Štefko mistrem ČR v maratonu i s olympijským limitem

neděle 23. května 2004
Róbert Štefko, rodák ze Slovenska, nyní občan České republiky, si z Pražského mezinárodního maratonu odvezl třetí místo, titul mistra republiky i olympijský limit.

V základech se otřásal dokonce český rekord na této trati, který stále patří Karlu Davidovi. Za Davidovým výkonem z roku 1993 (2:11:57) zaostal Štefko o pouhých 38 sekund.
Štefko splnil A – limit na olympijské hry ve svém historicky třetím nejlepším čase 2:12:35 hodiny. Pražský mezinárodní maraton vyhrál Keňan Barnabas Koech, který dosáhl času 2:12:15. Keňským běžcům deštivé a chladné počasí nevyhovovalo. Naopak český závodník Róbert Štefko si ho chválil. „Jsem zvyklý běhat krosy v blátě a dešti, takže mi to vyhovovalo, naopak Keňané se trápili, běželi pomaleji, a tak jsem se jich mohl držet,“ uvedl bezprostředně po závodě.
Druhý skončil Etiopan Birru časem 2:12:25 hodiny. Stříbrnou medaili z mistrovství republiky v maratonu si odváží šestnáctý Mulugeta Serbessa za 2:18:01, v těsném závěsu za ním doběhl další český závodník Pavel Novák v čase 2:18:48, což mu vyneslo bronzovou mistrovskou medaili.

Zlato z mistrovství republiky v maratonu pro Štefka znamená již druhý mistrovský titul v barvách České republiky, téměř před měsícem mu start na mistrovství republiky v půlmaratonu v Domažlicích přinesl stejný úspěch.
Štefko si nyní dá nejméně dva týdny pauzu, které chce prožít v blízkosti své rodiny, přičemž bude čekat na verdikt slovenské strany k jeho startu na olympijských hrách v Aténách. Štefko by mohl v Aténách Českou republiku reprezentovat v případě, že bude česká i slovenská souhlasit. Souhlas české strany má již Štefko zajištěn, nyní se stále čeká na vyjádření Slovenského atletického svazu a Slovenského olympijského výboru. V případě kladného vyjádření by Česká republika měla opět po dlouhé době zástupce v olympijském maratonském závodu. Podmínky v Aténách budou ovšem zřejmě poněkud odlišné od těch dnešních v Praze. "Vedro mi příliš nevyhovuje, ale uvidíme, jak se s tím dokážu poprat," uvedl usměvavý mistr republiky.

Z žen si nejlépe vedla Etiopanka Leila Ammanová, která se do cíle dostala za 2:31:48 hodiny, pro níž byl závod na maratonské trati premiérou. Titul mistryně republiky získala v osobním rekordu 2:45:29 Radka Churaňová. „Počasí mě zaskočilo, nemám ráda zimu. Ale dopadlo to dobře a trať byla oproti loňskému roku také lepší,“ svěřila se vítězka mistrovského závodu žen. Za Churaňovou překvapivě zaostala Jana Klimešová i Ivana Martincová. Celkově desátá Martincová si ze stupně vítězů mistrovství republiky odnesla stříbrnou medaili za čas 2:50:45. Původně favoritka českého závodního pole Jana Klimešová, která skončila celkově jedenáctá, si odvezla bronz za 2:53:12.

Na startu Pražského mezinárodního maratonu se letos objevilo  4472 vytrvalců.

Výsledky:
Muži: 1. Koech (Keňa) 2:12:15, 2. Birru (Etiopie) 2:12:25, 3. Štefko (ČR) 2:12:35, 4. Taye (Etiopie) 2:12:51, 5. Bekele (Etiopie) 2:13:06, 6. Dobrzynski (Polsko) 2:13:09, ...16. Serbessa (ČR) 2:18:01, 17. Novák (ČR) 2:18:48.

Ženy: 1. Ammanová (Etiopie) 2:31:48, 2. Cheptonuiová (Keňa) 2:32:52, 3. Jelagatová (Keňa) 2:33:37, 4. Timofejevová (Rusko) 2:38:02, 5. Azaidžová (Alžírsko) 2:39:05, 6. Mazovková (Bělorusko) 2:39:37, ...9. Churaňová 2:45:29 (ČR), 10. Martincová 2:50:45 (ČR) 11. Klimešová (ČR) 2:53:12.