Staněk šestý ve Florencii

čtvrtek 10. června 2021
Diamantová liga pokračovala v italské Florencii a česká atletika měla zastoupení v koulaři Tomáši Staňkovi, který si z Itálie odveze šesté místo za sezónní výkon 20.32.

Svůj letošní první zahraniční start má za sebou český koulařský rekordman Tomáš Staněk. Halový mistr Evropy zatím letos závodil pod otevřeným nebem výhradně na domácí půdě, a to na Zlaté tretře a Memoriálu Josefa Odložila. Ve Florencii zahájil vrhem na 20.07, v druhé sérii zapsal 19.94 a následovaly dva křížky. Nejdelší pokus pak předvedl v páté sérii, kdy jeho koule dopadla na 20.32, čímž si o jedenáct centimetrů posunul sezónní výkon. „Včera to vypadalo na tréninku docela dobře, ale v závodě se to nějak nepotkávalo. Stále ještě nemám z otočky naházeno tolik, kolik bych potřeboval. Chce to více tréninků, kde budu moct házet naplno a také je třeba se vyzávodit. Zatím je to takové neohrabané, ale věřím, že jdeme dobrou cestou. Víme, od čeho se máme odpíchnout a musíme ladit techniku. Těším se příští týden na další start do Kladna,“ zhodnotil Tomáš své vystoupení. Do pořadí na předních příčkách naplno promluvila novinka ve formě superfinálového pokusu pro tři nejlepší závodníky. Právě z toho těžil Novozélanďan Tom Walsh. Tomu sice v soutěži patřil až třetí nejdelší výkon 21.47, ale na ten nedokázal ani jeden z jeho dvou rivalů v šestých pokusech odpovědět. Naopak nejméně úspěšný byl v tomto ohledu Ital Leonardo Fabbri, který sice vrhl v průběhu závodu nejdále na 21.71, ale v celkovém hodnocení obsadil třetí místo. Druhý byl Srb Armin Sinančevič. Jeho nejdelší pokus měřil 21.60.

Skutečnou lahůdkou večera byl závod žen na 1500 metrů. Nabitá startovní listina slibovala špičkové časy. Až do závěrečných metrů bojovaly o vítězství Nizozemka Sifan Hassanová a Keňanka Faith Kipyegonová a tento duel přinesl výkony té nejvyšší kvality. Silnější finiš měla Hassanová, která posunula časem 3:53.63 vlastní rekord mítinku o více než dvě a půl vteřiny. Zároveň také zaběhla nejlepší světový výkon roku. Kipyegonové nestačil k prvenství ani nový keňský národní rekord 3:53.91. Svůj čas z MS v Dauhá srazila o 31 setin a dělí se o osmou příčku v historických světových tabulkách s Číňankou Lili Yin. Hluboko pod čtyři minuty se dostala Britka Laura Muirová (3:55.59).

Norský běžecký talent Jakob Ingebrigtsen již není evropským rekordmanem pouze na patnáctistovce, ale i na trati 5000 metrů. Ve Florencii si poradil se všemi africkými soupeři v čele se světovým rekordmanem Joshuou Cheptegeiem a zvítězil v čase 12:48.45, což je o 1.26 vteřiny rychleji, než běžel nyní již bývalý držitel evropského historického maxima Belgičan Muhammed Mourhit. Jedná se také o výrazné vylepšení nejlepšího světového času této sezóny. Pod 13:50 se dostal ještě druhý Etiopan Hagos Gebrhiwet (12:49.02) Jako třetí doběhl Kanaďan Mohammed Ahmed za 12:50.12. Životní závod za sebou má čtvrtý Španěl Mohamed Katir, jenž posunul hodnotu národního rekordu své země na 12:50.79 a je po Ingebrigtsenovi třetím nejrychlejším Evropanem historie. Cheptegei proběhl cílem až jako šestý v čase 12:54.69.

Rekord mítinku byl k vidění na stovce překážek žen. Obstarala ho Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová, která deklasovala zbytek startovního pole a časem 12.38 o setinu vylepšila 41 let staré historické maximum závodu Rusky Very Komisovové. Camacho-Quinnová ztratila na svůj národní rekord a nejlepší světový výkon sezóny jen šest setin. Ve vyrovnaném boji o druhé místo byla úspěšnější Devynne Charltonová z Baham (12.80) před běloruskou mistryní Evropy Elvirou Hermanovou (12.85).

Na stodesítce překážek se po čtvrtečním večeru dělí o rekord mítinku dva závodníci. Jamajský olympijský šampion Omar McLeod se totiž svým vítězným časem 13.01 v této statistice dorovnal na legendárního Američana Allena Johnsona. Zároveň je také momentálně nejrychlejším světovým překážkářem této sezóny. Nejlepších časů v tomto roce dosáhli také druhý Brit Andy Pozzi (13.25) a Francouz Wilhem Belocian (13.31).

Stoupající formu směrem k olympijským hrám ukazuje každým závodem Britka Dina Asher-Smithová. Pro svůj start ve Florencii zvolila dvoustovku a dosprintovala si pro jasné vítězství v novém rekordu mítinku 22.06. Třiadvacet let starý zápis Američanky Marion Jonesové srazila o 13 setin. Vyhoupla se do čela letošních evropských tabulek a zaostala jen tři setiny za světovým výkonem sezóny Shaunae Miller-Uibové. Druhá byla Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (22.58) před Švýcarkou Mujingou Kambundjiovou (22.60).

Dlouhým finišem v posledním okruhu rozhodl o svém primátu mezi stýplaři Maročan Soufiane El Bakkali, jenž se navíc časem 8:08.54 vyhoupl do čela letošních světových tabulek. Z této pozice sesadil čerstvého vítěze etiopské olympijské kvalifikace Tadese Takeleho, který se musel tentokrát spokojit s druhým místem za 8:10.56. Jako třetí doběhl další reprezentant Maroka Mohamed Tindouft v novém osobním rekordu 8:11.65.

Soutěži tyčkařek jasně kralovala ruská mistryně světa Anželika Sidorovová. Ta si hned dvakrát posunula hodnotu svého sezónního maxima, když nejprve zdolala 486 centimetrů a následně si poradila i s hodnotou 491, což je nejlepší evropský výkon této sezóny. Ve světových tabulkách je druhá. Ostatní závodnice zaostaly hodně zpět. K vítězce měla nejblíže Běloruska Iryna Žuková s 471 centimetry.

Závodu žen na 400 metrů překážek jasně dominovala mladá Nizozemka Femke Bolová, která navíc časem 53.44 vylepšila vlastní národní rekord své země o dalších 35 setin a potvrdila pozici nejrychlejší evropské závodnice v této disciplíně. Na světě letos běžely rychleji pouze Američanky Sydney McLaughlinová a Shamier Littleová. V jedenatřiceti letech se radovala z nového osobáku 54.19 Ukrajinka Anna Ryžikovová. Třetí byla Britka Jessica Turnerová za 54.79.

Také hladká čtvrtka mužů měla jasného vítěze. Stal se jím stříbrný medailista z posledního MS Kolumbijec Anthony Zambrano, jenž jako jediný z celého startovního pole stlačil svůj čas pod 45 vteřin. Cílem proběhl za 44.76. Domácím příznivcům udělal radost druhým místem za 45.80 Ital Davide Re. Jako třetí finišoval Brit Matthew Hudson-Smith (45.93).

V diskařském kruhu poslala své náčiní nejdále Chorvatka Sandra Perkovičová, když triumfovala ve svém sezónním maximu 68.31, které ji řadí na třetí příčku letošních průběžných světových tabulek. Druhá byla úřadující světová šampionka Yaimé Pérezová z Kuby za 66.82. Třetí pozici obsadila Němka Kristin Pudenzová (64.42).

Hned tři výškaři se dokázali úspěšně přenést přes 233 centimetrů. Jediný Rus Ilja Ivaňuk to ovšem dokázal hned napoprvé a mohl se těšit z diamantového triumfu. Australan Brandon Starc byl druhý a domácí hvězda Gianmarco Tamberi skončil na třetí pozici.

V dálce žen se opakoval scénář z mužské koule. Na celkové vítězství dosáhla závodnice s třetím nejdelším výkonem. Srbka Ivana Španovičová zapsala nejlépe 674 centimetrů, ale jelikož zvládla nejlépe závěrečný pokus, vyhrála právě ona. Naopak autorka nejdelšího skoku 682 centimetrů Malaika Mihambová z Německa skončila třetí. Druhá byla Ukrajinka Maryna Bekh-Romančuková (679).

Celý program uzavřel nejkratší sprint na 100 metrů mužů. V něm měl nejrychlejší nohy Jihoafričan Akani Simbine, jenž zvítězil v čase 10.08 před Britem Chijindu Ujahem (10.10) a Liberijcem Emmanouelem Matadim (10.16).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík