Svěťák ve stýplu a jamajský sprinterský triumf

středa 23. listopadu 2011
Přehled finálových disciplín 3. dne olympijských atletických soutěží.

Ruská běžkyně Gulnara Galkinová-Samitovová dnes vyhrála na olympijských hrách v Pekingu finále závodu na 3000 metrů překážek v novém světovém rekordu. Jako první žena v historii se dostala pod devět minut, zvítězila časem 8:58,81 a stala se první olympijskou šampionkou v této disciplíně. Galkinová vylepšila své vlastní maximum po čtyřech letech o téměř tři sekundy.
Nadvládu ruských běžkyň narušila pouze Eunice Jepkorirová z Keni, jež proběhla cílem druhá s devítisekundovou ztrátou. Za ní se seřadily nejlepší dvě závodnice z loňského mistrovství světa v Ósace šampionka Jekatěrina Volkovová a Taťjana Petrovová.

Olympijskou vítězkou v běhu na 100 metrů se stala Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová. Dnešní finále vyhrála v čase 10,78 sekundy a napodobila sobotní triumf krajana Usaina Bolta. Nevídaný absolutní triumf jamajských sprinterek dokonaly Sherone Simpsonová a Kerron Stewartová, o jejichž pořadí nerozhodla ani cílová kamera, takže obě získaly stříbrné medaile v čase 10.98.
Tři sprinterky z jedné země dosud nikdy nejkratší trať na olympijských hrách neovládly. Jen v Montrealu 1976 stály na stupních vítězů tři Němky, tehdy ale vítězná Annegret Richterová a bronzová Inge Heltenová reprezentovaly takzvané západní a stříbrná Renate Stecherová východní Německo.
Jednadvacetiletá Fraserová je první ženou, jež získala zlato na stovce pro Jamajku, stejně jako to o den dříve dokázal Bolt jako první muž. Stala se nástupkyní Julie Něstěrenkové z Běloruska, která při obhajobě vypadla v semifinále.
Navíc spolu s kolegyněmi dnes nepustily k medaili žádnou z Američanek. Ty ve finále utrpěly těžký debakl, protože rovněž startovaly ve třech. Lauryn Williamsová, jež obhajovala stříbro z Atén, a Muna Leeová doběhly hned za Jamajčankami, Torri Edwardsová skončila osmá.
Američanky neměly na stupních vítězů po stovce zastoupení s výjimkou bojkotované Moskvy 1980 naposledy právě v Montrealu. Medaili ale nemají ani ze Sydney 2000, kde vyhrála později diskvalifikovaná Marion Jonesová.

Etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele zopakoval olympijské vítězství v běhu na 10000 metrů a vyrovnal se svému předchůdci Hailemu Gebrselassiemu, který triumfoval v letech 1996 a 2000. Ten dnes při svém návratu na dráhu na medaili nedosáhl; v závodě, kterému dal kvůli smogu v Pekingu nakonec přednost před původně plánovaným startem v maratonu, obsadil šesté místo. Před čtyřmi roky v Aténách skončil čtyřnásobný mistr světa pátý.
Etiopie dnes i tak získala dvě medaile, protože za světovým rekordmanem Bekelem dokončil závod Sileši Sihine, třetí místo obsadil Keňan Micah Kogo.

Také ženský trojskok má stejnou vítězku jako v Aténách. Suverénně nejkvalitnější závod v dějinách této disciplíny vyhrála Francoise Mbangová-Etoneová z Kamerunu a výkonem 15.39 metru se zařadila na druhé místo historických tabulek o pouhých 11 centimetrů za světovou rekordmanku Inessu Kravecovou z Ukrajiny.
Stříbro získala favorizovaná Ruska Taťjana Lebeděvová se ztrátou pouhých sedmi centimetrů, Řekyni Chrysopiyí Devetzíová další skvělý výkon 15.23 stačil jen na bronz. Před čtyřmi roky v Aténách bylo pořadí za Afričankou obrácené. Přes 15 metrů se v dnešním závodě dostalo šest skokanek, což historie nepamatuje.

Medaile se rozdávaly též  v mužském kladivu. Finále bez české účasti přineslo napínavou podívanou, v níž zlato a bronz dělilo 51 cm. Výkonem z druhé série 82.02 vyhrál Slovinec Primož Kozmus, ve stejné „rundě“ rozhodl o svém stříbru Bělorus Vadim Devjatovskij (81.61). Jeho velezkušený krajan Ivan Tichon zaútočil dle svého obyčeje v závěru soutěže a v páté sérii se hodem 81.51 vyhoupl z páté na bronzovou příčku. Slovenská naděje Libor Charfreitag skončil osmý.