přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. dubna 2010, 01:04

Svoboda: Chci pod 13 vteřin, třeba i na traktoru

„Nejrychlejší traktorista na světě“ – tak sám sebe nazval překážkář Petr Svoboda. Teď chce svou vášeň využít nejen k zisku zlata, ale i překonání 13sekundové hranice.

Petr Svoboda je známý svými smělými i překvapivými tvrzeními – „zaběhnu stodesítku pod 13 sekund“, „jsem nejrychlejší překážkář s řidičákem na traktor“. To, co mnozí považovali za alespoň mírnou nadsázku, myslí svěřenec svého jmenovce Luďka naprosto vážně: chce oboje splnit během jediného roku, ba co víc, chce jednoho využít k druhému, nebo spíš druhého k prvnímu. „Už jsem se o tom bavil se současným trenérem Svobodou i bývalým, Pavlem Svobodou. Zkušenosti obou by se měly zúročit.“


To je on! Stroj, na kterém chce Svoboda přepsat překážkářskou historii - foto: wikipedia.org

A jak že chce rekordního času dosáhnout? „No přece na traktoru. Docela se divím, že mě to nenapadlo dřív,“ kroutí hlavou Svoboda, který si už vyhlédl i konkrétní stroj, model se symptomatickým názvem „Svoboda 12“. „Na čem jiném než na dvanáctce zajet čas 12 něco?!“ říká rozhodně překážkář o svém vehiklu. Sebevědomí mu nesráží ani to, že se jedná o traktor vyrobený ve třicátých letech minulého století v Kosmonosech. „Moc děkuju Honzovi Železnému, že mi stroj upravil, ještě než ho jeden místní známý odvezl do starého železa,“ odbývá námitky Svoboda.

Jenže potíže mohou být i další, například při startu. „Pravidlo nulové tolerance dává šanci i šnekům jako jsem já. Jen se musím domluvit se startéry, abych mohl mít už zapnutý motor a zařazenou jedničku,“ neváhá s odpovědí atlet. Háček je i v tom, zda bude „překonání“ překážek podle pravidel… „I to už mám vymyšlené, překážku srazím speciálním nárazníkem v její výšce a pak ji přejedu, to se smí.“

Co na to říká trenér Luděk Svoboda? „Je to Peťanův sen dát to pod 13. Mistrem Evropy bude i bez něj, ale ten čas je jeho sen už odmalička a loni se mu kvůli řadě zranění začal přeci jen vzdalovat,“ povídá zkušený kouč, který už upravil i tréninkový plán. „Posilujeme teď hodně ruce, aby to v té rychlosti udržel a hodně se zaměřujeme také na kotníky, aby přišlápl plyn k podlaze, případně i skrz, když bude potřeba na šachovnici cílovat,“ vysvětluje trenér.

Kdy plánuje útok na vysněný čas? Ozvala se Zlatá galuska Ostrava. „Pripravili sme pre Petra skvelé podmienky, naozaj kvalitnú konkurenciu a veríme, že by mohol aj zaútočiť na Roblesov svetový rekord z predlanskej Galusky. Dva rekordy, to by bolo skvelé. Titulné strany v tlači, „Boltova raketa, Svobodov traktor“, budú niečo unikátneho,“ povedal manažér mítingu Alfonz Juck.

Nejmenší radost má ze Svobodova nápadu jeho přítelkyně Jiřina Ptáčníková. „Abych řekla pravdu, ten traktor, co nám stojí před domem, se mi moc nelíbí. Polepený Peťanovým jménem a časem „12…“ je celé ulici pro smích,“ rozčiluje se Ptáčníková, jejíž partner má neustálou potřebu svou milou trumfnout. „To je jako kdybych já chtěla skočit pět metrů s pomocí jeřábu,“ ulevuje si.


Už teď Svobodu v Budišově milují - foto: svobodagroup.cz

 

V rodném Budišově na Třebíčsku naopak Svobodovu myšlenku vítají. Podaří-li se mu zaběhnout čas pod 13 vteřin, hodlají na ten den vyhlásit v dalších letech obecní volno. „Máme s Petrem velké plány,“ říká starosta obce Petr Piňos. „Po skončení atletické kariéry bychom ho rádi zaměstnali tady u nás. Zdejší farnost nutně potřebuje traktoristu, neboť se stará o lesy v katastrech dalších šesti obcí. Mluvil jsem s panem farářem a už to má vymyšlené, prý se bude pyšnit „traktoristou s nejrychlejšími překážkami na světě“.“


V Budišově mají pro Svobodu připravený Zetor 7245 - foto: wikipedia.org

Aprilova_atletika.cz