přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Stromovka láká na boj o tituly a limity

V sobotu a neděli 23. a 24. února, vždy od 13 h, se v pražské hale Otakara Jandery rozhodne nejen o majitelích cenných kovů, ale také o podobě výpravy na halové MS ve Valencii.

Hlavním tahákem budou disciplíny, v nichž ještě můžeme čekat ataky nominačních kritérií na HMS, ale i OH. Startovat však uvidíme i mistryni světa v oštěpu Barboru Špotákovou, jako bývalá vícebojařka zkusí překážky, kouli a dvoustovku. Roman Šebrle, který loni titulem mistra světa zkompletoval ojedinělou sbírku zlatých medailí, má účast v sedmiboji na HMS jistou a bude testovat formu na 60 metrů překážek, ve vrhu koulí a skoku o tyči. "Celkem bude na startu 317 startujících z 67 oddílů se 388 starty," uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel závodu Ladislav Kárský. "Máme k dispozici nové dopadiště na kouli a doskočiště na tyč," doplnil Kárský.


Zleva: šéftrenér Václav Fišer, ředitel ČAS František Fojt, ředitel závodu Ladislav Kárský - foto: J. Čech

"Mistrovství juniorů a dorostu minulý víkend se podařilo po organizační i výkonnostní stránce (padly čtyři rekordy šampionátu včetně dvou absolutních dorosteneckých v hale), věřím, že stejný nebo lepší bude i tento víkend," řekl dnes Václav Fišer, šéftrenér české reprezentace. "Doufám, že uvidíme dramatické bitvy o limity i tituly," dodal.

Ve výšce žen je již sice jasné, že do Španělska pocestuje dvojice výškařek, ale zatím není jednoznačné, kdo se z trojice Barbora Laláková (letos 197), Romana Dubnova, Iva Straková (obě 195) nakonec na šampionát podívá. Teoreticky nejblíže k tomu má díky aktuálnímu výkonu Laláková, kvůli drobnému zranění ovšem nechce riskovat a na HMČR startovat nebude. "Do HMS bude připravena, bolest necítí a je to neodrazová noha," sdělil k tomu Fišer. Pokud Dubnova a Straková zdolají obě 197 a lépe, z nominace ji však vyřadí.
Zcela otevřené jsou šance mezi výškaři, kde však nemá limit ani jeden z trojice a z tohoto pohledu může být soutěž ještě dramatičtější. "Budou mít už jen jedinou 'ránu'," komentoval Fišer. "Nepamatuju akci, kde by nebyl výškař. To jsem snad ještě nebyl na světě," dodal v nadsázce. Diváci tak budou moci sledovat souboj bronzového medailisty z OH Jaroslava Báby, vicemistra Evropy Tomáš Janků a vítěze curyšské Weltklasse Svatoslava Tona. "V soutěži by se také měly objevit dva cizinci, Holanďan Nuyens a Mexičan Martínez," řekl k tomu ředitel ČAS František Fojt.


Čtvrtkařka Zuzana Hejnová - foto: J. Čech

Ženská dálka bude doménou Denisy Ščerbové, bronzové medailistky z loňského halového ME, letos zatím nejlépe skočila 659 cm, na Valencii by potřebovala přidat 6 cm. "Těch 665 by pak mělo ve Španělsku stačit i na finále, byť je jen osmičlenné," míní Fišer. Splněno má překvapivě na překážkách, také na nich ji uvidíme. Všestranná atletka věřila ve start i v pětiboji, ani vynikající národní rekord 4632 bodů, který vytvořila v Sheffieldu, však nestačil.
Na HMS by však měla startovat i ve štafetě 4x400 m, jíž pomohla k průměru 53.80 požadovanému svazem. "Nastavili jsme jej na součet zhruba na 3:32.50, což na minulém HMS stačilo na 7. místo," řekl šéftrenér Fišer. Zde by ji měly doplnit Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová. Posledně jmenovaná má také blízko k individuálnímu kritériu na 400 m, naposledy v Lipsku jí už chyběla časem 53.10 pouhá desetina. "Chyběl opravdu kousek, byla jsem zklamaná. Ale cítím se dobře a o limit se budu pokoušet hned v rozběhu, nechci spekulovat a spoléhat na finále," sdělila k tomu Hejnová. Všechny tři specialistky uvidíme ve Stromovce pochopitelně na čtvrtce.
O náhradnické místo ve štafetě by dále měly svést souboj Lenka Masná (zatím 54.84) a Drahomíra Eidrnová (55.06). Pro půlkařku Masnou je účast ve štafetě na HMS zajímavá v tom, že sice nemá na 800 m limit stanovený ČAS, ale mírnější IAAF ano, takže by ve 'své' disciplíně také mohla startovat.


