Svoboda už má i halový rekord

pátek 13. února 2009
Překážkář Petr Svoboda zaběhl šedesátku za 7.55, což je nový národní rekord. V německém Düsseldorfu se představili i další jeho krajané, nejlépe si vedla na stejné trati třetí Lucie Škrobáková.

Petr Svoboda se v rozběhu na 60 m překážek stal novým českým rekordmanem a po necelých 21 letech překonal o setinu čas 7.56 nedávno zesnulého Aleše Höffera. Ve finále pak svěřenec jmenovce Luďka jen vystartoval a nedoběhl ani k první překážce. Podle nikterak oslnivé startovní reakce i podle Svobodova pohybu lze odhadovat, že spíše šetřil síly, než že by byl nějak zraněný. Zvítězil bahamský Shamar Sands za 7.50, o 4 setiny před Holanďanem Sedocem.

Lucie Škrobáková nejprve vyhrála rozběh šedesátky překážek za 8.06, druhá česká zástupkyně Jana Korešová v něm byla sedmá za 8.41. Ve finále pak česká rekordmanka skončila třetí v čase o setinu pomalejším, první čtyři závodnice se vešly do pouhé setiny. Právě Škrobákové kvalifikační čas nakonec stačil k výhře Američance Yvette Lewisové. Stejného výkonu dosáhla i norská reprezentantka Vukičevičová, leč kamera jí odsoudila na druhou příčku. Svěřenkyně Jany Jílkové se podělila o třetí příčku s Kubánkou Tejedaovou, jež rovněž zaběhla 8.07.

Dvojnásobné české zastoupení měl běh na 1500 m. Marcela Lustigová i Tereza Čapková zůstaly nedaleko limitu pro HME 4:16. Svěřenkyně Miroslava Semeráda proběhly cílem na 6., resp. 7. místě, Lustigové změřili 4:17.49, Čapkové 4:18.91. Závod si podmanila Polka Sylwia Ejdysová za 4:07.92, na setinu přesně o dvě vteřiny za ní finišovala zkušenější krajanka Chojecká.
V trojskoku se prezentovala Martina Šestáková. Svěřenkyně Michala Pogányho, která již naopak má splněný limit pro Turín, se tentokrát 14metrové hranici nepřiblížila, skončila osmá za 13.43 m. Výhru si připsala Yargelis Savigneová za 14.62 m. Za Kubánkou skončila druhá "skorojmenovkyně" české trojskokanky, Slovinka Šestaková, za 14 a půl metru, třetí byla Slovenka Dana Velďáková (14.30).
Martin Hrstka osmistovku nedokončil. Jeho B běh vyhrál Keňan Geoffrey Kibet za 1:49.21, Hrstka by tak musel závod vyhrát o vteřinu, aby splnil kritérium pro HME. Hlavnímu závodu kraloval majitel nejlepšího letošního času Ismail Ahmed Ismail. Súdánec si tentokrát připsal 1:46.76 a znovu předčil například olymijského vítěze z Atén Borzakovského. Doplňkovou šestistovku běžela Lenka Masná, v béčku zaznamenala čas 1:31.10. V silnějším běhu vyhrála Ukrajinka Taťána Petljuková za 1:26.87.

Na hladké šedesátce vyrovnala výkon roku Američanky Ahoureové i rekord mítinku bahamská sprinterka Chandra Sturrupová. V čase 7.17 za sebou nechala o 4 setiny Harriganovou z Britských Panenských ostrovů. Za ní se pak po setinách seřadily Američanky Angela Williamsová (ode dneška „jen“ spoludržitelka rekordu mítinku) a Mechille Lewisová.
Na čtvrtce padl letošní světový výkon Rakušana Zellera o 9 setin zásluhou Davida Gillicka. Ir zvládl dva ovály za 46.18. Pod 47 se dostal ještě Ital Licciardello (46.57).
Podle očekávání se výrazně měnily aktuální tabulky na 5000 m, prvních šest dokončivších běželo lépe jak dosavadní maximum. Z asijského rekordu 13:25.69 se navíc mohl radovat katarský reprezentant James Kwalia, jenž předčil o půl vteřiny kolegu Essu Ismaila Rašída.

V trojskoku překonala dvojice Jadel Gregóriu a Momčil Karjalijev 17metrovou hranici. Brazilec a Bulhar se shodli i na vzdálenosti 17.04 metru, a tak o vítězství Gregória rozhodl lepší druhý pokus. Obdobná situace nastala na 60 m, Američany Dabryana Blantona a Marka Melkse rozsoudila cílová kamera ve prospěch prvně jmenovaného, když oba protnuli pomyslnou pásku za 6.59. V tyči stačilo k výhře domácímu Tobiasu Scherbathovi 570 cm, které překonal jako jediný.