Štafetový pohár se vrací do Plzně

čtvrtek 24. června 2021
Vítězi osmého ročníku Štafetového poháru se stali žáci a žákyně Základní školy Chválenická v Plzni, kteří tak zopakovali po dvou letech triumf v této soutěži určené žákům prvních stupňů základních škol.

Stejně jako loni, se musel i letošní osmý ročník Štafetového poháru obejít z důvodů opatření, která souvisela s nemocí Covid-19, bez okresních a krajských kol. Konalo se tak rovnou celorepublikové finále, jehož hostitelem byl ve středu 23. června Jindřichův Hradec. O celkovém vítězi rozhodl součet tří štafetových klání.

Jako první odstartovali ke své štafetě na 8x100 metrů žáci prvních až třetích tříd. Zde byla nejrychlejší plzeňská ZŠ Chválenická, jejíž družstvo zaznamenalo čas 2:09.34. V cíli ji následovali reprezentanti ZŠ Ing. Plesingera z Neratovic, kteří obhajovali zisk Štatefového poháru z loňského finále. Nejmladší sestava této školy finišovala jako druhá za 2:10.58. Třetí pak byli atleti ze ZŠ kapitána Jaroše v Táboře v čase 2:11.28.

Následovala štafeta na 8x100 metrů žáků čtvrtých a pátých tříd. V tomto případě si nejlépe vedl tým ze ZŠ Englišova v Opavě, který jako jediný dokázal stlačit svůj čas pod dvě minuty. Vítězný výkon měl hodnotu 1:58.86. Neratovičtí zopakovali druhou příčku svých mladších parťáků za 2:00.14. Stejného umístění jako v první štafetě dosáhli také běžci z Tábora (2:00.88).

O celkovém pořadí ovšem většinou rozhoduje až závěrečná štafeta na 8x200 metrů, kde bývají mezi štafetami největší časové rozestupy, a právě tady si zajistili celkový primát žáci ze ZŠ Chválenická, kteří si s osmi dvousetmetrovými úseky poradili v čase 4:22.00. Třetí pomyslné stříbro získali neratovičtí za 4:23.21 a třetí doběhli atleti ze ZŠ Masaryková v Ostrově.

Po sečtení časů ze všech tří štafetových závodů měli největší důvod k radosti žáci a žákyně ze ZŠ Chválenická v Plzni. Jejich vítězný součet činil 8:32.89 a po dvou letech si odvezli opět domů ceněnou trofej. Zejména vyrovnanost jednotlivých štafet vynesla stříbrnou pozici atletům a atletkám ze ZŠ Ing. M. Plesingera v Neratovicích za celkový čas 8:33.93. Na bronzový stupínek vystoupali zástupci a zástupkyně ZŠ kapitána Jaroše v Táboře za 8:39.04.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman