přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. ledna 2023, 20:49

Staněk počtvrté kraloval v Nehvizdech

Koulař Tomáš Staněk dokázal už počtvrté v řadě opanovat mítink Hvězdy v Nehvizdech. Svůj triumf navíc ozdobil novým rekordem mítinku 21.45. Michaela Hrubá obsadila v soutěži výškařek třetí místo.

V očekávaném klání koulařů hrál prim k radosti plné haly v Nehvizdech český rekordman Tomáš Staněk. Úřadující halový mistr Evropy měl první měřený pokus v druhé sérii, kdy zapsal 21.04. Do čela se pak dostal hned dalším vrhem, když se zlepšil na 21.21, díky čemuž o jeden centimetr přeskočil do té doby vedoucího Nigerijce Chukwuebu Enekwechiho. Stejně jako před několika dny v Kladně si to nejlepší nechal svěřenec Petra Stehlíka na samotný závěr. Šestým pokusem si pojistil už své čtvrté nehvizdské vítězství v řadě v novém rekordu mítinku 21.45. Vlastní tři roky staré maximum posunul o 22 centimetrů. Spokojen mohl být i druhý Enekwechi, jenž si výkonem 21.20 vyrovnal halový osobák. Třetí místo si z Nehvizd odvezl Srb Armin Sinančevič za 20.93.

Také soutěž koulařek měla nabitou startovní listinu. Papírové předpoklady potvrdila vedoucí žena letošních světových tabulek Sarah Mitton z Kanady, když stanovila hodnotu nového rekordu mítinku na 19.29. Rok starý zápis Němky Sary Gambetty vylepšila o 39 centimetrů a navázala na sobotní primát v Kladně. Nyní již bývalý rekord mítinku překonala také druhá Nizozemka Jessica Schilder. Mistryně Evropy z Mnichova zapsala nejlépe 19.12 a výrazně si tak posunula sezónní výkon. Třetí příčku obsadila Švédka Fanny Ross za 18.51.

Soutěži výškařek kralovala při své premiéře v Nehvizdech Kristina Ovchinniková. Jedenadvacetiletá reprezentantka Kazachstánu se jako jediná přenesla úspěšně přes laťku o hodnotě 190 centimetrů a podařilo se jí to hned napoprvé. Následně si nechala na stojany nastavit 194 centimetrů, čímž by vylepšila rekord mítinku i své halové kariérní maximum. Tato výška jí ovšem prozatím odolala. Druhá skončila obhájkyně loňského triumfu a vítězka sobotního mítinku Kladno Indoor Yuliya Chumachenko z Ukrajiny, která skočila druhým pokusem 187 centimetrů. Třetí místo z minulého ročníku obhájila Michaela Hrubá. Také ona zvládla 187, ale potřebovala k tomu všechny tři pokusy, což ji celkovém hodnocení zařadilo za ukrajinskou soupeřku. Svěřenkyně Jaroslava Báby si vyrovnala své sezónní maximum.

Celý program uzavřela výška mužů. Belgičan Thomas Carmoy opět dokázal, že se mu v Nehvizdech nebývale daří. Zvítězil zde totiž už potřetí v šestileté historii tohoto mítinku. Pouze jemu se totiž podařilo pokořit 225, což mu stačilo na zkompletování vítězného hattricku. Druhé místo si podělili hned tři borci, a to Kubánec Luis Enrique Zayas, Polák Norbert Kobielski a vítěz mítinků v Brně a Kladně Erik Portillo z Mexika. Všichni skočili shodně 222 centimetrů napoprvé a do té doby měli naprosto čistý zápis. Jan Štefela si vyrovnal výkonem 214 centimetrů sezónní maximum a skončil desátý. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková

Vytisknout