Suchá 6. ve finále dálkařek

pátek 6. července 2018
Prvního finálového umístění české výpravy na ME v Györu dosáhla v průběhu druhého odpoledního programu dálkařka Linda Suchá. Skvělou formu potvrdili Jiří Pechar a Barbora Malíková.

První českou finalistkou, která se v Györu představila, byla dálkařka Linda Suchá a vystoupení to bylo úspěšné. Naše reprezentantka dolétla v druhé sérii až na 613 centimetrů, což by pro ni byl nový osobní rekord. Bohužel jí při tom foukal příliš silný vítr do zad o hodnotě 2.8 m/s. Šesté místo z mistrovství Evropy jí ovšem už nikdo nevezme. Evropskou šampionkou se stala Švédka Tilde Johanssonová za 633 centimetrů (+.4.5 m/s). Stříbro vybojovala Švýcarka Emma Piffaremiová výkonem 625 (+2.9 m/s). Z bronzu a nového řeckého dorosteneckého maxima se mohla radovat Spridoúla Karídiová (623). Jako jedné z mála finalistek jí při medailovém skoku foukal regulérní vítr do zad.

Sedmibojařky měly během odpoledního bloku na programu poslední dvě disciplíny. V oštěpu byla z našich lepší Sára Zámečníková, která hodila 34.48. Klára Bažoutová bohužel zapsala tři křížky. Závěrečnou osmistovku zvládla Zámečníková za 2:31.84. Bažoutová doběhla v čase 2:40.34. Titul mistryně Evropy získala Španělka María Vicenteová, která závodu jasně dominovala v novém rekordu šampionátu 6221 bodů. Na stupně vítězů jí doprovodily stříbrná Lotyška Kristine Blaževicová (5629 b.) a bronzová Rakušanka Chiara-Belinda Schulerová (5615). Sára Zámečníková posbírala 4970 bodů, za což jí v konečném zúčtování patří čtrnácté místo. Klára Bažoutová dokončila závod na devatenáctém místě (3611 b.).

Barbora Malíková prokázala i v semifinále hladké čtvrtky, že je největší favoritkou na zlatou medaili. Stejně jako v rozběhu, byla i v semifinálovém kole nejrychlejší, když si zaběhla sezónní výkon 53.50. Druhá nejrychlejší závodnice Olesia Soldatová z Ruska na ni ztratila 45 setin. Ostudu rozhodně neudělala ani další česká zástupkyně Veronika Milotová, která zaostala časem 55.98 jen těsně za svým čerstvým osobákem a celkové skončí patnáctá. Chlapcům na stejné distanci odpadly rozběhy, a proto bylo na programu rovnou semifinále. V něm zaběhl Ondřej Zajíc čas 50.00. Na postup do elitní osmičky bylo třeba běžet o více než vteřin rychleji a tento výkon stačil na osmnáctou příčku.

Skutečně nabitý program měl Jiří Pechar. Ten nejprve nastoupil do semifinále stodesítky překážek, kde si vylepšil osobní rekord na 13.76 a dokázal se probojovat do zítřejšího finále. Nejrychleji běžel Brit Sam Bennet. Jen o hodinu později zaklekl do bloku rozběhu na 200 metrů, kde šokoval obrovským osobním rekordem 21.31 a dělil se s Němcem Danielem Regenfussem o nejlepší rozběhový čas. Do semifinále postoupil také Tadeáš Formánek, který proběhl cílem za 21.88. Jednu semifinalistku budeme mít také na dvoustovce dívek. Ze svého rozběhu dokázala postoupit Barbora Šplechtnová (24.47). Naopak pro Barboru Hůlkovou (24.93) šampionát skončil a obsadí jednadvacáté místo.

Semifinále osmistovky dorostenek bylo s dvojnásobnou českou účastí. Obě naše reprezentantky si vedly podobně. Ani jedna se do finále nepodívá. Denisa Folková proběhla cílem za 2:12.16 a skončí dvacátá. O dvě příčky níže bude figurovat ve výsledkové listině Zuzana Porubčanová (2:13.78). Nový rekord mistrovství 2:06.51 zaběhla Švédka Gaël de Conincková.

Rozběhy na 2000 metrů překážek byly přehlídkou osobních rekordů, což se k naší radosti týkalo i našich běžců. Ondřej Hodboď obsadil v prvním běhu čtvrté místo v čase 5:54.41 a zajistil si přímý postup do finále. Jakub Stibal byl ve svém rozběhu dokonce druhý. Také on si vylepšil osobní maximum na 5:57.81.