Švábíková a Malíková v nominaci na Rising Star

úterý 25. září 2018
EAA každoročně oceňuje nejlepší atlety starého kontinentu. Jednou z vyhlašovaných kategorií je „Rising Star“, která je určena mladým nadějím do věku 22 let. V letošní nominaci figurují také tyčkařka Amálie Švábíková a čtvrtkařka Barbora Malíková.

Amálie Švábíková má za sebou zatím životní sezónu. V celém jejím průběhu prokazovala vyrovnanou výkonnost a vše korunovala na mistrovství světa juniorů v Tampere, kde si naprosto suverénním stylem vyskákala titul juniorské světové šampionky. Svůj triumf navíc ozdobila novým národním rekordem své kategorie 451 centimetrů.

Hned dvakrát přepisovala v průběhu letošní sezóny naše historické tabulky v kategorii dorostenek Barbora Malíková. Nejprve se jí to podařilo na mistrovství ČR, kde stanovila hodnotu dorosteneckého národního rekordu na osmistovce na 2:03.51. Začátkem července pak odcestovala jako úřadující světová šampionka na mistrovství Evropy do 17 let v maďarském Györu, kde na své hlavní trati, kterou je 400 metrů potvrdila roli favoritky a vyhrála v čase 52.66, čímž vylepšila vlastní český dorostenecký rekord.

Naše závodnice však budou mít velmi těžké, aby uspěly v neskutečně silné konkurenci. Jednou z hlavních favoritek na ocenění bude běloruská překážkářka Elvira Hermanová, která na mistrovství Evropy v Berlíně ovládla stovku překážek. Bez šancí rozhodně není ani juniorská mistryně světa v sedmiboji Niamh Emersonová. Mladá Britka navíc přidala bronz z Her Commonwealthu. Možná trochu nenápadně působí moldavská diskařka Alexandra Emilianovová. Ovšem její letošní výkony ji opravňují pomýšlet také vysoko. V Tampere si vyházela na MSJ zlatou medaili a neztratila se ani v dospělé konkurenci, když na mistrovství Evropy v Berlíně obsadila osmé místo.

Velmi úspěšný rok má za sebou také bulharská trojskokanka Alexandra Načevová. Ta nejprve získala stříbro na mistrovství Evropy do 17 let v Györu. Jen o několik dní později vybojovala dokonce zlato na MSJ v Tampere a na mistrovství Evropy v Berlíně se jako vůbec nemladší účastnice šampionátu dostala do finále, kde obsadila dvanácté místo.

Nominovanou desítku pak doplňují závodnice, které dominovaly na dorosteneckém ME. Španělka Maria Vicenteová dominovala sedmiboji v historickém světové maximum této kategorie 6221 bodů. K tomu ještě přidala cenný kov stejné hodnoty v trojskokanském sektoru. Dvě zlaté medaile si z Maďarska odvezla také irská běžkyně Sarah Healyová, která opanovala běhy na 1500 i 3000 metrů. Ukrajinka Jaroslava Mohučiková kralovala ve výšce v rekordu mistrovství 194 centimetrů. Podobně si vedla také německá tyčkařka Leni Freyja Wildgrubeová.

V mužské nominaci vyčnívají hlavně dvě jména. Tím prvním je švédský tyčkařský talent Armand Duplantis. Ten předvedl parádní představení již na mistrovství světa juniorů, kde jasně zvítězil v novém rekordu šampionátu 583 centimetrů. Opravdový vrchol v jeho podání ovšem přišel na mistrovství Evropy v Berlíně, kde nejenže získal titul, ale navíc postupně vylepšoval juniorský světový rekord na 605 centimetrů a tímto výkonem se posunul na dělené druhé místo historických světových tabulek po bok takových legend, jakou jsou Renaud Lavillenie, Maxim Tarasov nebo Dmitri Markov.

Svou jedinečnost prokázal v letošní sezóně také norský běžec Jakob Ingebrigtsen. Na juniorském světovém šampionátu vystoupal hned dvakrát na stupně vítězů, když byl stříbrný na patnáctistovce a bronzový na pětce, ale i on si nechal to nejlepší až na mistrovství Evropy v Berlíně, kde se radoval z překvapivého běžeckého double. Dokázal totiž zvítězit v bězích na 1500 i 5000 metrů. Na pětce navíc vylepšil hodnotu juniorského evropského rekordu na 13:17.06. Již dříve v průběhu sezóny se stal juniorským evropským rekordmanem i na patnáctce. V Monaku zaběhl čas 3:31.18

Dalším evropským šampionem z Berlína mezi nominovanými je řecký dálkařský rekordman Miltiadis Tentoglou. K jeho letošním úspěchům patří i druhé místo na Kontinentálním poháru v Ostravě. Na stupně vítězů vystoupal při ME v německé metropoli také běloruský výškař Maxim Nědosekov. K tomu byl ještě šestý na halovém světovém šampionátu v Birminghamu a třetí na Kontinentálním poháru.

Velké seniorské úspěchy, i když zatím „pouze“ ty štafetové, má za sebou belgický čtvrtkař Jonathan Sacoor. Juniorský mistr světa z Tampere vybojoval se svými zkušenějšími kolegy zlato na mistrovství Evropy a bronz na halovém světovém šampionátu. Výjimečné výkony letos předváděl také ukrajinský kladivář Myhaylo Kochan. Na mistrovství Evropy do 17 let jasně dominoval v novém historickém světovém maximu s pětikilovým náčiním, které má nyní díky němu hodnotu 87.82. Poté se přesunul na MSJ do Tampere, kde si mezi starší světovou konkurenci pověsil na krk stříbro.

Jednou z nejvýraznějších postav dorosteneckého evropského šampionátu byl Nor Pal Haugen Lillefosse. Mladý seveřan vyhrál skok o tyči a k tomu ještě přidal bronz ve sprintu na 100 metrů. Do desítky nominovaných se vešla ještě trojice dorosteneckých evropských šampionů z Velké Británie, kterými jsou Sam Bennet (110 m př.), Max Burgin (800 m) a Dominic Ogbechie (výška).

Petr Jelínek, foto: ČAS - D. Kisialová