Svoboda vyhrál i v Düsseldorfu, Masná druhá

pátek 11. února 2011
Také po dnešku zůstal překážkář Svoboda v této sezoně neporažen, půlkařka Masná podlehla jen jedné soupeřce. V Düsseldorfu padly čtyři výkony roku, jeden byl vyrovnán.

Ani ve čtvrtém letošním závodě si na českého rekordmana na 60 metrů překážek Petra Svobodu nepřišel žádný ze soupeřů – byť těsně. Dayron Robles odstoupil již před rozběhu, čínský favorit Liou Siang zatím nepředvedl své maximum, 7.60 mu ve finále stačilo na třetí místo. O prvenství pro Svobodu rozhodly tisíciny, stejného času 7.57 dosáhl totiž i Američan Kevin Craddock.

„Technicky to byl můj nejhorší závod sezony. Skopnul jsem snad všechny překážky, ale hodně jsem chtěl vyhrát, a to se podařilo. Příliš jsem to rval, mělo to daleko do ideálního běhu,“ řekl sebekriticky Svoboda pro topathletics.org. „Forma však je,“ myslel si svěřenec Luďka Svobody a měl také radost ze skalpu Liou Sianga. Dalším startem je pro Svobodu mistrovství republiky příští sobotu, kde loni zazářil dosud platným národním rekordem 7.44.

Lenka Masná - foto: psdbankmeeting.com

Vydařený večer českých atletů podtrhla druhým místem na osmistovce Lenka Masná ve svém letošním výkonu 2:02.12, jen 27 setin za halovým osobákem. Finalistka mistrovství Evropy podlehla pouze Litevce Egle Balcinuaiteové, která byla v cíli o necelou vteřinu dříve (2:01.23). Třetí byla už s odstupem Polka Cichocká. Mužům vládl Keňan Lalang za 1:46 rovných.

Vynikající pětku a patrně nejkvalitnější výkon mítinku předvedl Isaiah Kiplagat Koech, jenž se do cíle dostal do cíle ve nejlepším čase sezony 12:53.29, méně než čtyři vteřiny od světového rekordu. Výtečný výsledek si připsal i jeho krajan Eliud Kipchoge, který finišoval o dvě a půl sekundy zpět. Třetí místo patřilo už s větší ztrátou známějšímu Koechovi, Paulu Kipsiele.

Nad své soupeřky nad překážkami vyčnívá Američanka Kellie Wellsová, která i přes zaváhání ovládla finále za 7.89, o tři setiny před krajankou Carruthersovou a sedm před Jamajčankou Dixonovou. To už ale měla Wellsová na svém kontě zlepšené vlastní maximum sezony na 7.84.

O další setinky posouval rovněž svůj výkon roku na patnáctistovce Nixon Chepseba – nově na 3:34.63. Keňan svedl vyrovnaný souboj s krajanem Augustinem Chogem, jenž souboj prohrál o pouhé tři setiny. Do vteřiny za vítězem se vešel i William Biwott Tanui. Osamělé, o to cennější představení předvedla mezi ženami Etiopanka Abeba Arigawiová, která se časem 4:06.10 přiblížila i letošnímu maximu.

Publikum se dočkalo výjimečného výkonu i od domácí atletky, v trojskoku se Katja Demutová dostala do čela letošních statistik díky německému rekordu 14.47. O dva centimetry se musela před vítězkou sklonit Ukrajinka Saladuhaová, poslední, kdo těsně překonal 14metrovou hranici, byla Slovenka Dana Velďáková. Kvalitní prvenství si připsali i další Němci, koulařům vládl Bartels s 20.91, tyčkařům Mohr za 585.

Na hladké šedesátce se překvapivě prosadil zanedlouho 34letý Kim Collins, který navíc v čase 6.52 vyrovnal i maximum sezony. O setinu zpět zůstal Američan Rodgers, o další čtyři Trinidaďan Burns. Mezi ženami prokázala stabilně vysokou formu Ukrajinka Olesja Povhová, která v čase 7.13 o setinu předčila Američanku Asumnuovou.