přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. července 2013, 20:45

Stašek těsně pod stupni, Bartoničková postupuje

V Kazani začal při druhém dni 27. letní univerziády také atletický program. Do bojů zasáhla na úvod dvojice českých reprezentantů: Stašek byl v koulařském finále čtvrtý, Bartoničková bez problémů prošla z rozběhů čtvrtky.

Jen centimetry dělily Martina Staška od první atletické medaile pro Česko při šampionátu akademiků, který od včerejška hostí ruská Kazaň, hlavní město Tatarstánu. Z dopolední kvalifikace koulařů postoupil svěřenec Petra Stehlíka mezi čtveřicí, která splnila požadovanou normu, byť se to svěřenci podařilo až při poslední možnosti (19.15). Tím už jistě vylepšil svou 13. příčku z předešlé univerziády v Šen-čenu, tentokrát však již patřil mezi adepty medaile. Ve finále také v první třech pokusech Stašek přidával centimetry ­až k 19.51, s níž chvíli i držel bronzovou příčku. Leč v páté sérii favority překvapil Ind Inderjeet Singh osobním rekordem 19.70, který mu nakonec stačil na stříbro. Ani Stašek ani Rus Kokojev (19.65) už na to totiž nedokázali odpovědět. Pořadatelská země měla na stupních vítězů dvojnásobné zastoupení, suverénně prošel soutěží Alexander Lesnoj, v kvalifikaci první a zároveň pokus poslal na 19.98, zlato bral za 20.30, ale stačily by mu i další dva kratší.

Hostitelé zkompletovali během jediných dvou dnešních finálových disciplín medailovou sadu, když na desítce dokázala narušit trojblok Japonek na druhém místě Prokopjevová. Titul akademické šampionky si vysloužila Ayuko Suzukiová, jako jediná pod 33 minut (32:54.17), po jejím levém boku stála krajanka Tsudaová.

Na postupy to byl stoprocentně vydařený úvod českých atletů-akademiků. Svou rozběhovou čtyřstovku zvládla Jitka Bartoničková jako sedmá nejrychlejší a za 53.57 přímo prošla mezi nejlepší šestnáctku, které po prvním kole vévodily Ruska Ustalovová a Španělka Bokesa Abiaová (52.98 a 52.99). Svěřenkyni Martiny Blažkové čeká zítřejší semifinálový boj v 16:36 středoevropského času (2. běh, 4. dráha).

Na programu byly pochopitelně i další kvalifikační boje. Že Rusové nenechávají na domácí půdě nic náhodě, potvrdili třeba Fjodorov, jediný přímo kvalifikovaný trojskokan s 16.85, či kolegyně Sokolovová, neméně suverénní (rovněž prvním pokusem) v dálce za 670. Esa vyslali domácí do výšky, kde mezi sedmičkou na 220 s čistým zápisem nechybí duo Uchov a Mudrov.

V mužské čtvrtce se čelný půltucet vešel do 14 setin, spíše statisticky tedy doplňme, že z první pozice postupuje Brazilec Henriques s 46.63. Dvě kola mají za sebou sprinteři na stovce, jako "lídr" jde po mezibězích do zítřejších bojů Ukrajinec Smělyk (OR 10.25). Ženy se praly o semifinále rovnou a úvod zvládla nejlépe Rumunka Ograzeanuová (11.46). Střední tratě na šampionátech bývají taktikou svázané soutěže, v Kazani však již v rozběhu Kazaška Mukaševová běžela půlku 2:03.18 a Jihoafričan Motsau patnáctistovku za 3:40.29.

Výsledky z neděle

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout