla v podání obou borců parádní. Sýkora dolétl hned prvním pokusem na 750 centimetrů a žádný další pokus neabsolvoval, aby pošetřil síly do dalších disciplín. Také Doležalovi se podařilo hned první pokus, když zapsal 739. V koulařském kruhu byl opět o něco lepší Sýkora, když poslal své náčiní na 14.56. Nejdelší pokus jeho hlavního konkurenta měřil 14.13. Vůbec nejlepším koulařem mezi vícebojaři byl Marek Lukáš za 14.65. Ve výškařském sektoru pak Sýkora i Doležal shodně zdolali 201 centimetrů a oba živily naději na překonání šestitisícové hranice.

Na výbornou zahájili také druhý den. Na šedesátce překážek předvedli opět stejný výkon, když proběhli rovinku s ploty za 7.95, díky čemuž se dělí o vedoucí příčku národních tabulkách. Zlomový okamžik přišel v tyči, který se ani jednomu z našich reprezentantů nepodařila dle představ. Přeci jen o něco málo spokojenější mohl být Sýkora, který se přenesl přes laťku ve výšce 475. Doležal zvládl o deset centimetrů méně. Před závěrečným kilometrem tak bylo jasné, že se pořadí na medailových pozicích už měnit nebude.

Svůj první vícebojařský mistrovský titul mezi dospělými vybojoval Jiří Sýkora v novém halovém osobním rekordu 6006 bodů. Poprvé v kariéře se mu tak podařilo pokořit šestitisícovou hranici. V průběžných evropských tabulkách figuruje na šestém místě a bude, podobně jako Klučinová, čekat na pozvánku ke startu na HME. Po loňské zlaté medaili si Jan Doležal tentokrát na krk pověsil stříbro za výkon 5907 bodů. Posedmé v řadě v rámci halových vícebojařských mistráků vystoupal na stupně vítězů bronzový Marek Lukáš (5619 b.). Jen on a Adam Sebastian Helcelet dokázal získat na halovém mistrovství ČR ve vícebojích sedm cenných kovů.

V kategorii juniorů posbíral nejhodnotnější součet Matyáš Franěk z AC Pardubice, jenž se jako jediný z celého startovního pole dokázal dostat přes pět tisíc bodů. Jeho vítězný výkon měl hodnotu 5099 bodů. Franěk se blýskl hlavně v dálkařském sektoru, kde dolétl na 713 centimetrů. Stříbrný Vojtěch Komárek z pražské Slavie zaostal za pětitisícovou metou o pouhých dvanáct bodů (4988 b.). Na bronzový stupínek vystoupal zlínský Tomáš Sláčík za 4884 bodů.

Dorostenecká soutěž měla jasného vítěze. Mistrovský titul si domů odveze reprezentant oddílu AC Jablonec František Doubek. Jeho bodový zisk činil 5231 bodů, což ho řadí na páté místo historických statistik tohoto šampionátu mezi dorostenci. Účastník loňského evropského šampionátu do 17 let položil dobrý základ ke kvalitnímu výsledku již v průběhu úvodního dne, kdy si připsal dílčí primáty v prvních třech disciplínách.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout