přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. září 2019, 14:40

Staněk v bruselském finále

Seriál Diamantové ligy vyvrcholí 5. a 6. září druhým finálovým závodem v Bruselu, kde se představí i český koulař Tomáš Staněk. Rozdávat se bude šestnáct trofejí a své loňské triumfy obhajuje hned třináct atletů.

Již v předvečer samotného finále proběhne v centru Bruselu soutěž koulařů, ve které nebude chybět ani poslední český zástupce v letošním ročníku Diamantové ligy Tomáš Staněk. Český rekordman obsadil v loňském finále páté místo výkonem 21.87. Tehdy se jednalo o nejkvalitnější soutěž koulařské historie. Svěřenec trenéra Tylčeho v tomto roce startoval na čtyřech mítincích DL. Zahájil sedmým místem v Dauhá, poté byl desátý v Římě, sedmý v Eugene a nejpovedenější závod prožil v Paříži, kde skončil pátý. Tomášova forma směrem k Bruselu a Dauhá stoupá, což potvrdil i o uplynulém víkendu, když si v Domažlicích posunul hodnotu svého sezónního maxima na 21.67. Přesto nebude patřit mezi favority na zisk diamantové trofeje. Z finálové osmičky letos pouze on a Polák Konrad Bukowiecki (21.97) nepřekonali dvaadvacetimetrovou hranici. Hlavní kandidáti na vítězství jsou tři. Primát z loňského roku obhajuje Novozélanďan Tom Walsh (SB 22.44), leaderem světových tabulek je Američan Ryan Crouser (WL 22.73) a nejvyšší ambice má také jihoamerický rekordman a druhý muž letošních světových statistik Brazilec Darlan Romani (22.61). Své slovo do pranice však mohou říct i vítěz Diamantové ligy z roku 2017 Američan Ryan Hill, mistr Evropy v hale i venku Polák Michal Haratyk nebo další reprezentant Spojených států Joe Kovacs.

Mezi diskařkami bude usilovat o sedmý diamant Chorvatka Sandra Perkovičová. Ta nejprestižnějšímu atletickému seriálu kralovala nepřetržitě od roku 2012 do roku 2017. Její sérii přerušila až v loňské sezóně Kubánka Yaimé Perézová, která bude obhajovat i letos. Třetí do party je další Kubánka a světová šampionka z roku 2015 Denia Caballerová. Perkovičová to vskutku nebude mít snadné. Kubánky totiž letos v „Diamantovce“ naprosto dominují. Perézová vyhrála v Rabatu a Birminghamu. Caballerová zase triumfovala ve Stockholmu a Paříži. Světovým tabulkám vévodí hodem 69.39 Perézová.

V dálkařském sektoru by měla být favoritkou v životní formě skákající Němka Malaika Mihambová. Úřadující mistryně Evropy si v průběhu sezóny vylepšila kariérní maximum na 716 centimetrů a s tímto výkonem se také vyhřívá na čele letošních světových tabulek. Navíc v tomto roce pod otevřeným nebem ještě neokusila hořkost porážky. Všech osm závodů, do kterých nastoupila, vyhrála. Už pouze jediné její soupeřce pro finále se letos podařilo skočit sedm metrů. Je jí zkušená Američanka Brittney Reeseová (SB 700). Velký otazník visí nad formou obhájkyně loňského vítězství Caterine Ibargüenovou z Kolumbie, která na srpnových Panamerických hrách odstoupila pro zranění.

Další neporaženou atletkou sezóny je ruská výškařka Maria Lasickeneová. Ta má doma již tři diamantové trofeje z let 2015, 2017 a 2018. Nyní si brousí zuby na zisk té čtvrté. V rámci Diamantové ligy opanovala všech pět závodů, které proběhly. S výkonem 206 centimetrů je vedoucí ženou průběžných světových tabulek a několikrát se pokoušela i o světový rekord. Tabulkově druhou nejvýše postavenou ženou v závodě bude domácí vícebojařská hvězda Nafissatou Thiamová, která poměří své síly se specialistkami. Letos se v rámci víceboje v Talence blýskla novým osobákem 202 centimetrů. V sektoru však budou i další výškařky, které letos skočily dva metry, ať už jsou to Ukrajinky Julia Levčenková a Jaroslava Mahučiková nebo Běloruska Karyna Demidiková (dříve Taranda).