Tyčkař Adam Ptáček - foto: J. Čech

Dalším tahákem mistrovství bude tyč. Dramatičtější bude mužská soutěž. Nejlepší výkon má zatím Adam Ptáček - 560, naposledy zkoušel nadějně i limitních 570, ale nepovedlo se. "Bylo to na krajských přeborech, o víkendu s diváky to bude lepší," věří Ptáček. "Chtěl bych limit splnit a vynahradit si tak loňský rok," zmínil Ptáček loňskou výborně rozjetou sezónu, o niž tyčkaře připravil nepříjemný pád a zranění ruky. "Dělám s trenérem Beranem tři až čtyři změny v technice, to co mám hodně zafixované, neměníme," popsal novoty po přechodu po jiného kouče. O nominačních výšku však budou v sobotu usilovat také loňský účastník MS Michal Balner, juniorský rekordman Jan Kudlička a zkušený Štěpán Janáček, souboj to tedy bude nepochybně napínavý. Zvlášť Janáček je specialista na limity na poslední chvíli. "Na to já nejsem zvyklý, ale zeptám se ho, jaký má vpředvečer program," glosoval s úsměvem Ptáček. Případné šance na HMS vidí atlet takto: "Jakmile tam člověk jede, pole je vyrovnané a stát se může cokoli. I 570 napoprvé může stačit na medaili," vzpomněl si na svůj stříbrný úspěch z HMS 2004.
V ženách uvidí diváci 'nejčerstvější' limitářku Pavlu Rybovou, 445 platí nejen pro HMS, ale i OH, a skokanka určitě bude chtít potvrdit svou vzrůstající formu.

Na limit v trojskoku by ráda zaútočila Martina Šestáková (dříve Darmovzalová). Roman Novotný se v dálce blíží k 8m hranici a tím i limitu 810 cm. Stromovka sedí Lucii Martincové, na světové akce už se odtud několikrát na poslední chvíli nominovala, v sezóně již čtyřikrát zaběhla 8.21, čas o 11 setin pomalejší než potřebuje. Petra Seidlová má shodou okolností právě 8.21 jako osobní rekord, na HMČR jej bude chtít jistě vylepšit a poprat se s Martincovou o titul i limit. Naopak muži překážkáři mají již splněno, i tak můžeme sledovat dramatický souboj Petra Svobody a Stanislava Sajdoka o titul, do něj ale budou chtít zasáhnout i další zkušený Jan Čech a mladý Martin Pokorný.

Domácímu publiku se také představí talentovaný běžec Jakub Holuša, přihlásil se na 800 i 1500 m, tedy na obě tratě, na kterých má pro Valencii splněno. Podle šéftrenéra Fišera je také pravděpodobné, že bude Michalu Šnebergerovi rozbíhat 1500 m, aby jeho zkušenější kolega po smolném úvodu sezóny splnil požadavky pro start ve Španělsku. Poslední šanci nominovat se budou mít také například půlkařky Tereza Čapková a Lenka Masná, ta se však může nominovat i přes štafetu.

Michal Procházka

Vytisknout