přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. února 2019, 12:02

Sprint na Gala ozdobí Rodgers

Do Czech Indoor Gala zbývá už pouhý týden, na startovní listinu mítinku v Ostravě ve středu 12. února přibyl halový vicemistr světa na 60 m Michael Rodgers z USA či kanadský koulařský šampion Tim Nedow. Do patřičné formy se dostává také jedna z již ohlášených domácích hvězd Pavel Maslák, který ovládl mítink světové tour v Karlsruhe, z těch zahraničních bude v ostravské hale k vidění mezi jinými Ewa Swobodová, aktuálně vedoucí žena na nejkratším sprintu.

Na 60 m přibyl Rodgers

Na rovince se při hladkých šedesátkách máme vskutku nač těšit. Kvalitní pole sprinterů posílí Michael Rodgers, druhý z halového MS v Dauhá 2010, nebo také stříbrný medailista ze štafet na mistrovstvích světa v Moskvě 2013 a předloni v Londýně. 33letý Američan (na foto z Kontinentálního poháru v Ostravě, klečící) se na včerejším mítinku v polské Lodži blýskl vítězstvím v čase 6.55, jen tři jeho soupeři z disciplíny letos zatím běželi v sezóně rychleji. Na druhém místě sprintoval Rodgersův krajan Bryce Robinson, již dříve ohlášený medailista z univerziády si zlepšil sezónní maximum na 6.61, s nímž patří do letošní top 20. Čeští borci Stromšík, Záleský, Veleba či Hampl mají ideální konkurenci na posun svých časů.

V kouli pět vrhačů z top 10 sezóny

Vysloveně nabitou listinu skýtá koule mužů, z elitní desítky aktuálních světových tabulek bude k vidění hned polovina. Hlavní souboj se očekává mezi dvojicí Tomáš Staněk a Konrad Bukowiecki, kteří mají na svém kontě výkony kolem 21 metrů – český šampion 21.16, Polák 20.95. Daleko za 20m hranici však mají letos i Bob Bertemes, který v sobotu vylepšil na domácí půdě lucemburský rekord na 20.85, a Mesud Pezer z Bosny a Hercegoviny, jehož halový osobák 20.70 jsme mohli vidět v pátek při mítinku v Nehvizdech. K této silné sestavě přibyl ještě Tim Nedow, 13násobný kanadský šampion, účastník MS i OH s osobákem za 21 metrů venku i v hale, v sezóně zatím 20.68.

Štafeta o „limit“, třístovka se zlatými Polkami

Novinkou v programu, zajímavou pro českého diváka je štafeta 4x400 metrů, v níž se sestava Lada Vondrová, Tereza Petržilková, Marcela Pírková, Martina Hofmanová pokusí zaútočit na čas 3:34.7 potřebný pro start na „World Relays“ do japonské Jokohamy. Za děvčata, která původně měla startovat na třístovce, se na tuto netradiční trať podařilo získat velice kvalitní náhradu. Patrycja Wyciszkiewiczová (osobní rekordy 37.42 venku a 37.67 v hale) je někdejší juniorská mistryně Evropy z Rieti 2013 na 400 m a v minulých dvou sezónách byla členkou zlatých polských štafet na univerziádě v Tchaj-peji, halovém ME v Bělehradě a naposledy také na mistrovství Evropy v Berlíně. Na spadnutí je také start její parťačky ze všech třech významných akcí a aktuálně vedoucí čtvrtkařky evropských tabulek Igy Baumgart-Witanové (OR 300 m: 37.07 a 38.78h).

Vedoucí sprinterka na šedesátce

Výtečnou formu z již dříve ohlášených jmen má Ewa Swobodová. Polská sprinterka, která by měla za měsíc na HME v Glasgow obhajovat stříbro z Bělehradu, v sobotu vyhrála mítink IAAF World Indoor Tour v německém Karlsruhe, navíc se časem 7.08 (setinu od osobního rekordu) ujala vedení ve světových tabulkách sezóny. Včera pak ovládla i mítink evropského okruhu doma v Lodži, kde dvakrát zaběhla 7.13. Ideální konstelace pro českou jedničku Kláru Seidlovou, která se v pátek v Berlíně přiblížila výkonem 7.27 na čtyři setiny svému národnímu rekordu.

A když už jsme u účastníků s rostoucí formou, připomeňme dalšího vítěze z Karlsruhe – v „letošňáku“ 46.78 – Pavla Masláka, který v Ostravě poběží třístovku. Proti němu se postaví mimo jiných i kolega z úspěšných štafet Jan Tesař, který má zatím čtvrtku ještě rychleji zaběhnutou, 46.26 je pouhých pět setin od jeho osobáku. Na půlce se můžeme těšit na Filipa Šnejdra, který si v Karlsruhe vylepšil halový osobák na 1:47.01. Blízko svému maximu „pod střechou“ se dostala rodačka z Českého Těšína Simona Vrzalová, která patnáctistovku letos zvládla už za 4:10.25 - včera díky tomu vyhrála ve Stockholmu - a čeká ji na vskutku domácí půdě velmi zajímavá konkurence. Naopak vzpruhu od domácího publika vyhlíží dálkař Radek Juška, který by jistě rád vylepšil dosavadní sezónní výkon 772.

Vstupenky ještě stále v prodeji

Dvouhodinový hlavní program Czech Indoor Gala (mítink pod hlavičkou European Athletics Indoor Permit) startuje za týden, tedy 12. února 2019, slavnostním zahájením krátce před pátou hodinou odpolední, národní předprogram poběží už hodinu předtím (od 15:45). Celý časový pořad najdete zde.

Vstupenky mají jednotnou cenu 250 Kč a jsou k dispozici v síti Ticket Art (vstupenky.ticket-art.cz) nebo přímo pod tímto odkazem.

www.czechindoorgala.cz

Michal Procházka, foto: ČAS

Vytisknout