přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. dubna 2021, 21:12

Světové výkony v zahraničí

Přinášíme tradiční víkendový výsledkový servis se světa. Nejlepší světové výkony roku padaly ve Spojených státech, Africe i Austrálii.

Gainesville

Parádní sprinty s překážkami i bez byly k vidění v Gainesville. Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová se blýskla novým národním rekordem, když vlastní historické maximum své domoviny vylepšila o osm setin na 12.32 a zařadila se na sedmé místo historických světových tabulek po bok Jamajčanky Danielle Williamsové. Za ní se seřadilo ve shodných časech 12.62 britské sesterské duo Tiffany Porterová a Cindy Semberová. Na mužské stodesítce překážek zaběhl letošní nejrychlejší světový čas 13.07 Grant Holloway. Před týdnem byl ještě o tři setiny rychlejší, nicméně to mu foukal příliš silný vítr do zad.

Stovku zvládl nejrychleji překvapivě vítěz univerzitního běhu Jo´Vaughn Martin, jenž si posunul hodnotu osobního rekordu z 10.40 až na 9.94 a dorovnal se tak na čele letošních průběžných světových statistik na Ronnieho Bakera. V jiném běhu se pak pod 10 vteřin dostali ještě nestárnoucí Justin Gatlin (9.98) a Kanaďan Andre de Grasse (9.99). Týden po svém skvělém času na stovce (10.72) potvrdila Sha´Carry Richardsonová vynikající formu i na dvojnásobné distanci, kterou zvládla za 22.11. Letos byla rychlejší zatím pouze Shaunae Miller-Uibová. První čtvrtku od vítězného finále MS v Dauhá 2019 má za sebou Steven Gardiner z Baham a vrátil se vítězně, když nenašel přemožitele v čase 44.71.

Pretoria

V Pretorii proběhl jihoafrický národní šampionát. O nejvýraznější výkon se postaral Akani Simbine na stovce, když ji prolétl za 9.99. Den předtím v semifinále dokonce zaznamenal 9.82, ale to mu pomáhala nedovolená podpora větru do zad. Do čela letošních průběžných světových tabulek na čtvrtce překážek se vyhoupla díky času 55.58 Wanda Nelová. Tohoto výkonu dosáhla již v rozběhu. Ve finále byla o dvě setiny pomalejší. Kvalitní byla také soutěž koulařů, kde vyhrál Kyle Blignaut (20.82) před Jasonem Van Rooyenem (20.60). Dálkařský titul bral za 816 centimetrů bronzový medailista z MS 2017 Ruswahl Samaai.

Windhoek

Podruhé během jednoho týdně překonala juniorský světový rekord na 400 metrů teprve sedmnáctiletá Namibijka Christine Mbomaová. O minulém víkendu v Lusace posunula hodnotu letitého rekordního zápisu Němky Grit Breuerové na 49.24. O uplynulém víkendu pak byla na národním šampionátu ještě o dvě setiny rychlejší a juniorský světový rekord má tak nyní díky tomuto talentu hodnotu 49.22. Velmi kvalitní čas 50.05 zaběhla další juniorka Beatrice Masilingiová. Ta byla druhá za Mbomaovou i v Lusace, kde se blýskla výkonem 49.53.

Sydney

Národní mistrovství za sebou mají také v Austrálii, kde zazářila výškařka Nicola McDermottová, když se stala první atletkou Oceánie, která se úspěšně přenesla přes dva metry. Rok starý kontinentální rekord krajanky Eleanor Pattersonové, která nemohla startovat kvůli zranění, posunula o jeden centimetrů na rovné 2 metry. Dařilo se také vícebojařům. Zvítězil jedenadvacetiletý Ashley Moloney se součtem 8284 bodů a v průběžných světových tabulkách je třetí. Stříbrný Cedric Dubler momentálně figuruje s 8175 bodů ve stejné statistice na páté příčce.

Waco

V texaském Wacu zaběhla letošní nejlepší světový výkon na osmistovce halová juniorská světová rekordmanka na této distanci Atching Muová, když zvládla dva okruhy za 1:57.73. O setinu také vylepšila juniorský kontinentální rekord Kubánky Sahily Diago Mesaové z roku 2014. Zároveň se jedná též o americký univerzitní rekord.

Asuza

Druhá nejrychlejší žena historie na 400 metrů překážek a stříbrná z MS v Dauhá Sydney McLaughlinová si v Kalifornii odskočila na stovku s překážkami a byl z toho kvalitní čas 12.92. McLaughlinová je tak první ženou, která zaběhla krátké překážky pod 13, dlouhé překážky pod 53 a dvoustovku pod 23. O čtyřicet minut později si zaběhla i hladkou čtvrtku za 51.16.

Kingston

V jamajské metropoli testovaly svou formu domácí hvězdy. Čtyřnásobná mistryně světa na stovce Shelly-Ann Fraser-Pryceová prolétla  dvoustovku za 22.66. Elaine Thompson-Herahová zaběhla stovku za 11.21. Obě však zastínil na stodesítce překážek nový objev Rasheed Broadbell, jenž si dosprintoval pro velký osobní rekord 13.15. Dosud uměl nejlépe 13.47 a letos je zatím rychlejší pouze Holloway.

Petr Jelínek

Vytisknout