přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2018, 23:40

Stromšík si v Linci řekl o Birmingham

Nejpočetnější ekipa českých atletů vyrazila za hranice v sobotu zejména k jižním sousedům do nedalekého Lince, zazářili zejména sprinteři, vedle Zdeňka Stromšíka také Klára Seidlová či Marcela Pírková. Vedlo se také Jiřině Ptáčníková na mítinku v Rouen.

Linec

Zdeněk Stromšík si ve čtvrtek v Ostravě vylepšil osobní rekord na 6.64 sekundy a v Linci běžel již v rozběhu jen o jedinou setinu pomaleji. Dobývání „výkonnostního požadavku“ pro halové MS v Birminghamu pak svěřenec Jaroslava Vlčka ukončil ve finále, kde si životní maximum posunul už na 6.60 – limit tak pokořil o tři setiny. K tomu si přihodil Stromšík další cennosti: skalp medailisty z loňského HME Slováka Jána Volka, ten byl druhý za 6.63, a také dosavadní české jedničky sezóny, Dominika Záleského, který skončil čtvrtý v čase 6.68. Jan Veleba pak sprintoval jako šestý (6.76).

Na šedesátce žen Klára Seidlová ukázala, že pod 7.3 vteřiny běhá takřka na požádání. V rozběhu zůstala svěřenkyně Jakuba Uhra sice nad touto hranicí setinku (7.31), ve finále však byla o tři pod. S časem 7.27 neměla vážnější konkurentku, druhá Marcela Pírková byla o 14 setin pomalejší. Nutno však podotknout, že pro specialistku na dvoustovku je 7.41 osobní rekord. Navíc svou doménou Pírková „vyplnila program“ mezi rozběhem a finále, a rovněž výtečně, vyhrála totiž v halovém osobáku 23.98. Doplňme, že na 200 byly třetí Martina Hofmanová (24.48) a pátá Kateřina Vávrová (24.92), na 60 čtvrtá Barbora Procházková (7.49).

Absolutní osobní rekord si na osmistovce posunula na 2:07.29 Renata Vocásková, v závodě v Linci to stačilo na třetí místo. Pátá pak byla Anna Šimková (halový OR 2:10.87). Lukáš Posekaný zvládl v tyčkařském sektoru 533, což stačilo na třetí místo, mladíci David Holý a Matěj Ščerba si oba poradili s 503 a byli čtvrtý, respektive pátý. Ženský závod opanovala čtveřice českých skokanek, vítězka Amálie Švábíková překonala 425, její kolegyně Aneta Morysková, Nikola Pöschlová i Nikol Jiroutová o dva dm méně (405). Jen dva (turecké) soupeře měl trojskokan Ondřej Vodák, porazil jednoho z nich díky výkonu 15.46. Na 60 m překážek skončili nejlepší čeští zástupci pátí, Lucie Koudelová v čase 8.43, David Sklenář za 8.04 (žel nedokázal zlepšit rozběhový čas 7.99).

Výsledky

Rouen, Gent a Chemnitz

Jinde v Evropě se nejvíce dařilo Jiřině Ptáčníkové, která na výborně obsazeném tyčkařském mítinku ve francouzském Rouen skončila čtvrtá. Vítězná Řekyně Katerina Stefanidiová zdolala 482, druhá Australanka Bradshawová 460, Ptáčníková pak 450, a jen na pokusy podlehla další Řekyni Kiriakopoluové. "Dnes už jsem se cítila mnohem lépe a 460 mi uniklo jen lehce. Věřím, že v úterý, až budu mít trenéra s sebou, tak to bude dobré," uvedla Jiřina směrm k Pražské tyčce (13. 2.). Mezi muži zdolali dva velcí rivalové 590 cm, vítězství díky lepšímu zápisu bral domácí Renaud Lavillenie před Brazilcem Brazem da Silvou.

Na tradičním mítinku IFAM v belgickém Gentu doběhla Diana Mezuliáníková v kvalitní konkurenci osmá (4:24.51). Nedaleko od severních hranic pak při jubilejním 20. ročníku mezinárodního mítinku v Saské Kamenici byli dálkařka Kateřina Hýsková čtvrtá (611) a trojskokan Jiří Zeman pátý (14.73).

Výsledky: Rouen – GentChemnitz

Michal Procházka, foto: A. Gräf

Vytisknout