Světový kros pod africkou nadvládou

sobota 18. února 2023
V australském Bathurstu se uskutečnilo 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet.

Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho hostitelem bylo středisko Bathurst rozkládající se v provincii Nový Jižní Wales přibližně 200 kilometrů od Sydney a jasně mu dominovaly africké běžecké velmoci, které získaly všechny individuální cenné kovy.

Před čtyřmi lety v dánském Aarhusu si doběhli pro ugandský double Joshua Cheptegei a Jacob Kiplimo a velmi úspěšní byli i v Bathurstu. Tentokrát byl lepší Jacob Kiplimo, jenž proběhl cílem jako světový šampion v čase 29:17. Stříbro získal čtvrtý muž olympijské desítky v Tokiu Berihu Aregawi z Etiopie, jenž za vítězem zaostal o devět vteřin (29:26). Obhájce titulu Joshua Cheptegei úspěšně odrazil atak někdejšího keňského dvojnásobného krosového mistra světa Keňana Geoffreyho Kamworora a mohl se těšit z bronzu za 29:37. Kamworor se ve stejném čase musel spokojit se čtvrtou pozicí. Určitou útěchou mu mohlo být zlato ze soutěže družstev, kde Keňané vyhráli před Etiopií a Ugandou.

V závodě žen to dlouho vypadalo na vítězství hlavní favoritky Letesenbet Gidey. V závěru ovšem etiopské světové rekordmance dramaticky docházely síly a mohutně ji začala dotahovat Keňanka Beatrice Chebet. Gidey její útok doslova neustála a přibližně padesát metrů před cílem upadla. Pro zlato si tak doběhla v čase 33:48 Chebet, která k juniorskému světovému titulu z Aarhusu přidala nejcennější kov i mezi dospělými. Na stupně vítězů ji doprovodily Etiopanka Tsigie Gebreselama (33:56) a další Keňanka Agnes Ngetich (34:00). Gidey se dostala do cíle jako čtvrtá, nicméně následně byla diskvalifikovaná, jelikož jí na trati pomohli členové realizačního týmu. Pořadí v soutěži týmů bylo totožné jako u mužů, tedy zlato pro Keňu, kterou následovaly Etiopie a Uganda.

Keňa se pak radovala ze zlata i v kategorii juniorů, kde se všichni tři medailisté vešli do tří vteřin. Zvítězil Ishmael Kipkurui v čase 24:29 před svým reprezentačním kolegou a juniorský mistrem světa na 1500 metrů z šampionátu v Cali Reynoldem Cheruiyotem (24:30) a Etiopanem Bokim Diribou (24:31). Keňané kralovali i soutěži týmů před Etiopií a Spojenými státy americkými.

Etiopie se dočkala individuálního zlata mezi juniorkami. Zde byla nejrychlejší Senayet Getachew v čase 20:53. Její krajanka a juniorská mistryně světa z Cali na 5000 metrů Medina Eisa pak úspěšně zvládla napínavý duel o stříbro s Keňankou Pamelou Kosgei, když obě závodnice dělila v cíli pouhá vteřina (21:00 – 21:01). Getachew pak měla výrazný podíl na týmovém zlatu Etiopie. Další cenné kovy získaly stříbrné Keňanky a bronzové Američanky.

Domácí Australané vkládaly největší naděje do smíšené štafety a silná sestava Oliver Hoare, Jessica Hull, Stewart McSweyn a Abbey Caldwell se jim odvděčila bronzovými medailemi, když si s tratí poradili v čase 23:26 a nestačili pouze na stříbrnou Etiopii (23:21) v sestavě se čtvrtým mužem posledních dvou světových šampionátu a olympijských her ve stýplu Getnetem Walem a zlatou Keňu (23:14), jejíž vítěznou sestavu tvořili Emmanuel Wanyonyi, Miriam Cherop, Kyumbe Munguti a Brenda Chebet.