přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. června 2012, 14:50

České hvězdy nezklamaly, Odložilův memoriál se vydařil

Výkony Špotákové, Hejnové, Ptáčníkové, Báby, Žalského a dalších. To byly hlavní ozdoby XIX. ročníku Memoriálu Josefa Odložila.

Memoriál na počest medailisty z olympiády v Tokiu 1964 se kvůli opravám v areálu Juliska se letos výjimečně konal na stadionu Evžena Rošického. Počasí nastavilo atletům relativně příznivou tvář, snad jen vítr mohl foukat příhodněji .

Role hlavní hvězdy se jako vždy se ctí zhostila oštěpařka Barbora Špotáková, která se pražským divákům představila jen necelé dva dny poté, kdy v New Yorku absolvovala závod Diamantové ligy. To se zřejmě podepsalo na rozpačitém začátku, kdy měla problém překonat šedesátimetrovou hranici,  "Rychlopřesun z Ameriky udělal své, byť jsem původně dělala frajerku a věřila, že tomu tak nebude," přiznala bez vytáček světová rekordmanka. "Všechno mě bolelo, tak špatně jsem se při závodech ještě necítila. Už jsem si dokonce  v hlavě formulovala omluvu divákům, že jsem hodila jenom 55 metrů, ale jak to pak začalo tou šestkou , nakoplo mě to," popsala zlomový moment, který ji posléze katapultoval ke kvalitním hodům za 65metrovou hranici. Ten delší měřil 65.88 m. "Že jsem se i z takové beznaděje dostala, to je potěšující," dodala svěřenkyně Jana Železného.    

O další potěchu slušně zaplněné tribuny se postarala Zuzana Hejnová, která vyhrála ve velmi kvalitní konkurenci závod na 400 m př. v novém rekordu mítinku 54.43. "Utvrdila jsem se, že příprava jde správným směrem. Forma stoupá a to je určitě lepší varianta, než když jsem vloni zaběhla rychlé časy na začátku sezony a pak už se nelepšila. Závod to určitě ideální nebyl, v závěru jsem drobila, protože mi docházely síly," prohlásila 25letá svěřenkyně Martiny Blažkové, která  druhou Bulharku Stambolovovou porazila o 29 setin. Třetí byla Ruska Anťuchovová. Denisa Rosolová proměnila svůj druhý závodní start na této trati ve výkon 56.46. "Pokazila jsem náběh a všechno jsem běžela na druhou nohu. Chtěla jsem to v průběhu závodu prohodit, ale nešlo to. Jestli budu čtvrtku překážek běhat dál? To se ještě uvidí. Smysl by to mělo, kdyby se mi podařilo stlačit čas minimálně o vteřinu," dodala  halová mistryně Evropy z hladké čtvrtky. Další z Rychlých holek Zuzana Bergrová dosáhla v B běhu času 56.77. Svižně běželi i jejich mužští kolegové z reprezentace. Josef Prorok stlačil své letošní maximum na 49.74, Václav Barák si do kolonky osobní rekord může připsat 50.24.

Životní výkon předvedla tyčkařka Jiřina Ptáčníková, když skočila 472 cm. "A to jsem ještě ráno uvažovala, že dneska startovat nebudu. Mám totiž problémy se zápěstím . Ale nakonec mi to nedalo," řekla svěřenkyně svého otce Františka a Zdeňka Lubenského. Svého rozhodnutí určitě nelitovala, i přesto že nakonec nevyhrála. Předčila ji Němka Spigelburgová, která skočila ještě o 4 cm výše. "Myslím, že jsme si navzájem udělaly hezký závod. Její trenér mi pak dokonce děkoval, že beze mě by se tolik nehecla,"   vyprávěla.

Jaroslav Bába ukončil své nominační starosti, když se úspěšně přenesl přes výšku 228 cm, což mu stačí pro účast na olympijských hrách i mistrovství Evropy. "Konečně se to povedlo. Už jsem byl nervózní, takhle napínat sebe sama, to nemám rád. Čas se zužoval a vzhledem k tomu, že jsem chtěl i do Helsinek, moc příležitostí nezbývalo. Všechny problémy jsou z toho, že mi vázne technika. Ani dneska to určitě nebylo optimální, ale rozhodně se to zlepšilo," těšilo svěřence Jana Janků st. 

Další české prvenství přidal koulař Antonín Žalský, který si upevnil pozici na kandidátce pro olympiádu nejdelším letošním vrhem 20.38. Dařilo se i Ladislavu Prášilovi, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 19.83.

Na memoriálové patnáctistovce byl pokořen dlouholetý rekord mítinku. Časem 3:34.55 se o to postaral Etiopan Dirirsa. Halový vicemistr světa na osmistovce Jakub Holuša doběhl třináctý v čase 3:42.49.

Už při Dukla mítinku, který Odložilově memoriálu tradičně předchází, přibyli dva závodníci do nominační listiny pro mistrovství Evropy. Oba přitom využili měkčích kritérií určených pro závodníky mladších 22 let. V běhu na 400 m př. to byl Michal Brož, který si zaběhl nový osobní rekord 50.93. Na osmistovce jej napodobil Jan Kubista časem 1:47.59.

Fotogalerie Aleše Gräfa (graf.cz):


Výsledky jsou zde.

Adam Pražák

Vytisknout