Staněk a Ogrodníková 5. ve finále DL

pátek 31. srpna 2018
Letošní ročník Diamantové ligy má za sebou první finálový závod, který proběhl v Curychu. Ve vrhačských sektorech se představili také tři čeští reprezentanti. Koulař Tomáš Staněk a oštěpařka Nikola Ogrodníková obsadili páté místo. Jakub Vadlejch skončil sedmý.

Jeden z historicky nejkvalitnějších závodů proběhl v koulařském kruhu, kde se hned tři borci dostali přes dvaadvacet metrů. Jedinečnou kvalitu tohoto klání potvrzuje i fakt, že Tomáši Staňkovi stačil jeho sezónní výkon 21.87 „pouze“ na páté místo. Přesto mohl být spokojen. „Z dnešního vystoupení jsem vážně nadšený. Těší mě, že jsem porazil Haratyka před Kontinentálním pohárem. Těch povedených pokusů tam bylo víc a myslím, že je dobře, že bude mít trochu sražené sebevědomí. Jsem také rád, že mě už nebolí to břicho a mohl jsem házet s radostí a uvolněností. Věřím, že bych mohl na Kontinentálním poháru ještě něco přidat,“ uvedl. Vítězem se stal v novém rekordu Diamantové ligy 22.60 Novozélanďan Thomas Walsh, jenž svým dnešním výkonem zaostal pouhých sedm centimetrů za vlastním kontinentálním historickým maximem. Na finále Diamantové ligy opět skvěle naladil loňský vítěz a letos druhý Darrell Hill ze Spojených států, jenž vrhl 22.40. Třetí byl další Američan Ryan Crouser za 22.18. Před našeho reprezentanta se vtlačil ještě Brazilec Darlan Romani, který výkonem 21.94 ztratil na svůj jihoamerický rekord jediný centimetr.

Pátou příčku vybojovala při svém prvním diamantovém finále také oštěpařka Nikola Ogrodníková. Stříbrná žena z ME v Berlíně hodila nejdále v druhé sérii, kdy její náčiní dolétlo na 62.99. Prvenství si zajistila až závěrečným pokusem Běloruska Taťána Khaladovičová, která se hodem na 66.99 dostala před do té doby vedoucí Číňanku Shiyng Liu (66.00). Třetí místo si vyházela Američanka Kara Wingerová za 64.75.

Třetím českým zástupcem byl v mužském oštěpu Jakub Vadlejch. Vítěz posledních dvou ročníků Diamantové ligy tentokrát třetí triumf nepřidal. Jeho nejdelší pokus měřil 81.58, s čímž obsadil sedmé místo. „Za sebe musím říct, že dnešek splnil svůj účel. Odcházím se zády, která jsou v pohodě a nebolí mě. Žádný z hodu jsem moc netrefil. Nedařilo se mi skloubit rozběh s odhodem, takže beru dnešní závod jako odrazový můstek směrem ke Kontinentálnímu poháru v Ostravě, kde by chtěl házet lépe,“ sdělil Jakub své dojmy. Zazářil vedoucí muž letošních světových tabulek a vícemistr Evropy Andreas Hofmann, který předvedl parádních 91.44 a zaslouženě bral diamantovou trofej. Navázal tak na vítězství svých krajanů Mathiase Del Zorda (2011) a Thomase Röhlera (2014), který byl dnes třetí za 85.76. Mezi německé duo se vklínil Estonec Magnus Kirt (87.57).

Velmi rychlý závod byl k vidění na mužské dvoustovce. Zde potvrdil jedinečnou formu americký objev této sezóny Noah Lyles, který prolétl zatáčku s rovinku za 19.67 a jen potvrdil svou vysokou a stabilní výkonnost. Pod dvacet vteřin stlačil svůj čas ještě druhý Ramil Guliyev z Turecka (19.98). Jako třetí dosprintoval do cíle Jareem Richards z Trinidadu a Tobaga (20.04).

Další dominantní představení předvedla na osmistovce žen Jihoafričanka Caster Semenyová, která deklasovala zbytek startovního pole a bez pomoci vodičů si doběhla pro prvenství v čase 1:55.27. V rámci Diamantové ligy zvítězila potřetí v řadě. Druhá Američanka Ajee Wilsonová na ni ztratila více než dvě vteřiny (1:57.86). Jako třetí finišovala Jamajčanka Natoya Gouleová (1:58.49).

Již šestou diamantovou trofej v řadě získala za výkon 14.56 trojskokanská legenda Caterine Ibargüenová z Kolumbie. Tentokrát to ovšem neměla vůbec jednoduché, když vyhrála o jediný centimetr před Jamajčankou Shaniekou Rickettosvou (14.55). Třetí byla další reprezentantka tohoto karibského ostrůvku Kimberly Williamsová (14.47).

Potřetí za sebou opanovala finálový závod DL řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová, která se jako jediná úspěšně přenesla přes 487 centimetrů. V dalším pořadí ji následovaly Američanka Sandi Morrisová a ruská nezávislá závodnice Anželika Sidorovová. Obě shodně zdolaly 482 centimetrů.

