přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. dubna 2019, 14:41

Štafety nabraly směr Japonsko

Dnes v brzkých odpoledních hodinách odcestovala česká výprava, která nás bude reprezentovat na mistrovství světa štafet v japonské Jokohamě.

Mistrovské soutěže v Jokohamě proběhnou ve dnech 11. a 12. května. Předtím ještě čeká naše reprezentanty aklimatizační kemp v Kochi, odkud se pak 9. května přesunou přímo do dějiště štafetového světového šampionátu. V nominaci figuruje čtrnáct atletů a atletek a obsazení budeme mít ve štafetách na 4x100 metrů mužů i žen a na 4x400 metrů mužů.

Právě mužská čtvrtkařská štafeta již měla možnost konfrontace se světovou konkurencí v rámci tohoto mistrovství před dvěma lety v bahamské metropoli Nassau. Nakonec z toho bylo dvanácté místo. Tehdejší sestava se však musela obejít bez Pavla Masláka. Trojnásobný halový mistr světa a Evropy by měl být leaderem té letošní. Doplní ho ještě Vít Müller, Jan Tesař a Michal Desenský. Roli náhradníka plní Jiří Kubeš. Na poslední chvíli vypadl pro svalové zranění Patrik Šorm. Jasným cílem čtvrtkařské štafety je umístění do desáté příčky, které by našim borcům zajistilo účast na mistrovství světa v katarském Dauhá. Mužská štafeta na 4x400 metrů naznačila své možnosti na loňském evropském šampionátu, kde v rozběhu zaznamenala nový národní rekord 3:02.52. Ve finále pak v obměněné sestavě obsadila sedmé místo.

Také štafeta mužů na 4x100 metrů má podobný cíl jako naši čtvrtkaři, tím je umístění do desítky a automatická kvalifikace na světový šampionát. Čeští sprinteři to budou mít v nabité konkurenci nesmírně složité, ale přípravě na Jokohamu podřídili vše i na úkor individuálních zájmů. Čtveřice Jan Veleba, Dominik Záleský, Zdeněk Stromšík a Jan Jirka za sebou mají dva tréninkové kempy na Madeiře a Tenerife, kde pilovali předávky a ladili formu k tomuto vrcholu sezóny. Již v loňském roce se ukázalo, že současný model přípravy se vyplácí a nese své ovoce, když se naše štafeta probila do finále evropského šampionátu v Berlíně a rozběhu zaběhla druhý nejrychlejší čas české historie 38.94. Za národním rekordem svých předchůdců z roku 1972 zaostala o pouhých dvanáct setin.

O něco složitější pozici bude mít štafeta žen na 4x100 metrů, která na loňském mistrovství Evropy obsadila čtrnácté místo v sezónním maximu 44.12. Nicméně konfrontace se světovou elitou bude jistě pro naše reprezentantky zajímavou a neocenitelnou zkušeností. Česká sestava se bude muset obejít bez Heleny Jiranová, která si přivodila svalové zranění. Do Japonska tak odcestovala pětice Klára Seidlová, Lucie Domská, Marcela Pírková, Jana Slaninová a Barbora Dvořáková.´

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout