přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. srpna 2014, 20:25

Svoboda: čas 13.5 v protivětru je balzám

Čtyři roky nepředvedl takový výkon. Sérii peripetií český překážkářský rekordman Petr Svoboda definitivně překonal na republikovém mistrovství. On sám však věří ještě na víc.

Petře, jste definitivně zpět?
Teď už mě nic nebolí. Nemám vůbec žádný problém, ani fyzický ani psychický. Doufám, že najdu svou formu, kterou jsem míval, a až ji najdu, věřím, že v Curychu budu hledat tu atomovku. Nebudu lhát, budu ji hledat za každou překážkou, od rozběhu až po semifinále. A když pánbůh dá, tak třeba i ve finále. Věřím si, jak už dlouho ne.

Měl jste nervy ze dvou startů v jeden den? První jste zvednutím ruky odložil…
Nervózní jsem byl hodně, ale tam nějak blby ty reproduktory. Hrozně mi to tam šumělo, nebyl ani slyšet povel pozor. Kluci mi poděkovali, že jsem to zastavil, protože sami nevěděli, jestli to udělat.

Byl to pro vás důležitý test?
Jo, upínal jsem se k tomu strašně moc. Měl jsem jeden vydařený závod v Táboře, pak hned zase jeden v Novém Městě nedoběhnutý, to mě moc neuklidňovalo. Během toho jsem řešil nějaké problémy. Měl jsem strach, samozřejmě jsem se cítil fyzicky dobře, ale takový ten pomyslný vykřičník nad hlavou „Pozor, Peťane, není to optimální“, ten svítil až do dneška do rána. Teď už je to optimální.

Tři roky trvalo, než jste se vrátil, věříte, že už se to obrátilo v dobré?
Změnilo se hodně věcí v mém životě. Teď můžu říct, že ku prospěchu. Díky tomu jsem se našel a jisté věci mi zachránili život, myslím si. Teď mám tolik motivace být lepším člověkem i atletem, než jsem byl předtím. Ani nemůžu mít větší motivaci.

V Barceloně jste byl jako favorit, bude vám vyhovovat nynější pozice?
To mi bude určitě vyhovovat (úsměv). Upřímně, běhal jsem za posledních 14 dní v tréninku skvělé časy, trenér říkal na úrovni 13.30. Neříkám, že to zaběhnu, ale bylo to na podobný čas. Uvnitř sebe věřím na velké časy, jen se to musí v závodě sejít.

Tříslo už je v pořádku?
Neumím si představit, že bych s ním běžel, kdyby to bolelo.

Termín MČR takhle těsně před vrcholem vám sedí?
Před Paříží jsem měl republiku a deset dní na to přišla Evropa a to mi vyhovovalo. Já když mám moc pauzu a trénuju, tak se vypráskám, vyhovuje mi, když jdu ze závodu do závodu.

Teď už tedy budete jen ladit?
Zítra jedu do Nymburka, tam budu do čtvrtka, pak už jen odpočinout do Curychu.

Před mistrovstvím jste měl tajný cíl, bylo to pod těch 13.5?
No ještě lepší čas než 13.45, ale to je třeba mít takový cíl. 

Už se ve vašem případě mluvilo o konci kariéry, kdyby vám někdo řekl, že to dopadne takhle...
Tak mu věřím. Kdybych tomu nevěřil, že se vrátím, tak se tři a půl roku netrápím. Všechno jsem obětoval návratu a nikdy toho nepřestanu litovat. Sám sobě jsem si dokázal, že na to mám.

I kdybyste dál neuspěl, návrat vás uspokojil?
Ne, chtěl jsem se vrátit a dokázat, že ve mně něco je. A věřím a cítím, že ve mě je ještě něco víc. Každý ti řekne, že jestli se vrátím, bude to zázrak. Ale když něco nedělám pořádně, tak mě to neuspokojuje. Já se chtěl vrátit se vším všudy a všechno jsem tomu podřídil. A čas 13.50 v protivětru je balzám.

 

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout