přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2019, 22:27

Staněk si zajistil finále DL

Seriál Diamantové ligy se přesunul k poslednímu předfinálovému závodu do Paříže. Jediným českým atletem, který se ve francouzské metropoli představil, byl koulař Tomáš Staněk, který obsadil páté místo v novém sezónním maximu.

Jediným českým zástupcem v Paříži byl Tomáš Staněk a soutěž koulařů měla opět špičkovou kvalitu. Tomáš si v ní posunul hodnotu svého sezónního maxima o jedenáct centimetrů, když v třetí sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 21.30. V nabité konkurenci obsadil svěřenec trenéra Tylčeho páté místo. „V úvodu soutěže jsem chtěl zajistit, což se mi nedařilo díky přílišné opatrnosti, ale jsem rád, že i přes tlak v třetích pokusech jsem se dokázal trefit. Dnes se mi ještě nepovedlo kouli trefit v rychlosti, ale na trénincích už to bylo lepší, tak na tom budu dále pracovat a doufám, že to přijde na těch správných závodech,“ zhodnotil své vystoupení. V novém rekordu mítinku 22.44 zvítězil Novozélanďan Tom Walsh. Přes 22 metrů se dostal také druhý Američan Joe Kovacs (22.11). Třetí byl Brazilec Darlan Romani za 21.56. Před našeho reprezentanta se vtlačil ještě čtvrtý Polák Michal Haratyk (21.34).

Jedním z vrcholů byl mužský trojskok. Zde nabídli další ze svých napínavých soubojů tradiční američtí rivalové Christian Taylor a Will Claye, kteří se v průběhu celé soutěže střídali ve vedení. Taylor doskákal v páté sérii na 17.82, ale ani to na triumf nestačilo, jelikož Claye předvedl hned v dalším pokusu 18.06, čímž vymazal z čela historických statistik tohoto mítinku Jonathana Edwardse a v jeho podání se letos jednalo již o druhý osmnáctimetrový skok. Na svůj osobní rekord z Long Beach ztratil pouhých osm centimetrů. Dominanci amerických trojskokanů podtrhl třetí Omar Craddock (17.28).

Další rekord mítinku obstaral na mužské dvoustovce Američan Noah Lyles. Ten do cílové rovinky vbíhal ještě na úrovni svých soupeřů, ale v druhé polovině trati byl jasně nejrychlejší a vyhrál v čase 19.65, čímž ukrojil z předešlého maxima legendárního Jamajčana Usaina Bolta osm setin. Druhému Ramilu Guliyevovi z Turecka dvacetivteřinová hranice odolala o jednu setinu. Jako třetí finišoval Kanaďan Aaron Brown (20.13).

Tyč mužů nebyla diamantovou disciplínou, přesto měla parádní obsazení, a dokonce v ní bylo vyrovnáno historické maximum mítinku. Američan Sam Kendricks překonáním rovných šesti metrů vyrovnal historický počin svého krajana Jeffa Hartwiga z roku 1998. Druhý byl Australan Augusto Dutra (580) a třetí příčku bral Řek Emmanouil Karalis (570). Ženské tyčkařské klání vyhrála v novém kanadském národním rekordu 482 centimetrů Alysha Newmanová.

Při neúčasti Caterine Ibargüenové byla jasnou favoritkou závodu trojskokanek venezuelská mistryně světa Yulimar Rojasová a papírové předpoklady naplnila vskutku skvostně, když předvedla další patnáctimetrový trojskok. Ve francouzské metropoli doskákala na 15.05 a zaostala jen šest centimetrů za vlastním nejlepším světovým maximem a také osobním rekordem z Panamerických her v Limě. Spokojeny mohly být také druhá Kubánka Liadagmis Poveová (14.75) a Američanka Keturah Ojriová (14.72). Pro Ojriovou se jedná o nový osobní rekord.

Čtvrtka překážek byla doménou hvězdného Nora Karstena Warholma, který nenechal nikoho na pochybách, že to s obhajobou titulu mistra světa myslí vážně. Tentokrát si poradil s jedním okruhem a deseti překážkami vítězně ve svém druhém nejlepším kariérním čase 47.26. Domácí prostředí svědčilo Francouzi Ludvi Vaillantovi, jenž si doběhl pro druhé místo a nový osobák 48.30. O tři setiny pomalejší byl Kyron McMaster z Britských panenských ostrovů (48.33).

Ženskému disku v letošní sezóně nadále vládnou kubánské závodnice a jinak tomu nebylo ani v Paříži. Při výpadku Yaimé Perezové, která se nedostala ani do užšího finále, se blýskla její krajanka Denia Caballerová, která zaznamenala nejdelší pokus z celého startovního pole, který měřil 66.91. Druhou příčku si vyházela Chorvatka Sandra Perkovičková za 65.01. Třetí byla Číňanka Bin Feng (64.60).

Vynikajícím finišem si doběhl pro druhé diamantové prvenství v řadě Uganďan Ronald Musagala, jenž navíc časem 3:30.58 vyrovnal národní rekord své země. Ten se až na cílové šachovnicí dostal před nakonec druhého Ayanleha Souleimanna z Džibutska (3:30.66). Z bratří Ingebrigtsenů byl ve Francii lepší starší Filip (3:31.06) před mladším Jakobem (3:31.33).

V nejkratším sprintu na 100 metrů žen bylo třeba k vítězství zaběhnout pod jedenáct vteřin, což se jako jediné podařilo Jamajčance Elaine Thompsonové, která prolétla rovinku za 10.98. Druhá byla Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (11.13) před Nizozemkou Dafne Schippersovou (11.15).

Mužská stovka tentokrát nepatřila mezi diamantové disciplíny. Přesto byl k vidění zajímavý výkon. Její vítěz Hassan Taftian vyrovnal časem 10.03 vlastní íránský národní rekord. Za ním se seřadili Turek Emre Barnes (10.19) a Gavin Smellie z Kanady (10.25).

Ani na osmistovce mužů se nerozdělovaly diamantové body. To však nic neubralo na její kvalitě. Strhující souboj mezi Kanaďanem Brandonem McBridem a Portoričanem Wesley Vasquezem vynesl časy pod 1:44. Z prvenství se radoval McBride, který zvítězil v čase 1:43.78. Smutnit však nemusel ani druhý Vasquez, jenž vylepšil národní rekord své domoviny na 1:43.83. Třetí byl nejlepší z Keňanů Michael Saruni za 1:44.41. Stejnou trať žen ovládla Američanka Hanna Greenová v čase 1:58.39 před Jamajčankou Natoyou Gouleovou (1:58.59) a Uganďankou Winnie Nanyondovou (1:58.83).

Stodesítka překážek byla soubojem Američanů se Španělem Orlandem Ortegou. Plný počet diamantových bodů získal Američan Daniel Roberts za 13.08. Ortega bral pomyslné stříbro v čase 13.14 a nový osobní rekord 13.17 vynesl třetí místo dalšímu sprinterovi ze Spojených států Freddie Crittendenovi.

V mužském stýplu hráli prim afričtí běžci. Nejrychlejší byl Maročan Soufiane El Bakkali za 8:06.64 před Keňanem Benjaminem Kigenem (8:07.09) a Etiopanem Lemechou Girmou (8:08.63). Někdejší suverén této disciplíny Conseslus Kipruto z Keni byl při svém letošním prvním startu na dráze a po zranění pátý za 8:13.75.

Na hladké čtvrtce žen vítězila jamajská zkušenost. Stephenie Ann McPhersonová si poradila s americkou přesilou a zvítězila v čase 51.11. Kendall Ellisová ze Spojených států byla o desetinu pomalejší (51.21). Třetí byla její krajanka Shakima Wimbleyová (51.50).  

O vítězi výšky rozhodovala až čistota zápisu. Kanaďan Michael Mason, Ukrajinec Andrej Protsenko i Rus Ilja Ivaňuk zvládli shodně 228 centimetrů. Ovšem jediný Mason to zvládl napoprvé, a to mu zajistilo diamantové prvenství.

Součástí pařížského mítinku bývá také vícebojařský trojboj, který se koná hlavně kvůli domácí hvězdě a světovému rekordmanovi Kevinu Mayerovi, a ten ukázal, že se před světovým šampionátem nachází v parádní formě. V koulařském kruhu si vylepšil osobní rekord na 17.08. V dálce zapsal 750 a na stodesítce překážek přidal další osobák 13.55.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout