Špotáková vítězkou Diamantové ligy, Hejnová celkově druhá

čtvrtek 19. srpna 2010
DOPLNĚNO FOTO - Druhé místo na curyšské Weltklasse pohodlně stačilo světové rekordmance v oštěpu k zisku prestižní diamantové trofeje. Výtečně si počínali i překážkáři, Hejnová opět doběhla druhá, Svoboda čtvrtý.

Konec dobrý, všechno dobré, tak by se dal parafrázovat dnešní výkon Barbory Špotákové. Plán prvního dlouhého pokusu zraněné oštěpařce nevyšel, ba naopak, vedoucí žena Diamantové ligy se paradoxně zlepšovala každým svým hodem – s výjimkou vynechané předposlední série. Nakonec soutěž zakončila svěřenkyně Rudolfa Černého s výkonem 65.34 z šestého, závěrečného pokusu, letos posedmé za 65 metrů. „Závod byl dnes poznamenán tím, že jsem se strašně bála, protože mě loket bolel. Sice mi všichni říkali, že loket vydrží, ale stejně jsem neměla dobrý pocit. Až v posledním pokusu jsem se trochu uvolnila,“ přiznala po závodě Špotáková.

Barbora Špotáková - všechna foto v článku: J. Kucharčík

Jistotu vítězství v diamantovém závodě měla již po třetí sérii, kdy odpadla jediná soupeřka, která jí mohla sebrat celkový triumf. Američanka Pattersonová však nepronikla ani mezi nejlepší osmičku. „Mám ohromnou radost. Trofej je nádherná a má pro mě velkou cenu. Bylo velmi těžké Diamantovou ligu vyhrát, protože není jednoduché udržet se od půlky května ve formě. Weltklasse byl skvělý mítink, tak má finále vypadat. Užila jsem si to a jsem šťastná,“ shrnula své pocity vítězka. Curyšský závod nejlépe vyšel Christine Obergföllové, která si hodem 67.31 vzala i rekord mítinku. Třetí za Špotákovou skončila další Němka, mistryně Evropy Linda Stahlová za 63.30.

Zuzana Hejnová

Potřetí se letos v Diamantové lize postavila na stupně vítězů česká rekordmanka na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová a potřetí na druhý nejvyšší stupínek, stejný jí patří i v celkovém hodnocení disciplíny. Svěřenkyně Martiny Blažkové svedla za poslední překážkou úspěšný souboj s mistryní Evropy Nataljou Anťuchovou a připsala si vedle výborného umístění i další výkon hluboko pod 55 vteřin – čtvrtý životní čas 54.54. Prvenství v závodě a stvrzení výhry v seriálu získala bez potíží Jamajčanka Kaliese Spencerová, která k tomu přidala i osobní rekord 53.33. Anťuchovou nakonec předčila i Nigerijka Odumosuová.

„Nečekala jsem, že to půjde takhle hladce, ale už před závodem jsem se cítila dobře, nebyla jsem vůbec nervozní. Nevěděla jsem, jestli je to dobře nebo špatně,“ prohlásila po svém úspěchu Hejnová. „Strašně mě mrzí, že mi unikla medaile na Evropě, jinak by to byla skvělá sezona. Ale věřím, že se jednou medaile dočkám. Závod na Weltklasse je pro mě zážitkem, je tu úžasný stadion a skvělá atmosféra,“ pochvalovala si.

Petr Svoboda

V konkurenci světových překážkářů se neztratil na stodesítce ani Petr Svoboda, vyrovnal svůj třetí životní čas 13.30, který zaběhl před ME v Barceloně. Vybojoval tím čtvrté místo, čímž za sebou nechal první dva z mistrovství Evropy Turnera i Dariena. Nad Svobodovy síly byli dnes pouze zámořští sprinteři, suverénní vítěz závodu i disciplíny David Oliver, dnes s výtečným časem 12.93, a o kousek – 5, resp. 4 setiny – byli lepší také Thomas s Wilsonem.
Parádní představení – ač se nebojovalo o „diamant“ – předvedly jejich ženské kolegyně na stovce. Především zásluhou Kanaďanky Priscilly Lopes-Schliepové, která rekordem mítinku 12.53 zaostala o setinu za vlastním výkonem roku.

Zbývající čeští zástupci v hlavním programu se výrazněji neprosadili. Pro tyčkařku Jiřinu Ptáčníkovou bylo v Curychu na osmém místě maximem 441 centimetrů napotřetí. Poté již mohla jen sledovat, jak Brazilka Fabiana Murerová stvrzuje zisk diamantové trofeje díky prvenství za 481 cm.
O příčku níže, tedy devátý, skončil Jaroslav Bába, jenž se ve výškařském sektoru prezentoval 220 cm. Jako jediný dnes zdolal 229 Rus Ivan Uchov a následně se vydal shánět diamant, neboť si jej jeho manželka přála a trofej pro vítěze celé disciplíny drahokam oproti původnímu plánu neobsahovala.

Výkonem roku dnešní mítink ozdobil Jeremy Wariner, který tím potvrdil nadvládu nad soupeři i v celém seriálu. S časem 44.13 se vrátil na čelo tabulek, odkud Američana před týdnem sesadil Jamajčan Gonzales, dnes druhý za rovněž výborných 44.51. Vítězstvím stvrdilo, popř. oslavilo své zisky diamantové trofeje dalších šest atletů. Běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková již včera ovládla soutěž pořádanou na curyšském nádraží s výkonem 20.63 metru. Dnes neměla konkurenci ve finiši patnáctistovky Keňanka Nancy Langatová v čase 4:01.01, ani na pětce Etiopan Tariku Bekele (12:55.03).
Američtí dálkaři Brittney Reeseová a Dwight Phillips si poradili se soupeři skoky dlouhými 689 a 820 centimetrů, stejně jako jejich krajan Wallace Spearmon na dvoustovce rekordem mítinku 19.79. Spearmon si pak hodinku oddechl, aby pomohl svým kolegům ve štafetě USA – mj. i Tysonu Gayovi – k výtečnému výkonu roku a rekordu Weltklasse 37.45. Triumf hvězd a pruhů podtrhla Allyson Felixová, která v čase 50.37 ovládla čtvrtku a pokud nastoupí za týden i na dvoustovku získá diamantový double.

Zbylí tři vítězové seriálu kontrolovali svá prvenství z druhých míst. Americká sprinterka Carmelita Jeterová prohrála na stovce o tisíciny s Jamajčankou Campbell-Brownové, když se obě shodly na čase 10.89. Polský diskař Piotr Malachowski dnes podlehl o 16 cm Němci Hartingovi (68.64 vs. 68.48) a keňský stýplař Paul Kipsiele Koech o tři a půl vteřiny svému krajanu Kemboiovi.

Jakub Holuša

V předprogramu se neztratilo české mládí. Jakub Holuša ovládl patnáctistovku za 3:44.71, Kateřina Čechová podlehla na dvoustovce v čase 23.99 jediné soupeřce. Helena Tomková zvládla 100 m překážek na čtvrtém místě za 14.16, Diana Mezuliáníková byla pátá na osmistovce (2:07.74). Trio Burian, Hedvičák, Vaněk dokončilo americkou štafetu na 3 km na šestém místě (4:38.75), Pavel Maslák čtvrtku překážek na sedmé příčce (53.53).