přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. prosince 2018, 21:50

Světovými atlety roku Kipchoge a Ibarguenová

V Monaku na tradičním galavečeru byli vyhlášeni nejlepší světoví atleti uplynulé sezony. Mezi muži získal prestižní ocenění Eliud Kipchoge, jenž v Berlíně překonal světový rekord v maratonu. Ženskou atletickou královnou se pro rok 2018 stala fenomenální dálkařka a trojskokanka Caterine Ibarguenová. V kategorii Rising Star se z vítězství radovali švédský tyčkař Armand Duplantis a americká sprinterka Sydney McLaughlinová.

Keňan Eliud Kipchoge byl v uplynulé sezoně jasným králem maratonských závodů. V dubnu se nejprve představil v Londýně, kde zvítězil v čase 2:04:17. Svou formu následně načasoval zcela ideálně k tradičnímu berlínskému podniku. V hlavním městě Německa nejenže nenašel přemožitele, časem 2:01:39 navíc překonal světové historické maximum. Z tabulek tak vymazal dosavadní rekord svého krajana Dennise Kimetta z roku 2014. 

Fenomenální kolumbijská dálkařka a trojskokanka Caterina Ibarguenová v sezoně, kdy se nekonalo mistrovství světa, opanovala oba nejprestižnější podniky v obou pro ni zaslíbených sektorech. Kolumbijka totiž dokázala ovládnout obě discipliny jak v rámci seriálu Diamantové ligy, tak na Kontinentálním poháru v Ostravě. Mezi trojskokankami nenašla během roku přemožitelku jedinou a sezonu skončila s nejlepším zápisem 14.96. V dálce pak překonala kolumbijský národní rekord skokem dlouhým 6.93. 

DUPLANTIS A MCLAUGHINOVÁ NEJLEPŠÍMI MLADÝMI ATLETY

Švédský tyčkař Armand Duplantis se ocitl i v užší nominaci pro nejlepšího mužského atleta roku, ve vítězství však přetavil nominaci v kategorii Rasing Star. Zázrak švédské tyčkařské školy se mohl radovat ze dvou velkých cenných kovů. Nejprve zvítězil na MS juniorů v Tampere výkonem 582 cm. Největší parádu si ale schoval až do Berlína na evropský seniorský šampionát, kde hned třikrát posunul hranici svého vlastního juniorského světového rekordu a za výkon 605 cm bral senzační zlato. 

Americká sprinterka a překážkářka Sydney McLaughlinová má za sebou životní sezonu. Na čtvrtce s překážkami výkonem 52.75 překonala svůj vlastní juniorský světový rekord a vměstnala se do TOP 10 nejlepších časů historie na této distanci mezi dospělými. Už v hale pak zaběhla nejrychlejší juniorské časy v historii na 300 (36.12) a 400 m (50.36). 

Tradičně se vyhlašovaly i další kategorie. Tak například cenu určenou pro trenéra roku získal Joe Vigil, jenž působí u amerického běžeckého týmu. Nejlepší atletickou fotografii v uplynulém roce pořídil španělský fotograf Felix Sanchez Arrazola na krosovém podniku ve Španělsku.

 

Adam Kolář, foto: IAAF, Felix Sanchez Arrazola

Vytisknout