přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. února 2014, 09:09

Svobodová zlepšila rekord, Lavillenie atakoval svěťák

V pátek večer byly na dvou místech v Evropě k vidění dvě výjimečné tyčkařské soutěži. Při jedné z nich posunula národní maximum na 471 cm Jiřina Svobodová a dělí se o prvenství ve světových tabulkách, při druhé skočil Francouz Lavillenie 608 cm.

„Něco takového jsem ještě nezažil,“ kroutil podle serveru leichtathletik.de ředitel drážďanského mítinku René Albertus. A není divu. Když ani jedna z tyčkařek neskočila 461 cm, tak se zdálo, že soutěž už je v podstatě minulostí. Zbývalo určit, která ze závodnic – zda Britka Holly Bleasdaleová či naše Jiřina Svobodová – si v rozeskakování vyválčí vítězství. Jenže právě v tom okamžiku se něco zlomilo. Jako mávnutím kouzelného proutku obě začaly zdolávat výšky s nebývalou lehkostí. Napoprvé se přenesly přes 461, 466 a nakonec i 471 cm, což pro Jiřinu znamená vylepšení národního rekordu z předloňského Doněcku a pro obě dorovnání prozatím nejlepšího letošního výkonu Němky Spiegelburgové! Výše už tyčkařky úspěšné nebyly, a tak se podělily o vítězství. Třetí byla Dánka Malin Dahlströmová s 452, za výkon o decimetr nižší si čtvrté místo odvezla další z Češek Romana Maláčová. Doplňme, že mužskou výšku, která tvořila druhou polovinu skokanského mítinku, vyhrál výkonem 231 cm Rus Lev Missirov.

Výsledky

Bubka na dostřel

O tom, že by Renaud Lavillenie mohl překonat dlouhá léta zdánlivě nedostižné výkony legendárního Ukrajince Sergeje Bubky, se mluví již nějakou dobu, ještě nikdy však tomu drobný Francouz nebyl tak blízko jako nyní. Během šesti dnů se o historický zápis pokoušel hned dvakrát (z hlediska pokusů tedy šestkrát), a byť zatím neuspěl, posunul alespoň své rekordy. V Rouen na 604, včera dokonce již na 608 cm, čímž se z něj definitivně stal druhý nejlepší tyčkař všech dob, když přeskočil 606 cm Australan Hookera. Před ním je tedy již jen titán Bubka, který sice za kariéru skočil 608 cm a výše celkem čtrnáctkrát (hala + venek), ale vzhledem k tradičnímu posouvání rekordu o jeden centimetr není světové maximum Lavilleniemu tolik vzdáleno. Exaktně vyjádřeno, chybí Lavilleniemu k nehynoucí slávě 8 cm.

Doplňme, že druhý v soutěži v Bydhošti skončil domácí Sobera s 575 cm. Kouli vyhrál Američan Whiting s 21.37 před dalším Polákem Majewským (20.36) a naším Tomášem Staňkem (20.12), výšce vládla se 197 Španělka Beitiaová. Nejdále doskočila Polka Dobiasová (6.68), naše Jana Korešová bya s rovnými šesti metry sedmá, exhibiční hod břemenem vyzněl pro favority – zvítězil Fajdek (23.22) a Wlodarczyková (20.09).

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout