přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. ledna 2023, 21:31

Staněk do čela světových tabulek

Koulař Tomáš Staněk ozdobil další ročník mezinárodního mítinku Kladno Indoor letošním nejlepším světovým výkonem. Ve třech disciplínách se měnila hodnota rekordu kladenského halového klání.

Největším tahákem mítinku byla mužská koule s českým rekordmanem Tomášem Staňkem. Svěřenec Petra Stehlíka zahájil dvěma křížky, ale už ve třetí sérii atakoval vlastní rekord mítinku z roku 2021, za kterým zaostal vrhem na 21.13 jen o sedm centimetrů. To nejlepší si ovšem nechal bronzový muž evropského šampionátu v Mnichově až do závěrečné série, kdy poslal své náčiní do vzdálenosti 21.69, díky čemuž se dostal do čela letošních světových tabulek. Nový halový osobák 20.55 zajistil stříbrnou pozici Egypťanu Mohamedu Hamzovi. Třetí příčku obsadil zkušený Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny za 20.49. Přes dvacet metrů se dostali ještě Rumun Andrei Toader (20.44) a také loňský vítěz Nor Marcus Thomsen.

Soutěž koulařek měla velmi rychlý spád, jelikož se jí zúčastnily pouze čtyři závodnice. Kvalita ovšem nechyběla. Papírové předpoklady potvrdila vedoucí žena letošních světových tabulek Kanaďanka Sarah Mitton, která se do Kladna narychlo přesunula z pátečního mítinku v Karlsruhe. Únava však na ní znát rozhodně nebyla. Její nejdelší pokus měřil 18.84, což jí stačilo pohodlně na vítězství. Zároveň také stanovila hodnotu nového rekordu mítinku. Druhá skončila Portugalka Jessica Inchude v osobáku 18.33 a třetí byla ve svém sezónním maximu 18.22 Maďarka Anita Márton.

Výškařkám po roce opět kralovala Ukrajinka Julia Chumachenko. Ta opět potvrdila, že se jí při startech v České republice daří, když úspěšně obhájila primát z loňské sezóny, a navíc posunula vlastní rekord mítinku o další tři centimetry na 189. Druhou příčku si i přes zranění kotníku vyskákala Finka Ella Junnila za 183 centimetrů a pomyslný bronz brala Kristina Ovchinniková z Uzbekistánu (181). Jedinou českou zástupkyní byla Klára Krejčiříková. Svěřenkyně Svatoslava Tona si posunula sezónní výkon na 179 centimetrů, a to stačilo na páté místo.

V závodě výškařů bylo pořadí na prvních třech místech totožné, jako tomu bylo před několika dni v Brně. Ericu Portillovi z Mexika tentokrát stačilo k vítězství 225 centimetrů, což je jeho druhý nejlepší kariérní výkon. Druhý byl Nizozemec Douwe Amels za 222 a stejné hodnotu zdolal také třetí Maďar Péter Bakosi.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Ivana Roháčková

Vytisknout