přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. dubna 2018, 12:33

Startuje Štafetový pohár

Tento týden je okresními koly zahájen pátý ročník Štafetového poháru pro děti 1. stupně základních škol, jehož novými patrony jsou naši úspěšní reprezentanti ve štafetových závodech na 4x400 metrů.

Štafetový pohár je soutěží, která má v dětech podporovat týmového ducha tím, že společně trénují, nacvičují předávky, závodí a navzájem si fandí. Význam každého člena týmu je tak nepopiratelný. V loňském roce se Štafetového poháru zúčastnilo celkem 464 škol, což znamená, že si v jeho rámci zazávodilo téměř deset tisíc dětí z celé České republiky. V čáslavském finále se z triumfu radovali atleti ze ZŠ Zborovská v Táboře.

Každé družstvo tvoří šestnáct členů z jedné školy, kteří běží tři smíšené štafety. Jejich časy se pak sčítají. Vítězí škola s nejlepším součtem. Jako první startuje štafeta na 8x100 metrů žáků 1. – 3. tříd, následuje štafeta na 8x100 metrů žáků 4. – 5. tříd a posledním závodem je štafeta na 8x200 metrů, které se zúčastní dva chlapci a dvě dívky z 1. – 3. tříd a stejný počet chlapců a dívek ze 4. a 5. tříd.

Štafetové závody jsou zpestřeny hodem 1 kg medicinbalem, skokem dalekým z metrového pásma a skokem z místa. Do celkového hodnocení výsledků Štafetového poháru se nezapočítávají a vyhlašuje se pouze vítěz disciplíny v každé kategorii.

Novými patrony Štafetového poháru jsou naši úspěšní reprezentanti ve štafetách na 4x400 metrů Jan Tesař, Patrik Šorm, Daniel Němeček a Vít Müller. Jen těžko by mohl být patronem někdo povolanější, než atleti, kteří se podíleli na největších štafetových úspěších naší reprezentace. Vždyť na posledních třech halových evropských šampionátech stál český kvartet vždy na stupních vítězů.

Okresní kola Štafetového poháru probíhají od tohoto týdne do 4. května. Od 7. do 15. května se budou konat krajská kola a vše vyvrcholí na celorepublikovém finále ve čtvrtek 24. května v Kolíně.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout