Svoboda vyhrál překážky ve Štětíně, Hejnová třetí

středa 17. září 2008
V Polsku se konal kvalitně obsazený mítink. Navzdory chladu a závěru sezony se některým atletům dařilo.

Překážkář Petr Svoboda potvrdil skvělou formu i na samotný závěr závodního období. Při posledním startu v sezoně, ve které několikrát pokořil český rekord, dostal se do semifinále olympijských her a na Světovém finále obsadil druhé místo, si poradil s konkurencí i ve Štětíně a zvítězil ve výborném  čase 13.38. Mezi poraženými byl i překvapivý finalista z Pekingu Artur Noga, který za Svobodou zaostal o šest setin.

Nad překážkami, v jejím případě dlouhými, se v Polsku představila i Zuzana  Hejnová. V kvalitní konkurenci obsadila třetí místo, když nestačila jen na soupeřky z olympijského finále, Jamajčanku Walkerovou a domácí Ješeňovou.  Časomíru zastavila na hodnotě 56.64.

V soutěži tyčkařů se Češi prosadili na čtvrtou a pátou příčku. Více se dařilo Štěpánu Janáčkovi, který skočil 540 cm. Jan Kudlička tentokrát předvedl o 20 cm méně. Vyhrál Američan Brad Walker, který jako jediný skočil 5.60.

Podle svých slov svůj poslední letní start v životě absolvoval v Polsku Tomáš Janků. Skočil 210 cm a v pořadí mu patří devátá příčka. Vyhrál domácí Michal Bieniek výkonem 2.30.

V dsciplínách bez české účasti zazářil jamajský sprinter Asafa Powell historicky první stovkou na polském území pod 10 vteřin. Časomíra mu ukázala vysoce kvalitních 9.89. V kouli svedli další z těsných soubojů medailisté z Pekingu Christian Cantwell a Tomasz Majewski. O vítězství rozhodovaly dva centimetry k dobru u amerického otočkáře, nejdelší Cantwellův vrh měřil 20.92 cm. Jen kousek (7 cm) za Majewským pak skončil další z Američanů Hoffa. Na půlce získal cenný skalp vítězný Pawel Czapiewski, když mezi poraženými byl i olympijský vítěz Wilfred Bungei. Obdobně si v tyčce poradila Monika Pyreková se svými konkurentkami, mezi nimiž nechyběly ani Rusky Feofanová či Golubčiková.