Štafetový pohár do rukou neratovických

čtvrtek 1. října 2020
Ve Vlašimi se uskutečnil finálový závod sedmého ročníku Štafetového poháru. Ze zisku cenné trofeje se radovali žáci ze ZŠ Školní v Neratovicích.

Letošní ročník Štafetového poháru byl významně ovlivněn omezeními a opatřeními týkajících se koronavirové krize. Soutěž určená pro žáky prvního stupně základních škol se tak musela obejít bez okresních i krajských kol. Osud republikového finále byl pak nejistý. Český atletický svaz a partneři se však rozhodli, že se alespoň finálový závod uskuteční, i když proběhl v omezeném režimu, když se ho nakonec zúčastnilo osm základních škol.

Atletům tentokrát oproti loňskému finále přálo počasí. Zatímco minulý rok v podstatě celý program doprovázel nepříjemný déšť, letos se závodilo za výrazně lepších podmínek. Na vše dohlížely nové patronky projektu, kterými jsou členky české reprezentační štafety na 4x100 metrů Nikola Bendová, Klára Seidlová, Jana Slaninová a Marcela Pírková. Mladí štafetáři tak mohli ukázat své schopnosti za podpory nejlepších českých sprinterek.

Jako první byla na programu štafeta na 8 x 100 metrů žáků 1. – 3. tříd. V té byli nejrychlejší reprezentanti ZŠ Školní v Neratovicích v čase 2:05.75. V cíli je na druhé pozici následovali obhájci celkového prvenství z minulého roku ZŠ Chválenická Plzeň za 2:08.78 a třetí byli atleti ze ZŠ Campanus v Praze (2:09.91).

Také ve štafetě na 8 x 100 metrů žáků 4. – 5. tříd předvedli nejlepší čas neratovičtí, kteří zaznamenali 1:55.76. Druhá byla ZŠ Zborovská z Tábora v čase 1:56,35 a bronzovou pozici obsadili atleti ze ZŠ Englišova v Opavě (1:56.50). Po úvodních dvou štafetách tak měli k celkovému primátu nejlépe nakročeno žáci z neratovické základky.

Svou dominanci pak potvrdili i v závěrečné štafetě na 8 x 200 metrů, kde zvítězili s náskokem více než deset vteřin v čase 4:09.46 před ZŠ U Stadionu Chrudim (4:19.56) a ZŠ Chválenická Plzeň (4:20.25).

Žáci ZŠ Školní Neratovice se tak zaslouženě stali vítězi letošního Štafetového poháru, když součet časů jejich tří štafet činil 8:10.97. Stříbrnou příčku vybojovali obhájci loňského primátu ze ZŠ Chválenická v Plzni (8:29.01). Bronz si odvezou zástupci ZŠ U Stadionu Chrudim (8:31.67).

Petr Jelínek, foto: Martin Edlman