přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. ledna 2011, 10:54

Střípky nabitého víkendu

Nejdůležitější události minulých dní z pohledu české atletiky jsme vám přinášeli aktuálně, nyní dostanou prostor další zajímavosti, které ještě nebyly zmíněny.

NEW YORK (28. ledna): 104. ročník věhlasných Millrose Games viděl svržení nekorunovaného krále posledních let. Domácímu Bernardu Lagatovi totiž zabránil v devátém vítězství na prestižní Wanamakerově míli Etiopan Derese Mekonnen. Dvojnásobný halový mistr světa měl lepší finiš (posledních 440 yardů za 55 sekund) a v cíli mu změřili čas 3:58.58. To sice není nejlepší čas roku , nicméně na Lagata to o 43 setin stačilo.
Diváci v Madison Square Garden viděli též rychlé sprinty, které vesměs zahýbaly s předními místy v letošních tabulkách. Hladké šedesátky vyhráli Jamajčané Nesta Carter (6.52) a Veronica Campbell- Brownová (7.11), překážky se staly kořistí domácí Danielle Carruthersové (8.00).
V tyči předvedla Brazilka Fabiana Murerová 474 cm, po zranění se vrátila Jennifer Suhrová (dříve Stuczynská) výkonem o 10 cm horším. V kouli překvapil mladý Ryan Whiting (2+.31), když si poradil s mnohem zkušenějšími a věhlasnějšími borci Christianem Cantwellem (2+.14), Reesem Hoffou (20.52) i Adamem Nelsonem, který dokonce nezaznamenal měřený pokus. 
Také exhibiční trojboj vyhrál nejmladší. Halový světový rekordman Ashton Eaton předčil v kombinaci koule (14.22), překážek (7.64) a výšky (2.05) triumfy ověnčené Bryana Claye a Treye Hardeeho (oba jen 196 cm do výšky). 

LAUSANNE (28. ledna): Bývalý držitel světového rekordu na 400 m př. Edwin Moses obdržel cenu Fair Play za svou kariéru a aktivity související s bojem proti dopingu a propagací sportu púro všechny. Mezi laureáty výročních cen je i litevský vícebojař Darius Draudvila, který na mE v Barceloně nezištně zapůjčil svou tyč pozdějšímu bronzovému medailistovi Andreji Kravčenkovi, který tu svoji zlomil.

GLASGOW (29. ledna): Mezistátní utkání na britské půdě vyhráli Němci, před domácími borci, výběrem zemí Commonwealthu, Američany a Švédy. Hvězdou závodů byla domácí vícebojařka Jessica Ennisová, která si stejně jako vloni poradila se všemi soupeřkami na překážkách (včetně Lolo Jonesové, která byla až čtvrtá) a zaznamenala vynikající čas 7.97. Mezi muži prokázal svoji extratřídu Američan David Oliver výkonem 7.51 na 60 m př., druhý byl evropský šampion z Barcelony Andy Turner (7.66).

EAUBONNE (29. ledna): Halový světový rekordman v trojskoku Teddy Tamgho se na lokálním mítinku ve své francouzské domovině blýskl výkonem 17.59.

MOSKVA (29. ledna): Na městském šampionátu v Moskvě předvedla Jevgenija Zolotovová zatím nejrychlejší patnáctistovku sezony 4:05.47. Její jmenovkyně Zinurovová posléze přidala letošní maximum i na půlce – 2:00.02. Blýskl se i juniorský mistr Evropy z roku 2007 Ljukman Adams, který v trojskoku dolétl na 17.32 m. 

PEANIA (29. ledna ): Hned šest řeckých atletů se mohlo na halovém mítinku v Peanii radovat ze splnění nominačních kritérií pro HME. Jsou mezi nimi i výškař Konstadinos Baniotis (2.30) a dálkař Louis Tsatoumas, který předvedl v soutěži tři takřka identické skoky: 8.09, 8.08 a 8.10.
HOUSTON (29. ledna): Američan Aries Merritt předvedl zatím nejlepší letošní výkon na světě na trati 60 m př. - 7.46.

OLOMOUC (29. ledna): Při svém startu v rámci MMaS ve vícebojích zaostal dálkař Štěpán Wagner o jediný centimetr za limitem pro HME. Skočil 789 cm.

LUCEMBURK (29. ledna): Půlkařka Lenka Masná vylepšila po dvou dnech své letošní maximum a tím i nominační čas pro HME na 2:02.84. Francouz Leslie Djhone zaběhl výkon roku na 400 m - 46.24.

CHRISTCHURCH (29. ledna): Redaktor webu atletika.cz Michal Procházka přispěl jako trasér ke zlaté medaili Miroslavy Sedláčkové v běhu na 800 m v kategorii T11 na MS zrakově postižených. Na Noném Zélandu společně zaběhli čas 2:26.89, těsný boj o zbylé medaile probíhal za jejich zády se zpožděním téměř pěti vteřin.

SANKT WENDEL (29. ledna): Cyklokrosař Karel Hník vybojoval na MS v Německu nečekanou bronzovou medaili v kategorii do 23 let.  Pojítkem této události s atletikou je tréninková skupina reprezentačního kouče chůze Ivo Pitáka. „Mám v ní už zástupce pěti sportů a myslím, že všichni z této symbiózy těží,“ pochvaluje si Piták.

S využitím EME NEWS

Adam Pražák

Vytisknout