přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. dubna 2021, 17:16

Stewartová 9 vteřin od Tokia

Parádní premiéru na maratonské trati má za sebou Moira Stewartová, když zvládla tuto distanci ve švýcarském Belpu za 2:29:39 a jen těsně zaostala za ostrým limitem pro olympijské hry v Tokiu.

Moira Stewartová ještě donedávna sbírala úspěchy na dráze. Je pětinásobnou mistryní České republiky na trati 10 000 metrů. Jeden titul má také na pětce. V této disciplíně si doběhla například v roce 2017 pro sedmé místo na mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti. Zdárně také kombinovala dráhové závody s krosovými. Má doma dva seniorské tituly a od mládežnických kategorií reprezentovala na evropských i světových krosových šampionátech.

Na silnici se rozhodla zaměřit až v průběhu loňské sezóny. Hned při svém prvním půlmaratonském startu v Bratislavě zaběhla čas 1:12:48. Následně vyhrála tradiční silniční závod na 10 kilometrů Běchovice - Praha a v polovině října se blýskla na mistrovství světa v půlmaratonu, když v polské Gdyni zaostala časem 1:11:08 jen sedm vteřin za národním historickým maximem Evy Vrabcové.

Právě v návaznosti na těchto úspěších, se s trenérem Václavem Janouškem rozhodli, že se pokusí připravit na maraton, ve kterém by nás Moira ráda reprezentovala na olympijských hrách v Tokiu. Svými výkony na poloviční distanci naznačila své možnosti. Otázkou bylo, zda zvládne stejně kvalitně i dvojnásobnou porci kilometrů.

Pokus o splnění ostrého olympijského limitu, který je stanoven na hodnotě 2:29:30, si naplánovala původně na 13. března, kdy se měl uskutečnit maraton ve švýcarském Belpu. Ten byl ovšem o tři týdny odložen a uskutečnil se tedy až tuto sobotu 3. dubna. Rozhodně se nejednalo o ideální závod. Startovní pole bylo početně velmi skromné a běžcům příliš nepřáli ani povětrnostní podmínky. Tím spíš, když se běželo devět okruhů na otevřeném prostranství.

Moiře plnil roli osobního vodiče její mladší bratr Gerron, jenž je sám velmi solidním běžcem. Desátým kilometrem společně probíhali v mezičase 35:01 a půlmaratonem Moira probíhala za 1:14:06. Pak přišly dvě pro většinu maratonců nejnepříjemnější mety, a to 30. (1:46:03) a 35. kilometr (2:04:05). Stewartová bojovala ze všech sil až do posledních metrů, a nakonec z toho bylo při její maratonské premiéře třetí místo a vynikající čas 2:29:39. Na ostrý olympijský limit tak ztratila pouhých devět vteřin. Zároveň se stala po Evě Vrabcové a Aleně Peterkové třetí českou běžkyní, která zaběhla maraton pod 2:30.

Vystoupení své svěřenkyně zhodnotil trenér Václav Janoušek. „Bohužel foukal silný vítr, což běžcům nehrálo zrovna do karet. Bylo to takové nezávodní prostředí. Chyběli diváci a podobně silné konkurentky, takže to byl spíš takový sólo trénink. Moira běžela úžasně a doufám, že jí tento premiérový maraton postačí k účasti na olympijské hry přes ranking. Musím pochválit organizátory. Ti si vedli skvěle. Jen škoda toto větru, který se hodně točil a běžcům sebral více sil, než by bylo zdrávo. Moira měla malou krizi okolo třicátého kilometru, ale pak se i díky bráchovi zvedla a opravdu nechybělo moc,“ uvedl.

Zvítězila Etiopanka Helen Tola Bekeleová v čase 2:24:57. Před naši reprezentantku se pak vešla ještě domácí Fabienne Schlumpfová, která zaběhla nový švýcarský národní rekord 2:26:14.

Petr Jelínek

Vytisknout