Stewartová desátá v Pacé

sobota 3. června 2023
Francouzské městečko Pacé bylo po roce opět hostitelem Evropského poháru v běhu na 10 000 metrů. Jedinou českou zástupkyní na startu byla česká rekordmanka Moira Stewartová, která si doběhla pro desáté místo.

Moira Stewartová se loni postarala o historicky nejlepší české umístění na tomto podniku, když doběhla šestá a ve výrazně vylepšeném národním rekordu 32:08.96. V rámci Evropského poháru na 10 000 metrů si letos v Pacé připsala už pátou účast. V této sezóně se však pro ni jednalo o vůbec první start na této distanci, jelikož se kvůli pražskému maratonu rozhodla vynechat domácí šampionát, na kterém jinak pravidelně startovala.

V Pacé panoval nepříjemný vítr, a tak bylo poměrně překvapivé, že se Němka Alina Reh s Ukrajinkou Valerii Zinenko vydaly už od startu dopředu a okamžitě si vybudovaly výrazný náskok na početnou skupinu pronásledovatelek, ve které nechyběla ani naše reprezentantka. Okolo třetího kilometru se Reh od své poslední konkurentky odpoutala a rozjela svůj sólo závod. Stewartová se v ten moment pohybovala na průběžné sedmé pozici. Mezi čtvrtým a pátým kilometrem se pak skupinu snažila roztrhat, což se podařilo pouze částečně, a tak se schovala zpět balíku, který probíhal pětkou v mezičase 16:21, zatímco vedoucí Reh minula tuto metu za 15:49.

Krátce po osmém kilometru pak začala česká rekordmanka ztrácet kontakt se skupinkou, která si bojovala o bronz. Alina Reh si mezitím doběhla pro jasné vítězství v čase 32:15.47. Valeriia Zinenko se také musela po většinu trati spoléhat pouze na své síly a odměnou jí byla stříbrná medaile za 32:29.81. O bronzu se rozhodovalo až v závěrečném okruhu a v něm měla nejvíce sil další německá běžkyně Domenika Mayer, které výsledková tabule v cíli ukázala 32:35.95. Moira Stewartová finišovala jako desátá a také ona ještě stlačila svůj čas pod 33 minut, když si umístění v TOP 10 zajistila časem 32:54.86. "Přesto, že jsme běžely o hodinu později než loni, bylo i tak větší teplo. Nikomu se moc nechtělo běžet, což je znát i na časech medailistek, které cílily na úplně jiné časy. Ve skupince jsme se hodně střídaly v udávání tempa a občas se stalo, že to vzala holka, která ho zaťápla a zpomalilo se. Také jsem udělala několik taktických chyb. Při jedné z nich mi ucukly holky přede mnou a sebralo mi hodně sil, abych je dotáhla. Takže vzhledem k těmto okolnostem a jak jsem se cítila, beru umístění v TOP 10 všema deseti. Byla to dobrá zkušenost do dalších závodů," řekla svěřenkyně Václava Janouška.

Mužská desítka měla spíše taktický průběh, jelikož se nikomu do silného větru nechtělo tahat tempo, a tak se začalo závodit až v průběhu devátého kilometru, kdy za to vzal favorizovaný Ital Yemaneberhan Crippa. Právě z jeho nástupu vykrystalizovala šestice závodníků, kteří si to měli rozdat o cenné kovy. Ještě v náběhu do poslední čtvrtky byli ve hře čtyři běžci.

Své rychlostní předpoklady nakonec přeci jen potvrdil již zmiňovaný Yemaneberhan Crippa, jenž navázal na svůj triumf z roku 2019 dalším primátem na Evropském poháru v běhu na 10 000 metrů. Tentokrát mu k tomu stačil čas 28:08.83. Až do posledních metrů však musel odrážet atak dalšího etiopského rodáka, který ovšem reprezentuje izraelské barvy, Tadesse Getahona (28:09.48). Třetí doběhl Španěl Ilias Fifa za 28:12.62.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová