Špotáková získala evropský bronz

Aktuality
čtvrtek 29. července 2010
Světová rekordmanka v oštěpu se poprala se zraněným loktem a získala medaili, kterou ve sbírce ještě nemá. Výškař Bába byl pátý, překážkář Prorok i půlkař Holuša jsou ve finále. Skvělý trojskok předvedl Brit Idowu.

Třetí den přinesl české výpravě první cenný kov, bronz vybojovala oštěpařka Špotáková. Vydařený večer měli Němci, kteří díky svým atletkám získali dvě zlaté a jednu stříbrnou, ale také Francouzi, kteří dnes pobrali sbírku 1-1-2. Češi vedle medaile vybojovali pátou příčku díky Bábovi a další dvě účasti ve finálové osmičce Proroka a Holuši.

První medaile z ME je bronzová


Barbora Špotáková v boji o medaili - foto v článku www.graf.cz

Reprezentace na mistrovství Evropy v Barceloně získala první medaili, byla však z jiného kovu, než si všichni čeští fanoušci přáli. Barbora Špotáková se v oštěpařském finále prala s loktem i soupeřkami, ale hod z první série dlouhý 65.36 nestačil na více než bronzovou medaili. Až do pátých pokusů s ním vedla, pak se však zmátořily hned dvě německé rivalky. Nejprve si vytvořila osobní rekord 66.81 metru v tu nejlepší chvíli Linda Stahlová, aby ji pak v zápětí napodobila Christina Obergföllová, která přehodila Špotákovou o 22 cm.

"Bronzová je krásná, je to super," zněla první reakce svěřenkyně Rudolfa Černého. "Hlavně, že to cinká, moc si té medaile vážím. Sezona je těžká a vzhledem k tomu lokti jsem ráda. Každá (medaile) je vydřená. Ve své kariéře jsem v podstatě neměla žádnou lehkou soutěž," zamýšlela se. "Neumím se šetřit, už jsem taková. Když můžu bojovat, tak bojuju," odvětila na otázku proč nevynechala pokusy v době, kdy vedla. (Více v rozhovoru se Špotákovou zde.)

Jaroslav Bába skončil ve výškařském finále pátý. V soutěži, která začala za deště, založil napoprvé na 219 a stejně dobře se mu vedlo o čtyři centimetry výše poté, co se obloha vyčistila. Na 226 přišel pro Bábu první zádrhel, ale i ten svěřenec Jana Janků staršího po úvodním nezdaru napravil. Bohužel, další postupná výška, 229, už byla konečnou. "Dopadl jsem podobně jako loni v Berlíně, je to pořád to samé, takové paběrkování," mrzelo  Bábu. "Měl jsem trošku smůlu, že mi dvakrát sebrali značku (na rozběhu) válcem na vysoušení. Dva pokusy na 229 jsem šel kvůli tomu na slepo. Nebyl pak moc čas, musel jsem se rozcvičovat a věděl jsem jen přibližně, kde ta značka je, vždycky jsem to jen od oka tipnul," popsal svou finálové patálii. "Už bych chtěl nějakou motivaci, aby to zacinkalo," přál si Bába, "ale vzhledem k té sezoně, která nebyla výrazná, to umístění není zas tak strašné," dodal.


Jaroslav Bába v dnešním finále

Podmínky dnes tolik neseděly silovému výškaři, jakým je Ivan Uchov, a tak se prosadil na nejvyšší stupínek jiný Rus, Alexander Šustov, který jako jediný překonal 233 centimetrů. Pro jeho krajana bylo dnes stropem 231, za něž si zasloužil stříbro. Bronz bral Martyn Bernard  (2.29) na pokusy před Švédem Thörnbladem. Brit prošel soutěží trochu kuriózně: Základ 223 skočil napotřetí, poté si připsal křížek na 226, aby pak využil hned první ze dvou možností na laťce o 3 cm výš.

Vynikající Idowu i Sailerová, králem desetibojařů Barras
Skvělou úroveň dal soutěži trojskokanů Phillips Idowu. Brit si potřech výborných pokusech v rozmezí 17.40-47 vytvořil ve čtvrté sérii osobní rekord 17.81, kterým se zařadil i na čelo letošních světových tabulek. Stříbro si vybojoval v následujícím, pátém pokusu Rumun Marian Oprea, který o 1 cm překonal hranici 17 a půl metru. Bronz bral zklamaný halový světový rekordman z Francie Teddy Tamgho o šest čísel zpět.

Ač nebylo finále ženské stovky tak dramatické jako to včerejší mužské, nepostrádalo zápletku. O pouhou setinu získala zlato Verena Sailerová v čase 11.10. Stejně jako Němka si vytvořila osobní rekord i Francouzka Veronique Mangová, bronz si vysloužila její krajanka Myriam Soumareová za 11.18. Poslední skončila v boji o medaile třetí zástupkyně galského kohouta, mistryně Evropy z Budapešti 1998, Christine Arronová.

Král je mrtev, ať žije král. Evropské desetibojařské žezlo převzal po Romanu Šebrlovi Romain Barras. Francouz nasbíral za dva dny 8453 bodů, nejvíce z Evropanů v tomto roce. V závěru odrazil útok Nizozemce Eelco Sintnicolaase, který se ztrátou 17 bodů získal stříbro i osobní rekord 8436. Bronz patří Bělorusovi Kravčenkovi za 8370 bodů. Kuriozitou je výkon osmého Bělorusa Michona, který podruhé v této sezoně zůstal přesně bod od osmitisícové mety, stejně jako v červnu na Kladně.

Prorok a Holuša do finále, Uhlík třináctý
Překážkář Josef Prorok si zaběhne sobotní finále čtvrtky, v dnešním semifinále doběhl čtvrtý a díky času 50.13 postoupil dál. Svěřenec Petra Novotného začal v sedmé dráze zostra a dlouho se pohyboval na pozici zajišťující účast přímo, v závěrečné rovince mu viditelně docházely síly, dokázal je však zmobilizovat a udržet se v bitvě o elitní osmičku. "Závod to byl těžký, příprava před závodem byla vzhledem k počasí hodně obtížná. Foukalo, sprchlo a ve vzduchu byla velká vlhkost," popsal Prorok.
"Co se dělo v samotném závodě, moc nevím, vím jen, že na první dvoustovce foukalo dost proti. Snažil jsem se bojovat, strašně jsem si přál dostat se do finále, po včerejšku jsem tušil, že nějaká naděje tu je. Už několikrát se mi osvědčilo, že když to rychle rozběhnu, pak mi sice síly docházejí, ale pořád je to lepší varianta. Ještě nejsem tak zkušený překážkář, abych si pak mohl hrát s krokovým rytmem," povídal překážkář, pro kterého bylo dosavadním maximem na velké souteži osmé místo ME do 22 let. "Vzhledem k počasí žádné extra výkony nepadaly, čekal jsem od favoritů lepší časy. Takovéhle podmínky jsem si přál, vzhledem k tomu, jak jsem zaběhl na mistrovství republiky v Třinci v podobném počasí," uzavřel Prorok.

Jeho kolega z tréninkové skupiny Michal Uhlík se v druhém běhu rovněž nešetřil, ale z první dráhy to měl velmi složité. Zpočátku se zdálo, že by mohl zaútočit i na pátou pozici, nakonec z toho byla "jen" sedmá a celkově třináctá příčka za výkon 51.06. "Bohužel dneska nebyla vůbec energie, nemohl jsem pořádně zvednout nohy. Připadal jsem si, jako když běžím v pohorkách. Dneska to prostě nešlo, oproti včerejšku se to vůbec nedá srovnat. Byl jsem úplně bez šťávy," uvedl Uhlík, který se domníval, že jeho výkon ovlivnilo počasí. "Vždycky když prší, stáhnou se mi svaly, a běží se mi těžce, ale nevím, jestli to bylo tím, možná to byla spíš psychika," myslel si zkušený překážkář, který popřál i svému parťákovi Prorokovi: "Je to perfektní, mám z toho radost, zaslouží si to po těch letech, co obtesával 50vteřinovou hranici. Je to pecka."

Velikánské nervy si prožil půlkař Jakub Holuša. V semifinále zvolil stejnou taktiku jako v rozběhu, z chvostu osmičlenného pole se vynořil až před poslední zatáčkou. V cílové rovince se držel mezi přímo postupující trojici. Pak se však objevil Španěl López a i když se svěřenec Josefa Vedry snažil ještě zatáhnout, přes hradbu dvou dalších soupeřů už se na třetí místo neprobil. Prožil si pak čtvrthodinku nervů, protože čas 1:48.27 nebyl žádnou jistotou. Naštěstí se v druhém běhu běželo podobně, a tak se Holušovi podařilo do osmičky o 14 setin proniknout. "Nepřeju zažít, měl jsem z pekla štěstí. Dneska setinky hrály pro mě," spadl mu veliký kámen ze srdce.
"Já jsem běžel naplno, ale pak se tam prohnal Španěl, ani nevím jak, a už jsem neměl sílu zatáhnout. Zkoušel jsem se co nejvíc nalepit na toho Holanďana (Okkena), ale porazil mě o dvě setiny," zalitoval Holuša. "Nepočítal jsem, že postoupím, protože jsem si říkal, že v druhém běhu nebudou hloupí a vezmou za to. Říkal jsem si ale, že druhá polovina pole nejsou tak silní závodníci, že by mohli vytuhnout. A stalo se, naštěstí jedno místo tam zbylo," popsal již s úsměvem. "Takticky jsem špatně nešel, bohužel na 170 m byla malá kolize, která mě rozhodila z tempa a znova jsem se musel rozbíhat," vysvětlil proč se nedostal ještě před zatáčkou do čela a musel absolvovat kus ve vnější dráze. "Mohl jsem být dříve na šestistovce u mantinelu," přiznal chybu Holuša. "Ale myslím si, že jsem neběžel špatně," shrnul čerstvý finalista ME. "Finále bude úplně jiný závod, budu útočit na medaili," slíbil nakonec.

Výsledky třetího dne

Kompletní fotogalerii Aleše Gräfa najdete zde.

Michal Procházka, Karolína Farská

Fotogalerie