Stýplařka Sekanová i oštěpařka Ogrodníková osmé

středa 23. listopadu 2011
Lucie Sekanová vytvořila juniorský rekord na 3000 m steeplechase, Nikol Ogrodníková se dobře naladila na zítřejší start sedmiboje. Lukáš Šťastný zůstal v semifinále.

Nikol Ogrodníková skončila v oštěpařském finále osmá. V první sérii hodila česká vícebojařka nejdále, přesně půl metru za svým osobním rekordem z kvalifikace - 53.94. "Jsem spokojená se svým výkonem," uvedla. V tu chvíli vedla, to ale dlouho nevydrželo. V druhé sérii, kdy Ogrodníková hodila méně než napoprvé, viděly tribuny světový juniorský rekord Ukrajinky Věry Rebrikovové 63.01.
Od třetí sérii už naše závodnice všechny pokusy vynechala. "Bolí mě ruka, mám to nějaké stažené, nechtěla jsem riskovat něco horšího. Měla by s tím jít koule i oštěp v sedmiboji," vysvětlila, proč absolvovala jen dva hody. Před uzavřením osmičky byla šestá, v užším finále ji přehodily zbylé soupeřky. "Víceboj nehodlám opouštět, i když se mi daří oštěp. Každopádně hodlám změnit techniku, zatím házím jen z boku, s tím se už nezlepším, potřebuju do toho přidat i běh," popsala a šla se chystat na zítřejší sedmiboje v 9 hodin.
Za Rebrikovou stačil Číňance Lingweiové na stříbro osobák 59.25, Srbce Jelacové na bronz národní rekord 58.77.

Fantastický finiš Sekanové
Po dvoustovkách hned následovalo finále stýplu žen, v něm startovala Lucie Sekanová. Takticky vyzrálý výkon korunovala drtivým finišem, kterým nejenže odrazila dotírající Ukrajinku Šatalovou, ale na šachovnici přefinišovala ještě tuhnoucí Kanaďanku Furlanovou - o pouhou setinu v národním juniorském rekordu 10:16.31. Osmou příčkou vybojovala dosud třetí nejlepší úspěch české výpravy. "Chtěla jsem se udržet před Ukrajinkou, což mě vyhecovalo k finiši. S Kanaďankou jsem měla štěstí, že jsem byla rozběhlá, protože ona ještě trochu zabrala," popsala dramatický doběh. "Dnes jsem to rozběhla v tempu podle svých představ," řekla v cíli s úsměvem, i když jí bylo na zvracení a jako poslední zůstala ležet po doběhu s křečemi. Sekanová proběhla kilometrem na posledním 12. místě, ale v kontaktu s 8. příčkou. Ve dvou třetinách trati se Sekanová posunula na 9. místo, a na osmé tehdy ještě ztrácela zhruba 30 metrů.
Nejvyšší příčky braly bosé Keňanky. Christine Kambua Muayngaová vytvořila nový rekord šampionátu 9:31.35 a zaostala jen 4 vteřiny za světovým rekordem. Stříbro brala s odstupem krajanka Mueniová, bronz Etiopanka Itaaová.

Šťastný patnáctý
První se v podvečer objevil na startu Lukáš Šťastný, v druhém semifinálovém běhu na 200 metrů doběhl na 4. místě v mírném protivětru finišoval za 21.46. "Druhá dráha je lepší než devátá, viděl jsem aspoň soupeře před sebou," komentoval své semifinálové nasazení pro změnu do vnitřku dráhy. "Dobrá startovní reakce (0.150 - byla nejlepší v běhu), při výběhu jsem si ale škrtl nohou o bloky. Zatáčka byla dobrá, posledních 20 metrů už jsem tuhl," popsal závod. "S výsledkem i časem jsem ale spokojený, vždyť na Julisce jsem měl ideální vítr 1.9. Dnes to bude stačit tak na patnácté místo," tipoval a nemýlil se, ovšem na 13. chyběla pouhá setinka.

Finálové disciplíny večera
Třetí zlato pro Německo získala Kimberly Jessová za 186 cm, stejnou výško zdolaly jak stříbrná Bulharka Demirevová, tak bronzové Kubánka Mayorová a Belgičanka Desmetová.
Premiérový titul pro Chile vybojovala v kouli Natalia Ducó (17.23) s vícejak půlmetrovým náskokem před Nizozemkou Boekelmanovou a Číňankou Qiaovou.
Trojskakankám vládla suverénně Kubánka Dailenys Alcántraová, nevyhrála by pouze pátým pokusem, všechny ostatní byly za 14 metrů - její impozantní série: 14.25-14.06-14.20-13.50-14.06-14.18. Nejlepšími sekundantkami byly krajanka Ribaltaová a Řekyne Papachristuová (13.85 a 13.74).
Korunováni byli také král a královna čtvrtky. Mezi muži se na stupně vítězů vešli jen borci s časy pod 46 vteřin. Výborným finišem titul vyfoukl Američan Marcus Boyd (45.53) před Grenaďanem Jamesem (45.70) a krajanem Wilderem (45.76). Mezi ženami se zlatě radovala Nigerijka Folashade Abuganová, jediná se dostala pod 52 (51.84), stříbrně Beardová (USA - 52.09) a bronzově Kubánka Clementová (52.36).

Strhující patnáctistovka
Na své si přišli milovníci středních tratí. Taktická patnáctistovka se rozhodovala v posledním kole. Ze sedmého, osmého místo na stovce do cíle se k titulu prodral Alžířan Imad Touil (3:47.40). Podle mezičasu nakonec čtvrtého Keňana na 1200 metrech musel Touil běžet poslední třístovku pod 39 vteřin, ne-li ke 38 (!). Stříbro bral o 11 setin zpět další Keňan Magut, bronz Etiopan Daba (+0.25 za vítězem).

Desetiboj těsně pro Knobela
Eduard Michon po tyči udržel svůj náskok přes sto bodů, ovšem vynikajícím oštěpem 66.27 se do čela vyšvihl Němec Jan Felix Knobel, jeho běloruský soupeř v tu chvíli naopak ztrácí 107 bodů. Po většinu desetiboje vedoucí Michon závěrečnou patnáctistovku statečně rozběhl, ovšem Knobel nakonec uhájil vedení o pouhé dva body, součet 7896 je nejlepší letošní výkon.  Bronz putuje do Srbska zásluhou Mihaila Dudaše (7663).
Pro Německo je to již medaile s pořadovým číslem 4, všechny jsou ze zlata a znamenají vedení v pořadí národů. Druzí jsou Američané (3-1-2), třetí Keňa (2-3-1), ČR figuruje díky Šafránkové stříbru na 16. místě spolu s dalšími 5 zeměmi.