Na hladké čtvrtce mužů vládnou světovým tabulkám Američané a hned čtyři z TOP 5 letošních statistik budou na startu i v Bruselu. Obhájcem trofeje je Fred Kerley (SB 43.64), který vyhrál mítink v Šanghaji. Největším soupeřem by mu měl být leader světových tabulek a halový světový rekordman Michael Norman (WL 43.45), který se radoval z vítězství ve Stockholmu a Eugene. Americkou nadvládu se pokusí narušit vítěz z Londýna a Birminghamu Akeem Bloomfield z Jamajky.

Jamajskou favoritku má ženská stovka. Shelly Ann Fraser-Pryceová zvítězila v Lausanne i Londýně a dělí se s časem 10.73 o nejlepší světový výkon s krajankou Elaine Thompsonovou, která však v Bruselu nestartuje. Velmi vyrovnané výkony v rámci Diamantové ligy předvádí Britka Dina Asher-Smithová (SB 10.91), která by měla být hlavní soupeřkou Fraser-Pryceové. Asher-Smithová vyhrála v Birminghamu a na dalších třech mítincích byla druhá. Počítat se musí také s vícemistryní světa Marií Josée Ta Louovou z Pobřeží Slonoviny (SB 10.93).

Poměrně otevřenou záležitostí by měla být soutěž tyčkařek. Tato disciplína letos nemá jasnou vládkyni. Vedoucí ženou světových tabulek je Američanka Jennifer Suhrová, které se ovšem na DL příliš nedaří. Ve dvou případech dokonce nezvládla ani svou základní výšku. Obhájkyní loňského primátu je Řekyně Katerina Stefanídiová. Ta zvítězila v Šanghaji a Birminghamu. Velmi nevyrovnané výkony podává suverénka letošní halové sezóny Anželika Sidorovová z Ruska. Ovšem minulý týden v Curychu se blýskla sezónním maximem 487 centimetrů a už předtím vyhrála mítink v Londýně. V Rabatu pro změnu nenašla přemožitelku Američanka Sandi Morrisová a mezi favoritky musíme počítat také vítězku z Paříže Alyshu Newmanovou z Kanady.

Mužský disk je letos ozdobou každého mítinku Diamantové ligy, a je to zásluhou dvojice Daniel Stähl a Fedrick Dacres. Letošní vzájemná bilance hovoří pro Švéda, který vyhrál v Dauhá, Stockholmu a Londýně. Letos se dostal třikrát za sedmdesát metrů a jeho nejlepší světový výkon má hodnotu 71.86. Dacres se radoval z prvenství v Rabatu a Oslu. V průběhu sezóny si vylepšil osobní rekord na 70.78 a je obhájcem trofeje. Dominanci těchto dvou borců se pokusí narušit například litevský světový šampion Andrius Gudžius nebo Rakušan Lukas Weisshaidinger.

Závod na 3000 metrů překážek mužů by měl být v režii afrických běžců. Zdaleka se však už nejedná pouze o Keňany. Hned tři letošní mítinky vyhrál Maročan Soufiane El Bakkali (Dauhá, Monako, Paříž). Svým vítězným časem z Monaka 8:04.82 je také vedoucím mužem světových tabulek. El Bakkali přišel v loňském finále o vítězství v cílové rovince, kdy ho i bez tretry přesprintoval Conseslus Kipruto a radoval se ze čtvrté diamantové trofeje. Letos však trápilo keňského běžce zranění a zatím absolvoval na stýplu jen dva starty. V Paříži byl pátý a na Afrických hrách v Rabatu nedokončil. Dalším keňským želízkem v ohni bude vítěz z Říma Benjamin Kigen. Prvními Etiopany, kteří mají reálně šanci vyhrát celkové hodnocení DL jsou Getnet Wale (vítěz z Rabatu) a Chala Beyo.

Na dvoustovce mužů by bylo velkým překvapením, kdyby vyhrál někdo jiný než Američan Noah Lyles. Ten loni na této trati jasně dominoval a získal i diamantovou trofej. Poměrně suverénní je i letos. Jediným, kdo ho dokázal porazit, byl v Římě Michael Norman. Ten ovšem dvoustovku nepoběží. Lyles se letos časem 19.50 zařadil na čtvrté místo historických světových tabulek. Na startu budou i další sprinteři s letošními výkony pod 20 vteřin (Ramil Guliyev, Alex Quiňonez, Andre de Grasse, Aaron Brown).

Zajímavá sestava se sejde na trati 5000 metrů žen. Na startovní čáru se postaví letošní vítězky Diamantové ligy ve stýplu (Beatrice Chepkoechová) a na 1500 metrů (Sifan Hassanová). Nizozemka je také novou evropskou rekordmankou (ER 14:22.12). Když k tomu přičteme obhájkyni loňského prvenství a vedoucí ženu letošních světových tabulek Hellen Obiriovou z Keni (WL 14:20.36), její krajanku Agnes Tiropovou (SB 14:20.68) a Němku Konstanze Klosterhalfenovou, dá se očekávat velmi rychlý závod.

Další atraktivní duel nabídne soutěž trojskokanů, kde se utkají tradiční američtí rivalové Christian Taylor a Will Claye. Jedná se o souboj druhého a třetího nejlepšího trojskokana historie. Právě na třetí místo historických světových statistik se dokázal v Long Beach posunout Will Claye, jenž doskákal na 18.14. Další osmnáctimetrový skok přidal na DL v Paříži, kde vyhrál za 18.06. Svými výkony však nezaostává ani Taylor (SB 17.82) a vzájemná bilance těchto dvou trojskokanů je velmi vyrovnaná. Portugalec Pedro Pablo Pichardo to tak bude mít s obhajobou velmi těžké. Pozlobit mohou také africký rekordman Fabrice Zango z Burkiny Faso nebo další Američan Omar Craddock.

Americká vlajka se opět dostává na výsluní i na stodesítce překážek. Leader světových tabulek Grant Holloway bohužel na startu chybí, ale jeho reprezentační parťák a druhý muž letošních světových tabulek (SB 13.00) Daniel Roberts v Bruselu do bloků zaklekne. Utká se například s obhájcem loňského triumfu Rusem Sergejem Šubenkovem nebo rychlým Španělem Orlandem Ortegou.

Hlavním favoritem na mužské patnáctce by měl být vedoucí muž světových tabulek (WL 3:28.77) a vítěz tří letošních mítinků DL (Monako, Lausanne, Stockholm) Timothy Cheruiyot z Keni. Žádný jiný mílař se v tomto roce pod 3:30 nedostal. Pravidelně mu však šlapou na paty mladý Nor Jakob Ingebrigtsen (SB 3:30.16) a jeho starší bratr Filip. Při neúčasti Cheruiyota se dvakrát radoval z vítězství ugandský rekordman Ronald Musagala (Birmingham, Paříž).

V minulých letech byla stovka překážek doménou amerických sprinterek. Letos je situace o něco otevřenější. Světovým tabulkám vévodí Jamajčanka Danielle Williamsová (WL 12.32), která vyhrála mítinky v Dauhá, Londýně a Birminghamu. Světová rekordmanka Kendra Harrisonová ze Spojených států (SB 12.43) zvítězila ve Stockholmu a Monaku. Bez šancí nejsou ani Nigerijka Tobi Amusanová nebo další Američanka Nia Aliová.

Poslední disciplínou letošního ročníku bude ženská osmistovka. Při neúčasti Caster Semenyové a Francie Niyonsabaové favorizují papírové předpoklady Američanku Ajee Wilsonovou (SB 1:57.72), která vyhrála mítinky ve Stockholmu, Monaku a Birminghamu. V Paříži byla pro změnu nejrychlejší její krajanka Hanna Greenová. Na předních příčkách se pravidelně umisťuje také jamajská rekordmanka Natoya Gouleová.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf

Vytisknout