přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. října 2018, 13:43

Startuje atletika na OH mládeže

Již ve čtvrtek odstartují atletické soutěže na 3. Letní olympiádě mládeže, kterou v tomto roce hostí argentinská metropole Buenos Aires. Během šesti soutěžních dní by měli do bojů zasáhnout atleti ze 179 zemí včetně patnácti českých reprezentantů.

Celkem se bude soutěžit o 36 medailových sad. Formát soutěže je ovšem specifický. Každá disciplína bude mít dvě fáze a na základě součtu výsledků těchto dvou fází se určí konečné výsledky.

Co se týká disciplín 100 až 800 metrů, tak osm nejrychlejších závodníků z první fáze nastoupí do závěrečného běhu, aby mohli v přímém souboji usilovat o co nejlepší umístění. Ostatní závodníci budou na základě svých časů rozděleni do dalších běhů.

V závodech na 1500 metrů, 3000 metrů a 2000 metrů překážek absolvují závodníci první fázi ve své konkrétní disciplíně. Druhou fází pak bude čtyřkilometrový přespolní běh.

V každé z technických disciplín může startovat maximálně šestnáct závodníků. Všichni se utkají v jedné skupině. Ve vrzích a horizontálních skocích budou mít atleti pouze čtyři pokusy.

Chodci absolvují dva závody na 5000 metrů. V případě tří červených karet se budou muset zastavit na 30 vteřin v „Pit lane“, každý další červený terčík znamená diskvalifikaci.

Podruhé bude v programu her také exhibiční smíšená štafeta na 8x100 metrů.

Špičková konkurence hlavně v bězích a technikách

Ve startovních listinách figuruje hned dvacet vedoucích závodníků letošních světových tabulek dorostenecké kategorie. Ve většině případů se jedná o technické a delší běžecké disciplíny. Na startu uvidíme pět dorosteneckých světových šampionů z loňského MS do 17 let v Nairobi a také čtyři medailisty z letošního mistrovství světa juniorů ve finském Tampere.

Mezi největší hvězdy by měli v mužské kategorii patřit kubánský trojskokan Jordan Diaz a ukrajinský kladivář Myhajlo Kochan. Diaz loni jednoznačně ovládl trojskokanskou soutěž na mistrovství světa do 17 let v Keni a podobně suverénně si vedl také na letošním juniorském světovém šampionátu. Před několika měsíci v Havaně vytvořil skokem 17.41 dorostenecké historické světové maximum.

Také Kochan je dorosteneckým mistrem světa z loňského roku a skvělou sezónu prožívá i letos. Nejprve jasně dominoval na mistrovství Evropy do 17 let v jedinečném výkonu 87.82 a jen o několik dní později si vyházel stříbro na juniorském světovém šampionátu.

Mezi děvčaty rozhodně vyčnívá bulharská trojskokanka Alexandra Načevová. Ta se sice musela na mistrovství Evropy do 17 let spokojit se stříbrem, když ji porazila Španělka Maria Vicenteová, která bude v Buenos Aires závodit také, ale na mistrovství světa juniorů už přemožitelku nenašla a brala titul v letošním nejlepším světovém výkonu této kategorie 14.18. Byla také nejmladší účastnicí mistrovství Evropy v Berlíně, kde se probila do finále. Další výraznou osobností by měla být ukrajinská dorostenecká mistryně světa i Evropy ve skoku do výšky Jaroslava Mahučichová se špičkovým osobním rekordem 194 centimetrů.

Malíková favoritkou na další velký cenný kov

Největší nadějí českého týmu na medaili je beze sporu čtvrtkařka Barbora Malíková. Dorostenecká mistryně světa z loňského roku a evropská šampionka z toho letošního má druhý nejlepší čas ze všech startujících. Rychleji běžela v letošní sezóně pouze Američanka Meghan Hunter. Další velkou soupeřkou bude pro svěřenkyni Jany Gellnerové Němka Marie Steppanová, se kterou česká rekordmanka svedla na ME v Györu napínavý souboj o vítězství.

Hned první den atletických soutěží na 3. Letních olympijských hrách mládeže zasáhnou do bojů čtyři čeští reprezentanti. Vůbec jako první nastoupí do svého sektoru tyčkařka Veronika Šebáková. V rozbězích na 2000 metrů překážek uvidíme Ondřeje Hodbodě. Kvalifikaci dálkařek absolvuje Linda Suchá a jako poslední se představí právě Barbora Malíková.

Česká stopa v Nankingu

Před čtyřmi lety se konaly 2. Letní olympijské hry mládeže v čínském Nankingu, kde zanechala výraznou stopu výškařka Michaela Hrubá, když ve své disciplíně vystoupala na bronzový stupínek a k tomu přidala ještě stříbrný cenný kov ve smíšené štafetě na 8x100 metrů (její štafetovou kolegyní byla mimo jiné i aktuální asijská rekordmanka na čtvrtce a stříbrná z MS v Londýně Salwa Eid Naserová z Bahrajnu). Těsně pod stupni vítězů skončila čtvrtá Tereza Vokálová v závodě na 400 metrů překážek a osmé příčky vybojovaly tyčkařka Zuzana Pražáková a koulařka Lada Cermanová.

Letní olympijské hry mládeže jsou v mnoha případech startovní čarou velkých atletických kariér. V Nankingu se radovali z triumfu například vítěz letošní Diamantové ligy Noah Lyles ze Spojených států, ruský vicemistr světa ve skoku do výšky Danil Lysenko nebo halový mistr Evropy a stříbrný medailista z ME v Berlíně Konrad Bukowiecki.

Na vůbec první letní olympiádě mládeže v Singapuru v roce 2010 zase triumfovali pozdější olympijští medailisté jako ruská výškařka Maria Lasickeneová, brazilský tyčkař Thiago Braz da Silva nebo dominikánský čtvrtkař Luguelin Santos.

Petr Jelínek

Vytisknout