Potřetí v kariéře se podařilo ovládnout nejprestižnější atletický seriál také ruské výškařské suverénce Marii Lasickeneové. Poprvé se radovala v roce 2014 ještě pod dívčím jménem Kučinová. Další primát přidala loni a do třetice se radovala letos. Stačil jí k tomu výkon 197, což bylo o tři centimetry výše, než zvládla druhá Ukrajinka Julia Levčenková.

Naopak svou první diamantovou trofej si odveze do Spojených států americký čtvrtkař Fred Kerley, jenž zvládl závod na jeden okruh nejlépe ze všech v čase 44.80. Druhý byl jeho reprezentační parťák Nathan Strother za 44.93 a třetí byl britský evropský šampion Matthew Hudson-Smith (44.95).

Mužská tyčka sice nebyla v Curychu diamantovou disciplínou, ale přesto měla špičkovou kvalitu. Skvělou formu z posledních týdnů potvrdil Rus Timur Morgunov, který překonal laťku ve výšce 591 centimetrů. Druhý byl někdejší mistr světa Shawn Barber z Kanady a třetí skončil v Australan Kurtis Marschall. Oba skočili shodně 586 centimetrů. U Marschalla se jednalo o nové kariérní maximum.

Heroický výkon předvedl v mužském stýplu keňský trojnásobný vítěz Diamantové ligy z předešlých let Conseslus Kipruto. Ten hned v úvodu závodu přišel o jednu tretru. S touto nepříjemností se ovšem vyrovnal naprosto bravurně, když si v závěrečném finiši těsně porazil Maročana Soufiana El Bakkaliho (8:10.19) a získal svou čtvrtou diamantovou trofej v čase 8:10:15. Třetí doběhl Američan Evan Jager za 8:13.22.

V dálkařském sektoru kralovali Jihoafričané. Po většinu soutěže vedl Rushwall Samaai, jenž dolétl na 832 centimetrů. V závěrečné sérii se před něj ovšem dostal jeho krajan Luvo Manyonga, který skončil 836. Třetí příčku si vyskákal Australan Henry Frayne (816).

V závodě na 400 metrů překážek mužů se mohl těšit ze zisku své první diamantové trofeje Kyron McMaster z Britských panenských ostrovů, jenž si v dramatickém finiši poradil se světovým i evropským šampionem Karstenem Warholmem. Jeho vítězný čas měl hodnotu 48.08. Warholm se do cíle předkláněl o dvě setiny později. Třetí příčku bral Yasmani Copello z Turecka (48.73).

Stejnou disciplínu žen ovládla Američanka Dalilah Muhammadová v čase 53.88 před krajankou Shamier Littleovou (54.21) a Jamajčankou Janieve Russelovou (54.38).

Mužská patnáctistovka byla záležitostí afrických běžců. V cílově rovince měl nejvíce sil obhájce prvenství z loňského roku Timothy Cheruiyot z Keni v čase 3:30.27. Druhý byl další reprezentant této běžecké velmoci a světový šampion Elijah Manangoi (3:31.16) a jako třetí doběhl vítěz Diamantové ligy z roku 2013 Ayanleh Souleiman z Džibutska (3:31.24).

Běh na 5000 metrů žen se také rozhodoval až v samotném závěru, ve kterém byla nejrychlejší keňská mistryně světa na této distanci Hellen Obiriová za 14:38.39 a obhájila tak loňské vítězství. V závěrečné dvoustovce se před ní musela sklonit nakonec druhá Nizozemka Sifan Hassanová (14:38.77). Třetí skončila nejlepší z Etiopanek Senbere Teferiová (14:40.97).

Vítězkou Diamantové ligy pro rok 2018 na stovce se stala Murielle Ahoureová z Pobřeží Slonoviny. Ta využila skvělého startu a až do cíle před sebe žádnou ze soupeřek nepustila, když o jedinou setinu neprolomila jedenáctivteřinovou hranici. Druhá dosprintovala mistryně Evropy Dina Asher-Smithová z Velké Británie (11.08). Na pomyslné stupně vítězů se vešla i další sprinterka z Pobřeží Slonoviny Marie-Joseé Ta Louová (11.10).

Tradiční závěr obstaraly štafety na 4x100 metrů žen, kde byly nejrychlejší díky skvělému finiši Diny Asher-Smithové Britky (42.28) před domácími Švýcarkami (42.49) a Němkami (42.69).

Již v předprogramu se představily také tři české naděje v kategorii do 22 let. Nejlépe si vedl Vít Müller na čtvrtce překážek, kde dokázal zvítězit ve vylepšeném sezónním maximu 50.19. Na stejné distanci žen doběhla na čtvrté příčce Michaela Bičianová za 59.78. David Ryba dokončil závod na 110 metrů překážek na osmém místě ve výkonu 15.90.