Svoboda čtvrtý na Světovém finále, hvězdou sprinterka Jeterová

neděle 13. září 2009
Zde dvou českých zástupců v Soluni obsadil lepší místo překážkářský rekordman, dálkař Roman Novotný skončil osmý.

Fantastický čas, jímž se zařadila na třetí místo v tabulkách všech dob za rekordmanku Florence Griffithovou-Joynerovou a Marion Jonesovou, předvedla dnes v Soluni další Američanka Carmelita Jeterová. V protivětru 0.1 m/s zaběhla výkon 10.67, jímž zdevastovala i své přemožitelky z Berlína Shelly Ann-fraserovou a Kerron Stewartovou. Jamajčanky se zmohly na odpověď časy „jen“ 10.89 a 10.90.
Kdepak! Sprinterský král Usain Bolt jednoduše nemá letos konkurenci a Světové atletické finále to pouze potvrdilo. Sice nepřineslo další světový rekord, ale čas 19.68 na dvoustovce rozhodně není k zahození. Soupeři opět spíše statovali, Wallace Spearmon byl na druhém místě o více než půl vteřiny a Brandon Christian z Antiguz už skoro o vteřinu pomalejší.
Také Sanya Richardsová potvrdila, že letos nemá na čtvrtce konkurenci. Podílnice milionového jackpotu Zlaté ligy a mistryně světa splnila svou normu a jako jediná doběhla pod 50 vteřin (49.95). Za ní se seřadilo duo Jamajčanek s příjmením Williamsová, a to v pořadí Novlene a Shericka.

Sedm z osmi půlkařek se po takticky vedeném závodě s hromadným finišem vešlo do rozmezí osmi desetin, přičemž první na pásce byla Američanka Anna Willardová, které časomíra změřila 2:00.20. Na patnáctistovce se prosadil Keňan William Tanui, který byl v cíli za 3:35.04. Jako druhý doběhl o 36 setin později Američan Leonel Manzano.
Na Světovém finále zapracovala na obnovení své pověsti po ne zrovne vydařeném šampionátu Meseret Defarová, která po včerejší pětce vyhrála i dnešní trojku. Etiopanka uplatnila svůj rychlý závěr a ve spurtu předčila Keňanku Cheruiyotovou i krajanku Ayalewovou. Její čas 8:30.15 je na nepříliš hojně běhané trati výkonem roku.
Také na pětce se vše podstatné nechávalo na poslední chvíli. V závodě měl nakonec nejlepší závěr jeden ze dvou Etiopanů Imane Merga, který po výkonu 13:29.75 nechal za sebou desetičlennou keňskou záplavu. Micah Kogo a Edwin Soi, který se o lepší umístění připravil předčasnými oslavami tak trochu sám, však za ním zaostali o pouhou setinu.
Na stýplu se Keňa dočkala částečné satisfakce, když její borci Ezekiel Kemboi a Paul Koech obsadili první dvě místa. Kemboi vyhrál za 8:04.38.

Na stodesítce jsme měli želízko v ohni v osobě Petra Svobody a šestý muž z letošního MS dokázal, že se mu letos na velkých akcích daří. Po výkonu 13.50 doběhl na čtvrtém místě, když našel přemožitele pouze v mistru světa Ryanu Brathwaitovi z Barbadosu a americko-jamajské dvojici Dexter Faulk a Maurice Wignal. Mohlo být však ještě lépe, neboť do osmé překážky byl český rekordman dokonce druhý. "Jenže jsem měl podobně jako na mítinku v Bruselu kolizi na osmé překážce, a přestože jsem to ustál, jakž takž to stačilo akorát na to čtvrté místo. Je to škoda, protože druhé místo ze Světového finále je samozřejmě o něčem jiném. Asi se opět projevila únava z posledních deseti dní, kdy jsem měl pět závodů. Každopádně je dnešní závod pro mě důkazem, že mám na to porážet ty nejlepší, a že ikdyž jsem byl v sezóně zraněný, mohu znovu pokořit národní rekord. Pokusím se o to asi už v úterý ve Štětíně, kam ale pojedu autem hned po příletu, takže si od únavy moc nepomohu, nebo pak na domácí VC Prostějova," prohlásil Svoboda.

Na čtvrtce překážek uhájila vavříny světová šampionka z Berlína Melaine Walkerová, když proťala cíl v čase 53.36 a o více než půl vteřiny porazila svou největší konkurentku, jíž byla tentokrát krajanka Kaliese Spencerová. Až do šampionátu v Německu největší hvězda disciplíny, Američanka Lashinda Demusová, závod nedokončila.

Již několikrát viděný průběh měla výška žen. Chorvatka Blanka Vlašičová nejprve čistou jízdou až do 204 cm nedala sebemenší šanci svým soupeřkám, a když měla vítězství v kapse, nechala si nastavit hodnotu světového rekordu 210 cm. Ani tentokráte však úspěšná nebyla. Nejdéle krok držela s Vlašičovou pouze další z medailistek MS Anna Čičerovová, Ruska skočila rovné dva metry.
Osmička tyčkařů se v Soluni s příliš oslnivou formou nepotkala. Vítězem soutěže se stal Ukrajinec Maxim Mazuryk, který jako jediný skočil 570 cm. A na výšce o decimetr nižší byli úspěšní pouze dva jeho soci – Američan Miles a Francouz  Dossévi. Jedna z nejvýraznějších postav dosavadní sezony, bronzový medailista z MS Renaud Lavillenie, ani neskočila základ.
V dálce našel přemožitele Američan Dwight Phillips, který jinak prožíval v sezoně velký comeback završený ziskem titulu mistra světa. V Soluni jej však větrným výkonem 8.33 v poslední sérii předčil o 9 cm Australan Fabrice Lapierre. Český zástupce Roman Novotný uzavřel pole na osmém místě, když jeho nejdelší skok měřil 764 cm.

Nad jiné nejen ve své disciplíně vyčnívala novozélandská koulařka Valerie Viliová, která ve druhé sérii poslala náčiní do vzdálenosti 21.07 m, což je nový výkon roku a také rekord soutěže. Velmi dobrou formu pak mistryně světa a olympijská vítězka podpořila ještě ve třetí sérii, kdy se jí povedlo 20.72 m. Její soupeřky zůstaly dnes daleko zpět, druhá v pořadí, Naděžda Ostapčuková z Běloruska, se prezentovala výkonem 19.56 m.
Diskařská soutěž se stala kořistí Kubánky Yarelis Barriosové. Stříbrná z Berlína pokořila hodem 65.86 m rekord mítinku a stříbrnou Zanrtu Glancovou z Polska porazila o 2.5 m. Překvapivá mistryně světa Dani Samuelsová z Austrálie skončila až pátá, když nepřehodila 60metrovou hranici.
Pro změnu osmdesátimetrová meta zase odolala kladivářům. Nejblíže k jejímu překonání byl Slovinec Primož Kozmus, chybělo mu ale 20 cm. Konkurencí mistru světa byl dnes jen Lotyš Igors Sokolovs, který za Kozmusem zaostal ve výsledku o necelý půlmetr.
Nekonečný seriál Thorkildsen versus Pitkämäki nabídl v Soluni další dílčí vítězství pro norského sympaťáka. Mistr světa Thorkildsen si jej zasloužil až hodem v poslední sérii, kdy svůj oštěp poslal do vzdálenosti 87.75 m. Pitkämäkiho nejdelší hod měřil 84.09 m.