Štafeta pod pódiem, Kopecký šestý

neděle 5. března 2023
Posledním finálovým večerem vyvrcholilo halové mistrovství Evropy v Istanbulu. Štafeta čtvrtkařek Petržilková, Pírková, Bendová, Vondrová si doběhla pro čtvrté místo. Ondřej Kopecký obsadil v sedmiboji šestou příčku.

České štafetě čtvrtkařek příliš nepřálo nasazení do drah, a tak si Tereza Petržilková zopakovala jako v individuálním finále běh v té první. I přes tento handicap si vedla velmi dobře a předávala v kontaktu se špičkou. Ten se Marcele Pírkové na druhém úseku podařilo ještě zpočátku držet, ale v závěru jí došly síly a ztratila. Nikola Bendová to pak měla při své premiéře na velké mezinárodní akci velmi složité a finišmanka Lada Vondrová přebírala kolík na poslední šesté pozici. Vynikajícím během se ještě dokázala před dvě soupeřky dostat, ale k medaili to měla hodně daleko. Česká sestava tak bere čtvrté místo v čase 3:31.26. Očekávaný dominantní výkon předvedly obhájkyně titulu z Nizozemska, které zvítězily v novém rekordu šampionátu 3:25.66. Stříbro získaly v národním rekordu 3:28.61 Italky a bronz z Toruně zopakovaly Polky za 3:29.31.

Ondřej Kopecký vstupoval do druhého dne sedmiboje z průběžné osmé pozici. Po překážkách, které zvládl za 8.15 si v pořadí nepolepšil, ale v tyči se po úspěšně zdolaných 480 centimetrech posunul na šestou pozici, jelikož se dvěma jeho soupeřům nepodařilo zapsat žádný výkon. Závěrečný kilometr pak proběhl svěřenec Romana Šebrleho za 2:45.36 a s konečným součtem obsadí při své premiéře na velké mezinárodní akci mezi dospělými šesté místo. Potřetí v kariéře se stal halovým mistrem Evropy v sedmiboji Francouz Kevin Mayer, jenž navázal na své primáty z Bělehradu 2017 a Toruně 2021 dalším zlatem v letošním nejlepším evropském výkonu 6348 bodů. Na stříbrný stupínek vystoupal díky novému norskému rekordu 6318 bodů Sander Skotheim. Bronz bere estonská vícebojařská škola díky Ristu Lillemetsovi, jenž posbíral 6079 bodů.

Letošní nejlepší světový výkon byl k vidění ve finále ženské dálky a jeho překvapivou autorkou a také vítězkou byla Britka Jazmin Sawyers, která celé klání opanovala výkonem rovných sedm metrů. V dramatické přetahované stříbrná Italka Larissa Iapichino posunula hodnotu národního rekordu na 697. Bronz brala vítězka kvalifikace Ivana Vuleta ze Srbska (691). Překvapivě naprázdno vyšla Malaika Mihambo (4. za 683).

Suverénním vítězem šedesátky překážek byl v letošním nejlepším evropském výkonu 7.41 Švýcar Jason Joseph. Další medailisté Jakub Szymanski z Polska (7.56) a Francouz Just Kwaou-Mathey (7.58) se na něj dívali z uctivé vzdálenosti. Mezi ženami byla situace o něco vyrovnanější. Vítězná Finka Reetta Hurske vyrovnala časem 7.79 vlastní národní rekord. Další pódiová umístění braly Nizozemka Nadine Visser za 7.84 a Švýcarka Ditaji Kambundji (7.91).

Jednoznačným běžeckým králem mistrovství byl norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen. Tomu se podařilo po patnáctistovce obhájit zlato i na trojce a svůj úspěch navíc ozdobil novým národním rekordem 7:40.32. Celkem už má doma pět titulů halového evropského šampiona. O jednu příčku si oproti Toruni polepšil stříbrný Španěl Adel Mechaal za 7:41.75, který se s favoritem držel až do poslední zatáčky. Pro bronz si doběhl Srb Elzan Bibič v čase 7:44.03.

Přímo strhující koncovku mělo finále mužské osmistovky. Vítězného Španěla Adriána Bena a druhého Francouze Benjamina Roberta dělily v cíli pouhé tři tisíciny. Oba jím proběhli v čase 1:47.34. Bronz vybojoval Belgičan Eliott Crestan v čase 1:47.65.

Naopak ve finále ženské půlky jasně vládla obhájkyně titulu Keely Hodgkinson. Ta si celý závod odtáhla a svůj náskok do cíle před svými soupeřkami už pouze navyšovala. Výsledkem byl i velmi kvalitní čas 1:58.66. Na stupně vítězů ji doprovodily Slovinka Anita Horvat (2:00.54) a Francouzka Agnes Raharolahy (2:00.85), která se v těsném finiši prosmýkla o dvě setiny před Loreu Ibarzabal a o šest před Audrey Werro.

Mužskou štafetu na 4x400 metrů opanovali díky skvělému finiši Belgičané v čase 3:05.83 před Francií (3:06.52) a Velkou Británií (3:06.59). Oči pro pláč zbyly Španělům, kteří vedli od prvních metrů až do cílové rovinky, a nakonec skončili bez medaile (3:06.87).

V soutěži výškařů se pouze Nizozemec Douwe Amels dokázal úspěšně přenést přes 231 centimetrů a díky vyrovnanému národnímu rekordu a velkému osobáku se radoval ze zlata právě on. Druhý byl za napoprvé zdolaných 229 centimetrů zkušený Ukrajinec Andrii Protsenko. Bronzovou pozici obsadil stejně jako před dvěma lety v Toruni Belgičan Thomas Carmoy, pro kterého je 229 novým osobním maximem.

Hned čtyři borci překonali ve finále tyčkařů 580 centimetrů. Nejlepší zápis přisoudil zlato Sondre Guttormsenovi z Norska před Řekem Emmanouilem Karalisem a Polákem Piotrem Liskem. Černý Petr zbyl na Němce Torbena Blecha.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová