přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. května 2010, 17:25

Svoboda: Robles je pořád můj vzor

Už se s ním utkal a byl u jeho světového rekordu před dvěma lety, dnes vedle něj seděl na tiskovce. Pořád je však Dayron Robles pro Petra Svobodu mužem, ke kterému vzhlíží a učí se od něj.

„Jsem velmi šťastný, že tu opět jsem, již po čtvrté,“ prohlásil kubánský překážkář den před ostravskou Zlatou tretru, na kterou má ty nejlepší vzpomínky. „Cítím se tu velmi příjemně, ze dvou důvodů. Před dvěma lety jsem tu překonal světový rekord, loni výkon roku,“ vysvětlil Dayron Robles své jasné stanovisko k mítinku. Podpořené právě rekordem 12.87, dosud platným, a časem 13.04, vloni nepřekonaným. „Loni jsem měl horečku a byl překvapený z takového času,“ přidal zajímavost k výkonu, jenž po 17. červnu nevylepšil nikdo jiný ani on sám, neboť nebyl po zbytek sezony zdravotně fit. „Tentokrát je vše pohodě,“ tvrdí Robles o aktuálním stavu.


Robles loni na Tretře - obě foto: www.graf.cz

Ovšem rozjezd nebyl podle jeho představ, i když ne jeho vinou. „Strávil jsem 36 hodin na cestě do Koreje,“ vysvětlil nevydařený start v Tegu, kde zaběhl jen 13.26. Podlehl Davidu Oliverovi (13.11) a následně nebyl pozván Šanghaje na Diamantovou ligu, kde Američan zaběhl již 12.99. „Byl připraven startovat, ale měli jsme telefon s čínskými pořadateli, v němž výslovně říkali, že si nepřejí, aby v Šanghaji startoval,“ uvedl Toni Campbell, který dnes pomáhal s překladem Roblesových promluv ze španělštiny. „Chtěl bych vyhrát diamant, ale budu to muset dohánět po zbytek,“ řekl kubánský rekordman.

Ztracený mítink mu sebral možné diamantové body, ale rozhodně ne sebevědomí. „Sezonu jsem začal o něco dřív, o nějakých 20 dní. Ale cítím se velmi dobře. Jsem tady v Ostravě ve srovnatelné formě jako loni, mým cílem je světový výkon roku,“ neváhá vytýčit si smělý záměr pro zítřek. Nebude to mít snadné, jak už bylo řečeno, potřebuje stlačit čas pod 13 vteřin. „To je meta pro každého překážkáře. Je dobře, že David Oliver zaběhl takový výkon,“ prohlásil Robles.

„Každý mítink je důležitý. Vždycky chci dát do závodu maximum a respektuju všechny soupeře,“ reagoval olympijský vítěz na otázku, zda je při absenci světového vrcholu nějaký závod výjimečný. „Pro mě je to tu jako doma, proto cítím i povinnost běžet tu dobře,“ řekl k Ostravě. Nebojí se počasí, které zatím neukazuje zrovna příjemnou tvář? „Tady jsem na něj už zvyklý, ale budu se modlit, aby zítra bylo počasí především stabilní.“


Svoboda na Tretře 2007

Není žádným tajemstvím, že se česká jednička na krátkých překážkách, halový i venkovní rekordman Petr Svoboda, snaží od Roblese okoukat, co se dá. „Pro mě bude velkou ctí opět závodit s Dayronem, a i když tady teď sedí vedle mě, pořád platí, že je můj vzor,“ prohlásil Svoboda. „Na závod se těším i proto, že je to doma, je to nejlepší mítink u nás, před skvělým publikem. Vím, že Dayron poběží skvěle, a i já bych se rád přiblížil času ke třinácti vteřinám. Proč by se mi to nemohlo podařit zrovna zítra?“ ptal se sám sebe.

Ačkoli Svoboda staví Ostravu jako druhý nejdůležitější závod v sezoně, priorita stojí ještě o řád výš. „Dvakrát jsem vévodil evropským tabulkám a rád bych ještě čas popotáhl dolů. Ale hlavně chci, aby to vydrželo do Barcelony. Chtěl bych totiž nejlepší čas předvést tam. A nechci tady alibisticky říkat, že si jedu pro jednu z medailí. Chci zlato,“ hlásí zdravě sebevědomý Petr Svoboda.

Michal Procházka

Vytisknout