přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. února 2020, 22:37

Staněk třetí, Duplantis útočil na svěťák

Seriál World Indoor Tour se přesunul do německého Düsseldorfu, kde se představili také dva čeští reprezentanti. Koulař Tomáš Staněk byl třetí a půlkař Filip Šnejdr obsadil páté místo. Švédský tyčkař Armand Duplantis přeskočil šest metrů.

Koulař Tomáš Staněk má na Düsseldorf skvělé vzpomínky. Vždyť právě zde před dvěma lety stanovil hodnotu nového českého rekordu 22.17. Tentokrát se musel spokojit s třetí příčkou, když poslal své náčiní nejdále v druhé sérii, kdy dopadlo na 20.89. Jediným jeho dalším platným pokusem v soutěži byl pak ten pátý, který měřil 20.07. Tomáš tak přišel nejen o svou letošní neporazitelnost, ale také o pozici leadera letošních světových tabulek. Tím se stal Chorvat Filip Michaljevič, jenž posunul vlastní halový národní rekord na 21.52. Před našeho reprezentanta se pak ještě v pátých pokusech dostal Polák Konrad Bukowiecki, který vrhl 20.92. Staněk bude mít Polákovi možnost vrátit porážku hned zítra na mítinku Czech Indoor Gala.

Druhým českým zástupcem byl v závodě na 800 metrů mužů Filip Šnejdr. Svěřenec Petra Novotného se hned při svém prvním letošním půlkařském startu dostal do čela národních tabulek, když ve svém běhu finišoval na čtvrtém místě v čase 1:47.45. Zvítězil vedoucí muž letošních světových halových statistik Němec Marc Reuther za 1:46.13 před Polákem Adamem Kszczotem (1:46.42) a vícemistrem světa z Dauhá Amelem Tukou z Bosny a Hercegoviny (1:47.29). Fillip v součtu obou běhů obsadil celkovou pátou příčku, když byl ještě rychlejší vítěz prvního běhu Polák Marcin Lewandowski (1:47.23).

Klenotem mítinku byla jednoznačně tyč mužů, kde opět proběhl jeden z atraktivních soubojů mezi Švédem Armandem Duplantisem a Američanem Samem Kendricksem. Duplantis procházel soutěží naprosto suverénně až do výšky 595 centimetrů. Kendricks zapsal 580 a po jednom neúspěšném pokusu si ty dva zbývající schoval na překonání rovných šesti metrů. Ani zde však nepochodil. Oproti tomu Duplantis tuto hodnotu napodruhé zdolal a stal se tak v tomto roce prvním šestimetrovým tyčkařem. Zároveň také vytvořil nový rekord mítinku a národní historické maximum své země. Následně si nechal na stojany nastavit 617 centimetrů, což by byl nový světový rekord. Zejména jeho druhý pokus byl velmi nadějný, když laťku shodil až levou rukou. K překonání rekordního zápisu Francouze Renauda Lavillenieho měl tak opravdu hodně blízko.

Vedoucí muž světových tabulek se měnil také na trati 3000 metrů. Vynikajícím finišem si doběhl pro nový rekord mítinku a kariérní maximum 7:35.71 Selemon Barega. Druhý doběhl jeho krajan a stýplařský specialista Getnet Wale (7:36.03). Třetí byl Keňan Bethwell Birgen za 7:36.21. Čtvrtý Birhanu Balew z Bahrajnu se mohl radovat z vylepšení asijského halového rekordu 7:38.67.

Nejrychlejší světové časy této halové sezóny neodolaly ani na patnáctistovce obou kategorií. Mezi ženami zvítězila v novém keňském národním rekordu a historickém maximu mítinku 4:02.09 Beatrice Chepkoechová. Zdatně jí však sekundovala Etiopanka Axumawit Embayeová za 4:02.96. Třetí Uganďanka Winnie Nanyondová posunula národní rekord své země na 4:06.13. Mezi muži se dostal do čela letošních světových statistik Nor Filip Ingebrigtsen. V Düsseldorfu vyhrál za 3:36.32 před Belgičanem Ismaelem Debjanim (3:39.05) a Keňanem Vincentem Kibetem (3:39.49).

Značka WL (world leading) svítila také u jména vítězky trojskoku, kde udělala domácímu publiku radost Němka Neele Eckhardtová, když doskákala na 14.17. Čtrnáctimetrovou metu pak překonaly ještě druhá Portugalka Patricia Mamonaová (14.09) a třetí Litevka Dovile Kiltyová (14.06).

Velmi rychlé byly i šedesátky. Na té mužské byl nejrychlejší ve vyrovnaném kariérním maximu 6.53 Brit Chijindu Ujah. Jako druhý se do cíle předkláněl Američan Brandon Carnes za 6.54. Třetí Ján Volko vyrovnal časem 6.57 svůj slovenský národní rekord. Ženskému závodu jasně dominovala v novém gambijském historickém maximu 7.16 Gina Bassová. Další pomyslné medailové pozice obsadily Švýcarka Ajla del Ponteová (7.27) a Američanka Shanie Collinsová (7.28).

Na stejné distanci s překážkami kralovala ženskému závodu Američanka Christina Clemonsová za 7.91. Pod osm vteřin stlačily své časy ještě Němka Cindy Rolederová (7.94) a Nigerijka Tobi Amusanová (7.96). Mezi muži se nejlépe vedlo Mohamedu al Youhaovi z Kuvajtu (7.54) před Řekem Konstantinem Douvalidem (7.61) a Maďarem Valdem Szucsem (7.62).

V součtu dvou běhů žen na 400 metrů byla nejrychlejší Nizozemka Lisanne de Witteová, která proběhla dvě kola za 52.30 a v přímém souboji si poradila s Polkou Justinou Swiety-Erseticovou (52.49). O setinu pomalejší byla vítězka prvního běhu Švýcarka Lea Sprungerová (52.50).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Pavol Uhrin, fotosport.sk

Vytisknout